• Informacje na temat:

  sprzedaż gruntu rolnego

Artykuły na temat: sprzedaż gruntu rolnego
 • Masz w planach sprzedaż lub kupno działki rolnej? Zrób to jak najszybciej, bo za trzy miesiące może to być już niemożliwe.

 • Od zysku ze sprzedaży gruntu rolnego podatnik zapłaci PIT, jeśli w dniu sprzedaży będzie wiedział, że nowy nabywca chce przeznaczyć grunt na cele inne niż rolnicze.

 • Zamierzasz kupić lub sprzedać działkę rolną? Zrób to jak najszybciej, bo od 30 kwietnia 2016 r. zmienią się przepisy dotyczące kształtowania ustroju rolnego. Mają zapobiegać wykupywaniu ziemi przez cudzoziemców i osoby niebędące rolnikami.

 • Gorączka ziemi rolnej: W nowym roku trudniej będzie uzyskać dostęp do gruntów

  Zainteresowani transakcją uwijają się z zakupami. Chcą zdążyć, zanim w życie wejdą przepisy, które znacznie utrudnią dostęp do gruntów. Gorąca atmosfera sprawia, że ceny wzrosły o połowę. W przyszłym roku znów spadną.

 • Masz już ją upatrzoną działkę rolną i zamierzasz ją kupić? Jak najszybciej sfinalizuj ten zakup, bo od nowego roku kupno ziemi rolnej będzie dużo trudniejsze. Wejdzie wówczas w życie nowa ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego (Dz.U. z 2015 r., poz. 1433). Przepisy te mają zapobiegać wykupowi ziemi rolnej przez cudzoziemców – a w praktyce utrudnią sprzedaż i kupno działek bardzo dużej grupie osób.

 • Nowa ustawa wstrzymuje sprzedaż państwowych gruntów

  Ustawa o obrocie ziemią przyjęta przez Sejm z początkiem kwietnia, ma uchronić Polskę przed niekontrolowanym wykupem gruntów przez obcokrajowców, w związku z otwarciem rynku od 1 maja 2016. Wśród szeregu zarzutów pod jej adresem, podkreśla się restrykcyjność nowego prawa.

 • Nowe przepisy dla działkowców i rolników

  ...działkowy można sprzedać, czy można dziedziczyć? Przekazanie działki ■ Działkowiec nie jest właścicielem gruntu, na którym znajduje się jego działka pracownicza, więc nie może jej sprzedać (bo(...) szykuje zmiany zasad sprzedaży ziemi. Jakie przepisy obowiązują teraz, a co zmieni się od 1 maja 2016 r.? ■Obecnie grunt rolny może nabyć każdy. Nie nie są wymagane kwalifikacje rolnicze. Jeśli jednak...

 • Nowe trudności w budowie domu na działce rolnej

  1 maja 2016 r. weszły w życie znowelizowane przepisy ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw. Zgodnie z założeniami mają one ochronić ziemię rolną przed spekulacyjnym wykupem przez krajowe lub zagraniczne osoby fizyczne lub prawne, a także zatrzymać niekorzystny trend w strukturze agrarnej.

 • Sprzedaż ogródka z altaną Działki na terenie Rodzinnych Ogródków Działkowych ROD nie wolno sprzedać, ponieważ działkowiec nie jest w świetle prawa jej właścicielem. Można ją(...)? Zgodnie z nowelizacją Ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, od 30 kwietnia 2016 roku, a nie jak zakładano pierwotnie od 1 maja 2016 roku, wejdą w życie zmiany w przepisach...

 • Czy inne kraje UE też chronią ziemię rolną?

  Od 1 maja 2016 r. obowiązują kontrowersyjne przepisy, które ograniczyły obrót polską ziemią rolną. W uzasadnieniu dotyczącym tych regulacji możemy przeczytać, że podobne rozwiązania są stosowane na terenie Niemiec oraz Francji.