• Informacje na temat:

  stopa procentowa

Artykuły na temat: stopa procentowa
 • Jak kształtuje się stopa bezrobocia w Polsce?

  Stopa bezrobocia jest ważnym wskaźnikiem makroekonomicznym, wyrażonym procentowo. Stanowi stosunek liczby osób bezrobotnych (zarejestrowanych w urzędzie pracy) do ilości osób aktywnych zawodowo (pracujących i poszukujących pracy).

 • Obniżka stóp procentowych najbardziej zaszkodzi konsumentom

  Podjęta ostatnio przez Radę Polityki Pieniężnej decyzja o obniżeniu stóp procentowych będzie dotkliwa w skutkach przede wszystkim dla instytucji chcących udzielać pożyczek w sposób transparentny, bez ukrytych opłat, oraz dla konsumentów - bo to oni ponoszą koszty wszelkich istotnych zmian na rynku.

 • MPiPS: Stopa bezrobocia w czerwcu wyniosła 13,2 proc.

  Stopa bezrobocia w czerwcu wyniosła 13,2 proc. wobec 13,5 proc. w maju - podał w piątek w komunikacie resort pracy.

 • Rezerwa Federalna podjęła decyzję odnośnie do stóp procentowych w USA

  Amerykańska Rezerwa Federalna utrzymała główną stopę procentową w przedziale 1,25-1,50 proc. - podano w komunikacie. Fed oczekuje dalszych stopniowych podwyżek stóp procentowych. Decyzja o stopach procentowych była zgodna z oczekiwaniami.

 • GUS: Stopa bezrobocia w styczniu wyniosła 14,0 procent

  Stopa bezrobocia w styczniu br. wyniosła 14,0 proc. wobec 13,4 proc. w grudniu 2013 r. - poinformował w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy w końcu stycznia wyniosła 2.260,7 tys. osób.

 • Koniec polityki zerowych stóp procentowych coraz bliżej

  Dzisiaj Rezerwa Federalna przedstawi nowe prognozy dotyczące gospodarki USA, w tym prognozowanych stóp procentowych. Po serii dobrych danych makroekonomicznych inwestorzy czekają na wystąpienie przewodniczącej Fed Janet Yellen, która może wysłać sygnał o potrzebie wcześniejszego odejścia od polityki zerowych stóp procentowych. Rynki obligacji już zaczęły wyceniać taką perspektywę.

 • Szacunkowa stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w lipcu 2011 roku 11,7 proc. i w porównaniu do czerwca spadła o 0,1 pkt proc. - poinformowało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w czwartkowym komunikacie. Bezrobotnych na koniec lipca było 1,863 mln osób.

 • Jest decyzja ws. wysokości stóp procentowych w NBP

  Zgodnie z prognozami Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe bez zmian - poinformował w komunikacie Narodowy Bank Polski po zakończonym dzis dwudniowym posiedzeniu RPP. Podstawowa stopa procentowa NBP wynosi 1,5 procent.

 • Stopa bezrobocia w listopadzie wyniosła 12,9 proc.

  Stopa bezrobocia w listopadzie wyniosła 12,9 proc. wobec 12,5 proc. w październiku - podał GUS. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy w końcu listopada wyniosła 2.058,1 tys. osób. Z danych na koniec listopada 2012 roku wynika, że do urzędów pracy w ciągu miesiąca zgłosiło się 252,7 tys. osób poszukujących zatrudnienia, o 11,3 tys. mniej mdm i o 20,3 tys. więcej rdr - podał...

 • Osiatyński: Niskie podatki lepiej pobudzą gospodarkę niż obniżki stóp procentowych

  - Obniżka stóp procentowych nie wystarczy, by skutecznie pobudzić koniunkturę gospodarczą - ocenia członek Rady Polityki Pieniężnej prof. Jerzy Osiatyński. Lepszym instrumentem jest łagodna polityka fiskalna. Wzrost gospodarczy będzie stopniowo przyspieszać dzięki rosnącemu popytowi wewnętrznemu oraz napływowi pienięzy z UE, choć zmiany będą powolne, a tegoroczny wzrost PKB będzie oscylować w pobliżu 3 proc.