• Informacje na temat:

  straż miejska

Artykuły na temat: straż miejska
 • Za co karze straż miejska

  ...powinna wynosić 8 tys. zł. W ubiegłym roku straż miejska i gminna podjęła ponad 2,6 mln interwencji i wystawiła 1,3 mln mandatów. Najczęściej karani byli kierowcy za zbyt szybką jazdę – mandaty wystawione z tego tytułu wyniosły w sumie 130 mln zł. Takich dochodów gminy i miasta mieć już nie będą, bo od 1 stycznia 2016 r. straż miejska i gminna zostanie pozbawiona możliwości używania fotoradarów. Ale...

 • 1 października ruszają kontrole palenisk

  Od 1 października strażnicy miejscy w Krakowie zaczną kontrole palenisk - podał Marcin Warszawski ze Straży Miejskiej. To jedno z działań podejmowanych przez miasto w walce o czystsze powietrze. W poprzednim sezonie grzewczym obecność substancji zabronionych stwierdzono w 477 piecach.

 • Sąd Najwyższy (SN) uznał, że nowelizacja przepisów z 2010 r., która pozwoliła na używanie stacjonarnych fotoradarów przez Inspekcję Transportu Drogowego nie oznacza, że takie uprawnienie utraciła straż gminna (miejska). Co prawda wyrok sądu dotyczy konkretnej sprawy, ale sądy rejonowe czy okręgowe będą go brać pod uwagę. Podstawa prawna: postanowienie Sądu Najwyższego z 3 grudnia 2013 r., sygn...

 • Dron antysmogowy - bat na palących odpadami

  Na Śląsku ruszyły testy drona pomagającego wykryć przypadki łamania przepisów antysmogowych (np. palenia odpadami). Umożliwia on m.in. analizę składu chemicznego dymu wydobywającego się z kominów. Dzięki niemu już w pierwszej godzinie testów katowicka straż miejska nałożyła mandat za nie przestrzeganie tych przepisów.

 • Według przepisów, na pierwszym miejscu w zadaniach straży miejskiej (gminnej) jest ochrona spokoju i porządku w miejscach publicznych. Jednak ostatnio...

 • Koniec z publicznym e-paleniem. Sprawdź najważniejsze zmiany

  Niedawno wprowadzono zakaz palenia elektronicznych papierosów przez nieletnich, podobnie jak ich sprzedaży. Czy obecnie straż miejska dostała większe uprawnienia do kontrolowania młodzieży, np. w galeriach handlowych? Jakie jeszcze ważne zmiany wprowadziła nowelizacja przepisów?

 • Od 1 stycznia 2016 roku straż miejska i gminna nie może już korzystać z fotoradarów i wystawiać kierowcom mandatów za przekroczenie prędkości.

 • Za palenie śmieci w piecu grozi mandat od straży miejskiej

  Nie wszystkie przedmioty mogą być spalane w piecu. Niektórych nie wolno pozbywać się w ten sposób, gdyż są do tego przeznaczone stosowne instalacje. Uzasadnieniem dla funkcjonowania takich zakazów jest ochrona środowiska i zdrowia obywateli.

 • Sąsiedzi rozpalili ognisko na osiedlu (na terenie swojej posesji). Wezwana przez nas straż miejska nie dała im mandatu. Dlaczego? Ewa K. z Torunia.

 • Włochy: Grzywny i podatki płacone w naturze

  Grzywny i zaległe podatki płacone w naturze - ten nowy zwyczaj upowszechnia się w dobie kryzysu we Włoszech. Media poinformowały o fryzjerze z północy kraju, który karę wystawioną przez straż miejską zapłacił farbami do włosów i wodą utlenioną.