• Informacje na temat:

  straż miejska

Artykuły na temat: straż miejska
 • Za co karze straż miejska

  ...powinna wynosić 8 tys. zł. W ubiegłym roku straż miejska i gminna podjęła ponad 2,6 mln interwencji i wystawiła 1,3 mln mandatów. Najczęściej karani byli kierowcy za zbyt szybką jazdę – mandaty wystawione z tego tytułu wyniosły w sumie 130 mln zł. Takich dochodów gminy i miasta mieć już nie będą, bo od 1 stycznia 2016 r. straż miejska i gminna zostanie pozbawiona możliwości używania fotoradarów. Ale...

 • Od listopada straż miejska będzie karać za łamanie uchwały antysmogowej

  Od początku listopada łatwiej jest karać osoby łamiące zapisy uchwał antysmogowych. Za sprawą nowelizacji przepisów strażnicy gminni mogą wystawić mandat za spalanie w domowym piecu mułu węglowego bądź flotokoncentratu, a także korzystanie z instalacji niespełniających wymogów uchwały.

 • Sąd Najwyższy (SN) uznał, że nowelizacja przepisów z 2010 r., która pozwoliła na używanie stacjonarnych fotoradarów przez Inspekcję Transportu Drogowego nie oznacza, że takie uprawnienie utraciła straż gminna (miejska). Co prawda wyrok sądu dotyczy konkretnej sprawy, ale sądy rejonowe czy okręgowe będą go brać pod uwagę. Podstawa prawna: postanowienie Sądu Najwyższego z 3 grudnia 2013 r., sygn...

 • 1 października ruszają kontrole palenisk

  Od 1 października strażnicy miejscy w Krakowie zaczną kontrole palenisk - podał Marcin Warszawski ze Straży Miejskiej. To jedno z działań podejmowanych przez miasto w walce o czystsze powietrze. W poprzednim sezonie grzewczym obecność substancji zabronionych stwierdzono w 477 piecach.

 • Według przepisów, na pierwszym miejscu w zadaniach straży miejskiej (gminnej) jest ochrona spokoju i porządku w miejscach publicznych. Jednak ostatnio...

 • Dron antysmogowy - bat na palących odpadami

  Na Śląsku ruszyły testy drona pomagającego wykryć przypadki łamania przepisów antysmogowych (np. palenia odpadami). Umożliwia on m.in. analizę składu chemicznego dymu wydobywającego się z kominów. Dzięki niemu już w pierwszej godzinie testów katowicka straż miejska nałożyła mandat za nie przestrzeganie tych przepisów.

 • Od 1 stycznia 2016 roku straż miejska i gminna nie może już korzystać z fotoradarów i wystawiać kierowcom mandatów za przekroczenie prędkości.

 • Koniec z publicznym e-paleniem. Sprawdź najważniejsze zmiany

  Niedawno wprowadzono zakaz palenia elektronicznych papierosów przez nieletnich, podobnie jak ich sprzedaży. Czy obecnie straż miejska dostała większe uprawnienia do kontrolowania młodzieży, np. w galeriach handlowych? Jakie jeszcze ważne zmiany wprowadziła nowelizacja przepisów?

 • Sąsiedzi rozpalili ognisko na osiedlu (na terenie swojej posesji). Wezwana przez nas straż miejska nie dała im mandatu. Dlaczego? Ewa K. z Torunia.

 • Za palenie śmieci w piecu grozi mandat od straży miejskiej

  Nie wszystkie przedmioty mogą być spalane w piecu. Niektórych nie wolno pozbywać się w ten sposób, gdyż są do tego przeznaczone stosowne instalacje. Uzasadnieniem dla funkcjonowania takich zakazów jest ochrona środowiska i zdrowia obywateli.