• Informacje na temat:

  szkolnictwo wyższe w polsce

Artykuły na temat: szkolnictwo wyższe w polsce
 • Szkolnictwo wyższe: Jak wypadamy na tle świata?

  Jeszcze kilkanaście lat temu studia wyższe były synonimem prestiżu i gwarancją dobrze płatnej pracy. Współcześnie wiele się zmieniło. Teraz wykształcenie wyższe posiada 23 proc. Polaków w wieku 25-64 lata. Dlatego coraz większą uwagę zwraca się na jakość i kierunek kształcenia.

 • Nowy model finansowania szkolnictwa wyższego budzi zastrzeżenia w środowisku akademickim. Nie premiuje uczelni za jakość nauczania

  - Model finansowania szkolnictwa wyższego powinien zostać wypracowany w dialogu pomiędzy uczelniami i ministerstwem, z kolei zarządzanie uczelnią powinno pozostawać w gestii jej władz i społeczności akademickiej - uważa dr Rafał Majda, kanclerz Uniwersytetu Łódzkiego.

 • ​Rynek pracy ma dość dyplomów wyższych uczelni. Szkolnictwo zawodowe czeka renesans

  Wielkiej Brytanii, jaki obserwowaliśmy w minionych dekadach, spowodował, że wzrasta na nich popyt na naszym rynku pracy. Wiele krajowych, jak i zagranicznych firm działających w Polsce deklaruje(...) jest wprost proporcjonalne do sytuacji gospodarczej. W Polsce zaledwie 20 procent całkowitych przychodów generują duże korporacje i aż 80 procent małe oraz średnie przedsiębiorstwa. Bardzo wiele z nich...

 • Zmiany wprowadzone przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego dotkną branżę IT

  Już od najbliższego roku akademickiego ma wejść w życie nowy system rozliczania uczelni wyższych. Od teraz wyznacznikiem dotacji będzie stosunek liczby studentów przypadających na jednego wykładowcę, a nie jak do tej pory ogólna liczba studentów. Zdaniem ekspertów zmiany wprowadzone przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego dotkną branżę IT - czy specjalistów będzie jeszcze mniej?

 • Szkolnictwo wyższe a wyzwania rynku pracy

  W ostatnich latach szkolnictwo wyższe w Polsce bardzo się rozwinęło. Zmiana warunków demograficznych oraz rozwój gospodarczy kraju sprawiły, że dostęp do wykształcenia wyższego ma niemal każdy.

 • Od stycznia finansowanie uczelni na nowych zasadach?

  Rząd szykuje duże zmiany w szkolnictwie wyższym. Nowelizacja przepisów zakłada odbiurokratyzowanie uczelni, zmniejszy się częstotliwość oceny okresowej nauczycieli akademickich. Zmienić ma się również system finansowania uczelni - jego poziom będzie zależał nie od liczby studentów, a od jakości kształcenia.

 • Wynagrodzenia w nauce i szkolnictwie w 2008 roku

  Miło nam oddać do Państwa rąk wyniki piątego (jubileuszowego) Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń. Tradycyjnie już przeprowadziliśmy je z czołowymi polskimi portalami. Wciąż jest to największe w Polsce pozarządowe badanie płac. W 2008 roku uczestniczyło w nim 58 500 osób. W obliczeniach uwzględniliśmy dane 55 111 osób.

 • Gowin wyznaczy najlepsze uczelnie. Małe ośrodki mogą zniknąć z mapy Polski

  Najlepsze uczelnie będą mogły liczyć na uprzywilejowane finansowanie. Mniejsze ośrodki akademickie obawiają się, że znikną z mapy Polski.

 • Polski przemysł szuka pracowników

  ...​W Polsce brakuje inżynierów. Uczelnie robią, co mogą, aby zapełnić te braki. To jednak nie wystarczy. Sytuację utrudnia to, że wykwalifikowani pracownicy, jak inżynierowie czy informatycy, mogą łatwo znaleźć pracę np. w Niemczech - pisze "Gazeta Wyborcza".

 • Gowin: Konsolidacja szkół wyższych i kompromis z obniżką wieku emerytalnego

  O koniecznych zmianach w szkołach wyższych, koszcie ulg innowacyjnych i ustawy frankowej oraz kompromisie wokół obniżki wieku emerytalnego - mówi Interii Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego, w rozmowie z Bartoszem Bednarzem i Pawłem Czuryło.