• Informacje na temat:

  szwecja gospodarka

Artykuły na temat: szwecja gospodarka
 • Uwolnić matki. Niepracujące Polki to największy ukryty kapitał naszej gospodarki

  ...poziom krajów starej Unii (czyli na rynku przybyłoby ok. 550 tys. pracownic), to w perspektywie najbliższych ośmiu lat gospodarka mogłaby zyskać nawet 180,7 mld zł. Tym samym PKB wzrósłby o dodatkowe 0,94(...), następuje przy wskaźniku 2,1). Za to państwa, które są liderami w aktywności zawodowej kobiet, znajdują się też na czele stawki w zakresie urodzeń (Szwecja - trzecia, ze wskaźnikiem 1,85; Dania...

 • Szwecja unijnym prymusem, bo pozostała poza strefą euro?

  Gdy ponad dwie dekady temu w Szwecji trwała dyskusja o wejściu do strefy euro, kondycja gospodarcza tego kraju nie zachwycała. Wystarczyło jednak 20 lat, by Szwedzi stali się liderem unijnego rozwoju wśród państw o wysokim dochodzie i obniżyli swój dług do PKB o połowę. Czy przyczyniła się do tego decyzja o pozostaniu poza obszarem wspólnej waluty? - pisze Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl.

 • Polska gospodarka wzywa biernych zawodowo

  ...wskazują, że gospodarka generuje silny popyt na pracowników bez wykształcenia wyższego, to liczba pracujących w tej grupie Polaków może się zwiększyć dzięki powrotowi biernych zawodowo na rynek  pracy(...) proc. przez trzy ostatnie lata. Stąd wniosek, że gospodarka generuje wystarczający popyt na pracę, by liczba aktywnych zawodowo wzrosła w tej grupie przynajmniej do 55 proc. (średnia w Unii to 65 proc...

 • Dwa największe niebezpieczeństwa dla polskiej gospodarki

  Polska gospodarka nadal rośnie szybciej, niż się spodziewano, ale dwa największe zagrożenia powodują, że bliska przyszłość wygląda coraz gorzej. Polska ma bardzo niską aktywność zawodową, od zamożnych krajów odróżniamy się negatywnie inwestycjami.

 • Raport BŚ: Wzrost zatrudnienia na czarno szkodliwy dla gospodarki

  ...cieniem na gospodarkach tych krajów" - powiedział Incerti otwierając konferencję na temat raportu, którego głównymi autorami są eksperci ekonomiczni Banku Światowego ds. Europy i Azji. Rosnący trend do(...) rynkowej (jak Polska), bądź ze względów historyczno-kulturowych" borykają się ze zjawiskiem masowego unikania podatków. - W nowych gospodarkach UE praca jest wysoko opodatkowana(...), podczas gdy...

 • Awans polskiej gospodarki o pięć miejsc w rankingu WEF

  Polska gospodarka jest coraz bardziej konkurencyjna i w 2016 roku awansowala o 5 miejsc od 2015 roku, na 36. miejsce - wynika z tegorocznego raportu Światowego Forum Gospodarczego (WEF), zaprezentowanego w środę w NBP.

 • Szwecja: Rząd chce obniżyć VAT w gastronomii

  Podatek VAT naliczany w branży gastronomicznej w Szwecji zostanie od 1 stycznia 2012 roku obniżony z 25 proc. do 12 proc. - zapowiedział w poniedziałek rząd w Sztokholmie.

 • Szwedzi pożegnają się z gotówką w ciągu pięciu lat

  W ciągu pięciu lat Szwedzi prawie całkowicie zrezygnują z posługiwania się gotówką.

 • Gospodarka rozwija się szybciej, gdy dostęp do zawodu jest łatwiejszy

  Przedstawiciele kilkudziesięciu zawodów protestują przeciwko planom otwarcia dostępu do wykonywania reglamentowanej dotychczas pracy. Takie same protesty odbywają się w krajach południa Europy. W próbie otwarcia zawodów, do których wstęp był utrudniony, upatruje się dziś w całej Europie lekarstwa na pobudzenie wzrostu gospodarczego.

 • Polska ma szansę awansować na 21. miejsce w rankingu największych gospodarek świata.