• Informacje na temat:

  trzeci filar emerytalny opinie

Artykuły na temat: trzeci filar emerytalny opinie
 • Chcielibyśmy oszczędzać, ale niestety tego nie robimy. Mniej niż co dziesiąty Polak deklaruje, że odkłada pieniądze regularnie, a co trzeci przyznaje, że robi to raz na pewien czas. Bardzo niewiele osób oszczędza na przyszłą emeryturę.

 • Emerytalna piramida wciąż rośnie

  Przed problemami związanymi z koniecznością reformowania systemu świadczeń emerytalnych stoi większość krajów europejskich. Ich powodem jest sytuacja demograficzna i przejęte rozwiązania, coraz mocniej obciążające finanse większości państw.

 • Ministerstwa konsultują zmiany w systemie emerytalnym

  PAP dotarła do projektu informacji rządu i rekomendacji po przeglądzie systemu emerytalnego, które przygotował resort rodziny i pracy; zgodnie z rozesłanym do uzgodnień międzyresortowych i opinii strony społecznej oraz Rady Dialogu Społecznego projektem reszta środków z Otwartych Funduszy Emerytalnych miałaby trafić na Fundusz Rezerwy Demograficznej i zostać zapisana na indywidualnych kontach

 • Ł. Bugaj (DM BOŚ): Reforma OFE byłaby korzystna dla rynku kapitałowego

  Przedstawiony przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego projekt reformy Otwartych Funduszy Emerytalnych przewiduje likwidację drugiego filara oszczędzania na emeryturę i zakłada przekazanie większości środków do pierwszego oraz trzeciego. Zdaniem Łukasza Bugaja z DM BOŚ jego realizacja w takiej formie byłaby korzystna dla rynku kapitałowego.

 • Polacy za planowanymi zmianami w II i III filarze

  Ponad połowa Polaków pozytywnie ocenia planowane przez rząd zmiany w kapitałowej części systemu emerytalnego. Dodatkowe oszczędzanie na emeryturę z dopłatą pracodawców popiera 57,4 proc. z nich, a za transferem 75 proc. aktywów OFE do IKE i przekształceniem ich w prywatną własność ubezpieczonych opowiada się 68,7 proc. - wynika z badania CBOS.

 • Prof. Leokadia Oręziak o planach rządu PiS: Nowe emerytury, czyli brniemy w błędy

  Propozycje zawarte w przedstawionym przez Ministerstwo Rozwoju "Programie Budowy Kapitału" mają stanowić kluczowy element "Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju" propagowanego przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego. Głównym deklarowanym celem zaproponowanych zmian, które miałyby być realizowane od 2018 r., jest budowanie oszczędności Polaków, a w efekcie zwiększenie inwestycji w gospodarce i przyspieszenie rozwoju kraju. Trudno znaleźć kogoś, kto nie podpisałby się pod takimi hasłami....

 • Najbogatsi zaczną odprowadzać składki do ZUS? Budżet mniej dopłacałby do emerytur

  342 tys. osób zatrudnionych na etatach zarabiało w ubiegłym roku przynajmniej 10 tys. zł miesięcznie. Ich liczba stale rośnie, pensje również. Likwidacja zasady, że nie odprowadza się składek od wysokich zarobków, sprawiłaby, że budżet mniej dopłacałby do emerytur.

 • Jaki wariant wybrać? Opinie ekspertów

  Rząd proponuje trzy warianty: likwidację części obligacyjnej OFE i przeniesienie pieniędzy przyszłych emerytów na subkonta w ZUS, wprowadzenie dobrowolności przynależności do OFE albo wprowadzenie "dobrowolności plus", czyli oprócz możliwości wyboru pomiędzy pozostaniem w OFE, a przejściem do ZUS, przyszły emeryt mógłby przekazywać do swojego funduszu dodatkową składkę.

 • Trzy warianty wypłat z OFE

  Międzyresortowy zespół wiceministra Gosiewskiego przyjął projekt reformy systemu emerytalnego, uwzględniając w nim emerytury małżeńskie.