• Informacje na temat:

  turcja gospodarka

Artykuły na temat: turcja gospodarka
 • Gospodarka rozwija się szybciej, gdy dostęp do zawodu jest łatwiejszy

  Przedstawiciele kilkudziesięciu zawodów protestują przeciwko planom otwarcia dostępu do wykonywania reglamentowanej dotychczas pracy. Takie same protesty odbywają się w krajach południa Europy. W próbie otwarcia zawodów, do których wstęp był utrudniony, upatruje się dziś w całej Europie lekarstwa na pobudzenie wzrostu gospodarczego.

 • Zdaniem analityków wybory w Turcji nie zmienią kursu gospodarczego 17. gospodarki świata.

 • Polacy w gronie najbardziej zestresowanych pracowników na świecie

  Z badań OECD Employment Outlook wynika, że stres w pracy odczuwa aż 53,2 proc. Polaków - zajmujemy trzecie miejsce za Turcją (67,5 proc. permanentnie zestresowanych pracowników) i Grecją (58 proc.). Skutkiem są pracownicy wykonujący tylko to, co konieczne. Jak zmniejszyć te statystyki?

 • Turcja ma problem: Waluta na dnie, rating w dół

  Szybko rosnący PKB i niski poziom długu sektora finansów publicznych sugerują, że turecka gospodarka ma się świetnie. Tymczasem Moody's właśnie obciął rating tego kraju, a lira osiągnęła historyczne minima w relacji do euro. Dlaczego? - pisze Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl.

 • Polacy coraz bardziej doceniają work-life balance, ale są pewne wyjątki

  Polacy wykazują coraz większą świadomość na temat work-life balance, czyli równowagi pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym.

 • Turcja Erdogana. Złe wieści z Europy.

  Polityka prezydenta Turcji doprowadziła do tego, że notowania lokalnej waluty totalnie wymknęły się spod kontroli. O ile jego zachowanie szczególnie nie dziwi, o tyle niemal zupełny brak reakcji banku centralnego (podobno jeszcze niezależnego) już tak. Tymczasem wstępne odczyty indeksów PMI w Europie sugerują wyraźne spowolnienie wzrostu gospodarczego. To niedobra wiadomość dla Polski.

 • Globalne prognozy wynagrodzeń na 2018 rok

  ...światowego PKB na lata 2017-2018 ma wynieść 3,7 proc. Optymistyczne prognozy wzrostu PKB na 2018 rok dotyczą przede wszystkim państw azjatyckich - gospodarka Chin ma się rozwijać w tempie 6,5 proc., Indii(...) o trendach w wynagrodzeniach na 2018 rok dokonali analizy luki płacowej w 33 krajach z całego świata (małych i dużych, o wschodzących i dojrzałych gospodarkach). Badaniem objęto ponad 8,7 miliona...

 • Kurs tureckiej liry na dnie? Może być jeszcze gorzej

  Jeszcze kilka dni temu wiele wskazywało, że w najbliższych latach Turcję czeka względnie stabilny wzrost PKB. Jednak ostatnie gwałtowne wydarzenia polityczne w tym kraju dramatycznie zmieniają jego perspektywy gospodarcze. Kurs tureckiej waluty już spadł do najniższych poziomów w historii i zapowiada się, że będzie jeszcze gorzej. Oto możliwe scenariusze rozwoju sytuacji przedstawia Marcin Lipka, analityk Cinkciarz.pl.

 • W jakim stopniu emerytura zastępuje pensję?

  OECD zbadało stopę zastąpienia brutto pensji emeryturą w swoich krajach członkowskich oraz w ośmiu innych gospodarkach światowych: w Argentynie, Brazylii, Chinach, Indiach, Indonezji, Rosji, Arabii(...) - 9,6 proc. oraz Indonezji - 14,1 proc. Wykres 1. Stopa zastąpienia brutto w przypadku pracowników o przeciętnych wynagrodzeniach w państwach OECD i w ośmiu innych gospodarkach światowych* w 2012

 • Turcja: Rynki reagują nerwowo

  - Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zapowiedział po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego wprowadzenie stanu wyjątkowego na 3 miesiące. Agencja ratingowa Standard & Poor's obniżyła wczoraj rating Turcji notowania liry tureckiej gwałtownie spadły.