• Informacje na temat:

  ubezpieczenie rolne

Artykuły na temat: ubezpieczenie rolne
 • ...„Ojciec nie osiągnął jeszcze wieku emerytalnego, ale chce mi już teraz przekazać gospodarstwo rolne. Jak to to załatwić?” Piotr M. ze Starej Wsi...

 • Senat zajmie się dziś rządowym projektem ustawy o ubezpieczeniach upraw i zwierząt gospodarskich. Przepisy mają umożliwić dopłaty z budżetu do rolniczych ubezpieczeń plonów do 65 procent ich stawki. W tym celu zarezerwowano środki przekraczające 900 milionów złotych.

 • Zanim zgłosisz szkodę, najpierw sama ją oszacuj. Rób zdjęcia, zbieraj rachunki i dowody. Wszystko się przyda!

 • Senat przyjął ustawę o ubezpieczeniach upraw rolnych

  Senat przyjął wczoraj rządową ustawę o ubezpieczeniach upraw rolnych. Przepisy mają umożliwić dopłaty z budżetu do rolniczych ubezpieczeń plonów do 65 procent ich stawki. Za przyjęciem przepisów byli wszyscy 82 głosujący senatorowie. W tym roku na ten cel w budżecie zapisano ponad 900 mln zł, czyli... czterokrotnie więcej niż w poprzednim roku.

 • Po pięciu latach małżeństwa mąż zmarł. Miał emeryturę rolniczą. Od kilku lat był niepełnosprawny, a ja byłam jego opiekunką. Skończyłam 64 lata i nie mam emerytury. Czy będzie mi przysługiwać renta rodzinna po mężu? Danuta, Garwolin

 • Ubezpieczenia upraw już na nowych zasadach

  Od początku kwietnia zmieniono zasady ubezpieczania upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. Chodzi o nowy sposób wyliczania wysokości dopłat do składek z budżetu. Państwo może dopłacać do 65 procent ich wartości. Wysokość pomocy z budżetu będzie też zależeć od sumy całego ubezpieczenia.

 • Rząd przyjął projekt ustawy w sprawie umowy o pracę pomocnika rolnika

  ...opłacać składki na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie, ale pomocnik rolnika będzie podlegać temu ubezpieczeniu tylko w zakresie uprawnień do jednorazowego odszkodowania z tytułu stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, tj. gdy taka osoba ulegnie wypadkowi. Ponadto, za pomocników rolnik będzie opłacać składki na ubezpieczenie zdrowotne w takiej wysokości, jaką...

 • Kupujemy ziemię rolną - jakie dokumenty będą nam potrzebne?

  Jakie dokumenty potrzebne będą w przypadku nabycia oraz zbycia nieruchomości rolnej - czyli o zmianach, jakie wprowadziły nowe przepisy ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego.

 • Nowy typ umów dla pomocników sezonowych przy zbiorach

  Nowelizacja ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników reguluje zatrudnianie pomocników przy zbiorach. Wprowadza dla nich specjalny typ umowy cywilnoprawnej, która może zostać zawarta na maksymalnie 180 dni w ciągu roku. Nowy typ umów może ucywilizować zatrudnianie pracowników sezonowych, którzy bardzo często pracują na czarno.

 • Resort rolnictwa chce upowszechnić ubezpieczenia pakietowe

  Upowszechnienie tych ubezpieczeń zakłada projektowana zmiana ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. Zmiana przepisów ma zapewnić producentom rolnym szerszy dostęp do ubezpieczeń z dopłatą z budżetu. Projekt trafił właśnie do konsultacji społecznych. Zdaniem ekspertów zakłady ubezpieczeniowe czeka boom na atrakcyjne polisy dofinansowywane z budżetu.