• Informacje na temat:

  ubezwłasnowolnienie całkowite

Artykuły na temat: ubezwłasnowolnienie całkowite
 • Odpowiada nasz ekspert mecenas Janusz Górski: Ubezwłasnowolnienie całkowite może nastąpić z powodu(...) (właściwego dla miejsca zamieszkania lub pobytu chorego) z wnioskiem o ubezwłasnowolnienie. Sąd oceni, czy w danej sytuacji ubezwłasnowolnienie jest zasadne, jeśli uzna, że tak, ustanowi szwagrowi...

 • Minister finansów znowu okroił ulgę na dzieci

  Podatnicy, którzy zostali opiekunami prawnymi niepełnosprawnego dorosłego, nie mają prawa do preferencji prorodzinnej - wynika z najnowszych interpretacji zmieniających. Wcześniej fiskus na to pozwalał. To kolejne obostrzenie dotyczące tej kwestii.

 • ...psychicznych (w szczególności alkoholizmu lub narkomanii), nie są w stanie samodzielnie kierować swoim postępowaniem. Istnieją dwa rodzaje ubezwłasnowolnienia: całkowite lub częściowe Dla osoby(...) zwykły zarząd majątkiem, np. kupno lub sprzedaż mieszkania, oprócz kuratora musi na nie wyrazić zgodę także sąd opiekuńczy. Aby wszcząć postępowanie o ubezwłasnowolnienie trzeba złożyć do sądu...

 • Przemoc ekonomiczna

  Nie chodzą do lekarza, nie pracują, nie mają pieniędzy na nowe ubrania, kosmetyki, buty. Kobiety coraz częściej padają ofiarą przemocy ekonomicznej. Uzależnione finansowo od swoich partnerów są pozbawiane nawet najbardziej podstawowych potrzeb.

 • ...całkowite. W jednym i drugim przypadku dla osoby ubezwłasnowolnionej ustanawia się opiekuna. Całkowite ubezwłasnowolnienie będzie oznaczało, że Pana ojciec nie będzie mógł sam podejmować żadnych(...) narkomanii) nie jest w stanie podejmować racjonalnych decyzji i kierować swoim postępowaniem. O ubezwłasnowolnienie chorej osoby mogą starać się najbliżsi, czyli małżonek, dzieci, rodzice i rodzeństwo...

 • Starcie rekina z płotką

  Do czego może prowadzić nierówność stron i wykorzystywanie przewagi lepiej przygotowanego partnera, przekonał się polski kontrahent Hit (teraz Tesco Polska), który wynajął mu nieruchomość pod pierwszy hipermarket w Polsce. Wkrótce w sądzie odbędzie się pierwsza rozprawa.

 • ...mogę zrobić? – spytała. – Może pani ubezwłasnowolnić mamę. – Co to znaczy? – Zdolność mamy do czynności prawnych (patrz ramka) zostanie ograniczona (ubezwłasnowolnienie częściowe). Albo całkowicie utracona (ubezwłasnowolnienie całkowite). Na czym polega – Na czym polega ubezwłasnowolnienie całkowite? – Mama nie będzie mogła dokonywać czynności prawnych (np. zawierać umów). A jeśli to zrobi...

 • Powstanie solidarnościowy fundusz dla niepełnosprawnych? Rząd szuka pieniędzy

  Opiekunowie chcą wprowadzenia dodatku rehabilitacyjnego i podwyżki renty socjalnej. Przyjdzie im jednak poczekać, bo rząd musi poszukać pieniędzy na ten cel.

 • By lepiej zaopiekować się osobą chorą i niesamodzielną, będzie trzeba dla jej dobra złożyć wniosek o jej ubezwłasnowolnienie. Sprawdź, z czym to się wiąże.

 • Pełnomocnictwo ogólne na (nie)urzędowym formularzu

  Pełnomocnictwo ogólne w sprawach podatkowych trzeba złożyć w postaci dokumentu elektronicznego za pośrednictwem Portalu Podatkowego. Forma pisemna jest dopuszczalna w razie wystąpienia problemów technicznych uniemożliwiających dokonanie zgłoszenia przez internet. Papierowe pełnomocnictwo ogólne przedłożone do akt sprawy nie powinno być jednak negowane, lecz potraktowane jako pełnomocnictwo szczególne.