• Informacje na temat:

  umowa darowizny samochodu

Artykuły na temat: umowa darowizny samochodu
 • Gdy chcemy przenieść swoje prawo własności na kogoś innego, powinniśmy spisać z nim umowę darowizny. Prawnik Przemysław Gronowski podpowiada, jak ją zawrzeć, z jakimi kosztami to się wiąże, i w jakich wypadkach jesteśmy zwolnieni od podatku.

 • Prywatne samochody w użytkowaniu firmowym

  Do prowadzenia działalności gospodarczej przedsiębiorcy będący osobami fizycznymi wykorzystują prywatne auta należące do nich samych, ich pracowników i zleceniobiorców oraz stanowiące własność osób trzecich - zazwyczaj znajomych lub członków rodziny. Korzystanie z prywatnych samochodów w prowadzeniu działalności wywołuje określone skutki w podatku dochodowym.

 • Postanowiłem dopisać syna jako współwłaściciela mojego auta. Zastanawiam się, czy muszę zgłosić to w urzędzie skarbowym, skoro darowizny dokonuję wobec członka najbliższej rodziny, który nie będzie płacił z tego tytułu podatku? Leszek z Szubina...

 • Ujęcie księgowe wydatków na firmowy samochód

  Wykorzystywanie w prowadzonej działalności gospodarczej środków trwałych, takich jak np. firmowy samochód, generuje różnego rodzaju koszty. Wśród nich można wymienić m.in. amortyzację, ubezpieczenia, zakup paliwa, czy naprawy. Jeżeli przewidywany okres ekonomicznej użyteczności nabytego samochodu jest dłuższy niż rok i pojazd ten jest kompletny i zdatny do użytku oraz przeznaczony na potrzeby

 • ...w chorobie, wreszcie pogrzeb (zgodnie z art. 908 kodeksu cywilnego). A jeśli mieszkanie przekazujemy w darowiźnie, możemy żądać coś w zamian? Nie, ponieważ umowa darowizny jest nieodpłatna(...) rozwiązania. Najpierw powinniśmy przemyśleć, czy przekazując mieszkanie, chcemy sobie zapewnić dach nad głową i środki do życia. Jeśli tak – dobrym rozwiązaniem może być umowa o dożywocie. Natomiast jeśli...

 • Podatkowe oszczędności na koniec roku - leasing i sponsoring

  Wielu przedsiębiorców liczy na to, że zamknięcie roku większymi firmowymi zakupami pozwoli im zaoszczędzić na podatku dochodowym za 2015 r. Z jednej strony wygląda to jak szukanie oszczędności na siłę, z drugiej jednak faktycznie obniża podatek. W grę wchodzi m.in. podpisanie umowy leasingu lub sponsoringu.

 • ...) nieruchomość. Bywa, że takim darczyńcą jest ktoś z dalszej rodziny. Aby umowa takiej darowizny miała moc prawną, trzeba ją spisać u notariusza. Aktem notarialnym można przekazać dom, działkę lub(...) poinformowano mnie, że skoro nie jestem polską obywatelką, to muszę zapłacić 19 proc. podatku od darowizny. Pożaliłam się koleżance prawniczce, która stwierdziła, że w ustawie o spadkach i darowiznach jest...

 • Jak skarga pauliańska chroni wierzyciela?

  Jan Kowalski pożyczył od swojego przyjaciela Adama Nowaka w grudniu 2015 r. kwotę w wysokości 50 000 PLN na leczenie swojej żony. Do dnia dzisiejszego nie oddał pieniędzy, tłumacząc się trudną sytuacją finansową. Cztery miesiące temu Adam spotkał córkę Jana, która chwaliła się swojej koleżance nowym samochodem, który dostała od ojca. Adam próbował skontaktować się ze swoim dłużnikiem i wyjaśnić zaistniałą sytuację, ale przyjaciel nie odbiera telefonów. Co w tej sytuacji Adam Nowak może zrobić?

 • Kto płaci podatek od darowizny? To zależy, kto ją dostaje. Najbliżsi nie muszą się martwić daniną dla fiskusa, ale już powinowatych ona nie ominie.

 • Rodzina nie może sobie pomagać za plecami fiskusa

  Dziecko, które wzięło pieniądze od rodziców, musi to zgłosić do urzędu skarbowego. W przeciwnym wypadku zapłaci sankcyjny 20-proc. podatek - wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego. Nie dał się on przekonać do teorii, że rodzina, niczym spółka cywilna, działa na rzecz osiągnięcia wspólnego celu. I że w związku z tym pomoc finansowa między rodzicami i dziećmi powinna się odbywać bez wiedzy fiskusa.