• Informacje na temat:

  umowa darowizny samochodu

Artykuły na temat: umowa darowizny samochodu
 • Gdy chcemy przenieść swoje prawo własności na kogoś innego, powinniśmy spisać z nim umowę darowizny. Prawnik Przemysław Gronowski podpowiada, jak ją zawrzeć, z jakimi kosztami to się wiąże, i w jakich wypadkach jesteśmy zwolnieni od podatku.

 • Koniec podatku od spadków i darowizn

  Wczorajszy wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego nie pozostawia wątpliwości: jeśli zgodnie z poleceniem darczyńcy lub testatora kupimy sobie mieszkanie, samochód czy choćby telefon, to fiskus nie dostanie od tego ani grosza. Eksperci mówią wprost: To rewolucja!

 • Postanowiłem dopisać syna jako współwłaściciela mojego auta. Zastanawiam się, czy muszę zgłosić to w urzędzie skarbowym, skoro darowizny dokonuję wobec członka najbliższej rodziny, który nie będzie płacił z tego tytułu podatku? Leszek z Szubina...

 • Od przybytku głowa boli. 75 proc. podatku od przychodów bez pokrycia

  Jeśli prezenty ślubne, to tylko przelewem, a dniówka za zbieranie truskawek - za pokwitowaniem. Nieudokumentowane darowizny, nawet te od najbliższej rodziny, zagraniczne zarobki i odkładane latami oszczędności można bowiem w sporej części utracić, jeśli nie udowodni się legalności ich pochodzenia. Od tzw. przychodów bez pokrycia trzeba zapłacić 75-proc. podatek.

 • ...w chorobie, wreszcie pogrzeb (zgodnie z art. 908 kodeksu cywilnego). A jeśli mieszkanie przekazujemy w darowiźnie, możemy żądać coś w zamian? Nie, ponieważ umowa darowizny jest nieodpłatna(...) rozwiązania. Najpierw powinniśmy przemyśleć, czy przekazując mieszkanie, chcemy sobie zapewnić dach nad głową i środki do życia. Jeśli tak – dobrym rozwiązaniem może być umowa o dożywocie. Natomiast jeśli...

 • Prywatne samochody w użytkowaniu firmowym

  Do prowadzenia działalności gospodarczej przedsiębiorcy będący osobami fizycznymi wykorzystują prywatne auta należące do nich samych, ich pracowników i zleceniobiorców oraz stanowiące własność osób trzecich - zazwyczaj znajomych lub członków rodziny. Korzystanie z prywatnych samochodów w prowadzeniu działalności wywołuje określone skutki w podatku dochodowym.

 • ...) nieruchomość. Bywa, że takim darczyńcą jest ktoś z dalszej rodziny. Aby umowa takiej darowizny miała moc prawną, trzeba ją spisać u notariusza. Aktem notarialnym można przekazać dom, działkę lub(...) poinformowano mnie, że skoro nie jestem polską obywatelką, to muszę zapłacić 19 proc. podatku od darowizny. Pożaliłam się koleżance prawniczce, która stwierdziła, że w ustawie o spadkach i darowiznach jest...

 • Samochody od rodziny z 75-proc. kosztami uzyskania przychodu

  Przedsiębiorcy bardziej opłaci się używać auta zięcia albo teściów niż kupić swoje, jeżeli nie chce go wprowadzić do ewidencji środków trwałych - wynika ze zmian uchwalonych przez Sejm.

 • Kto płaci podatek od darowizny? To zależy, kto ją dostaje. Najbliżsi nie muszą się martwić daniną dla fiskusa, ale już powinowatych ona nie ominie.

 • Ujęcie księgowe wydatków na firmowy samochód

  Wykorzystywanie w prowadzonej działalności gospodarczej środków trwałych, takich jak np. firmowy samochód, generuje różnego rodzaju koszty. Wśród nich można wymienić m.in. amortyzację, ubezpieczenia, zakup paliwa, czy naprawy. Jeżeli przewidywany okres ekonomicznej użyteczności nabytego samochodu jest dłuższy niż rok i pojazd ten jest kompletny i zdatny do użytku oraz przeznaczony na potrzeby