• Informacje na temat:

  umowa zlecenie a ubezpieczenie

Artykuły na temat: umowa zlecenie a ubezpieczenie
 • Od dłuższego czasu poszukuję pracy. Ostatnio byłam na rozmowie w dobrej firmie, gdzie, niestety, zaproponowano mi posadę na umowę zlecenie. Czy w takiej sytuacji będę miała opłacone składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne? Proszę o odpowiedź, to dla mnie bardzo ważne. Justyna Rochwicka z Kawęczyna...

 • Podatek dochodowy od umowy zlecenia

  Umowy zlecenia stanowią najpopularniejszą formę umów cywilnoprawnych funkcjonujących w obrocie gospodarczym. W zależności od osoby zleceniobiorcy oraz wysokości wynagrodzenia wynikającego z zawartej umowy przychody z tego tytułu mogą być opodatkowane na dwa sposoby.

 • Pani Annie zaproponowano pracę na umowę-zlecenie lub zawarcie umowy o pracę, ale z niższą pensją. Nie wie, na który wariant się zdecydować.

 • Miszmasz, czyli ZUS przedsiębiorcy na zleceniu

  Jeśli jako przedsiębiorcy chcemy podpisać umowę zlecenia ze zleceniodawcą, abyśmy mogli zostawić sobie uchyloną furtkę do pewnej optymalizacji kosztów ZUS-owskich, wynagrodzenie ze zlecenia powinno być wyższe niż 2443 zł. Inaczej wygląda to w przypadku przedsiębiorców z tzw. "małym" ZUS-em.

 • Właśnie zaczęłam pracę w kilku firmach na umowę-zlecenie. Księgowa powiedziała mi, że powinnam jej zgłosić, ile zarabiam w innych przedsiębiorstwach, bo to jest konieczne do odprowadzenia składek. Czy tak jest rzeczywiście i czy muszę podawać księgowej te kwoty? Joanna z Hrubieszowa...

 • Zlecenie w połączeniu z etatem a ZUS

  Dla rozstrzygnięcia obowiązku ubezpieczeń społecznych pracownika z tytułu dodatkowo zawartej umowy zlecenia istotne jest, czy umowę tę zawiera z podmiotem będącym jednocześnie jego pracodawcą (lub wykonuje ją na rzecz własnego pracodawcy) czy innym podmiotem niż własny pracodawca. Jeśli jest ona zawarta z obcym podmiotem, wówczas trzeba też wziąć pod uwagę wysokość przychodu uzyskiwanego ze stosunku pracy.

 • Zaproponowano mi pracę na umowę zlecenie. Czy w takiej sytuacji będę miała opłacone składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne? Justyna Rochwicka z Kawęczyna...

 • Nowe zasady oskładkowania umów zlecenia utrudnią działalność firm

  Przyjęta przez Sejm ustawa, poszerzająca zakres oskładkowania umów zlecenia, uderzy w przedsiębiorców. Z jednej strony będzie trudniej im wyliczyć wartość wynagrodzenia dla osób, których zatrudniają na tego typu umowy. Z drugiej może znieść preferencyjne stawki ubezpieczeniowe dla osób, które prowadzą działalność gospodarczą krócej niż 24 miesiące i dorabiają dzięki zleceniom.

 • Jeśli pracujesz na umowę zlecenie, w świetle prawa nie jesteś pracownikiem. Musisz więc sama zadbać o swoje interesy. Jak to zrobić?

 • Jak w 2016 r. ubezpieczyć przedsiębiorcę wykonującego zlecenie?

  Od 1 stycznia 2016 r. zmienią się przepisy w zakresie ubezpieczeń społecznych osób prowadzących pozarolniczą działalność i jednocześnie wykonujących umowę zlecenia. Sposób oskładkowania zlecenia będzie zależał - tak jak dotychczas - od wysokości przychodu uzyskiwanego z tytułu wykonywanej umowy. Jednak od tego dnia zasada ta obejmie również m.in. wspólników spółek.