• Informacje na temat:

  umowa zlecenie a urlop

Artykuły na temat: umowa zlecenie a urlop
 • Nadal wielu pracodawców łamie przepisy i nie przyznaje pracownikom etatu, tylko zatrudnia ich na podstawie umów cywilno-prawnych – o dzieło lub zlecenie. Z kontroli przeprowadzonych przez Państwową Inspekcję Pracy (PIP) wśród firm budowlanych wynika, że tak robi co druga z nich.

 • Zlecenie w połączeniu z etatem a ZUS

  Dla rozstrzygnięcia obowiązku ubezpieczeń społecznych pracownika z tytułu dodatkowo zawartej umowy zlecenia istotne jest, czy umowę tę zawiera z podmiotem będącym jednocześnie jego pracodawcą (lub wykonuje ją na rzecz własnego pracodawcy) czy innym podmiotem niż własny pracodawca. Jeśli jest ona zawarta z obcym podmiotem, wówczas trzeba też wziąć pod uwagę wysokość przychodu uzyskiwanego ze stosunku pracy.

 • ...warunki zatrudnienia, bo te umowy nie podlegają przepisom kodeksu pracy, więc nie zapewniają: płatnego urlopu, minimalnej pensji, zasiłku dla bezrobotnych po utracie zlecenia. Ale zlecenie i umowa(...) nieobecności (urlopu) wykona zlecenie w zastępstwie za nas. Marta Jaworska Praca na wakacje dla młodych...

 • Za oknem pogoda dopisuje - z jednej strony stali pracownicy zaczynają brać urlopy, z drugiej dla wielu biznesów rozpoczyna się gorący sezon letni i zaczyna brakować rąk do pracy. Przy podpisywaniu umów zlecenia czy o dzieło na okres wakacji warto pamiętać o zbiegu tytułów do ubezpieczeń. Dokonując dobrego wyboru można zaoszczędzić na ZUS-ie.

 • Dorabianie na zlecenie ma swoje zalety i wady. Powinnaś o nich wiedzieć, nim zdecydujesz się na takie zatrudnienie.

 • Oskładkowanie umów zlecenia już od stycznia 2015 r.?

  Na rozpoczynającym się dziś posiedzeniu Sejm zajmie się projektem zakładającym oskładkowanie umów zleceń i dochodów z zasiadania w radach nadzorczych.

 • ...– Na rękę dostaję tyle samo, firma opłaca składki, ale nie mam urlopu, zwolnienia lekarskiego… Musiałam się na to zgodzić, nie miałam wyjścia, bo alternatywą była utrata pracy(...) zmianie podstawy zatrudnienia pracowników w celu obniżenia kosztów pracy. Pracownicy pozbawiani są bowiem przywilejów i ochrony jakie daje im umowa o pracę przy pozostawieniu tych samych obowiązków...

 • Praktyczne problemy dotyczące umów zlecenia i o dzieło

  Umowy zlecenia i umowy o dzieło często stosowane są do zamaskowania faktycznego stosunku pracy, chociaż z założenia mają one zupełnie inny charakter. Nieprawidłowe dopasowanie jednej z tych umów do konkretnej sytuacji powoduje wiele problemów praktycznych, podobnie jak odróżnienie dzieła od zlecenia. Warto spojrzeć na przepisy dotyczące obu umów od strony praktycznej.

 • Urlop ojcowski podczas umowy zlecenia?

  Czy osobie zatrudnionej na umowę zlecenie przysługuje urlop ojcowski? Jeżeli tak, jak obliczyć wynagrodzenie za ten urlop? Jakie elementy powinien zawierać wniosek ojcowski?

 • Zwolnienie z opłacania składek na FP i FGŚP po urlopach związanych z rodzicielstwem

  Za osoby zatrudnione na etacie pracodawca zasadniczo ma obowiązek opłacać składki na Fundusz Pracy oraz FGŚP. Jednak przez określony czas może być zwolniony z ich opłacania za pracowników, którzy powrócą do pracy z urlopów związanych z rodzicielstwem.