• Informacje na temat:

  urbanizacja

Artykuły na temat: urbanizacja
 • Jaka jest tajemnica tego, że mało zarabiamy?

  Połowę polskiego PKB wytwarza co najwyżej 5,6 mln osób pracujących w najbardziej produktywnych sektorach gospodarki. W mało efektywnych pracuje pozostałych 10 mln zatrudnionych. To tajemnica niskiego wzrostu płac. Taka - zła - struktura gospodarki powoli się zmienia, ale politycy muszą uważać, żeby jej nie utrwalić - twierdzą ekonomiści Forum Obywatelskiego Rozwoju.

 • Za 10-15 lat powstaną tzw. getta biedy, w których zostaną starsi i ubożsi Polacy. Wszystkiemu winna suburbanizacja?

  Prognozy ekspertów na temat skutków tego zjawiska są dość mocno podzielone. Jedni twierdzą, że tańsze ceny nieruchomości w mniejszych miejscowościach doprowadzą do wyludnienia miast. Będą pustoszały osiedla z wielkiej płyty i kwartały starych kamienic. Pogorszą się też warunki życia mieszkańców dużych aglomeracji. Powodem tego będzie m.in. odpływ sporej części podatników, którzy nadal będą korzystać z infrastruktury, pracując lub ucząc się w stolicy województwa. Dla odmiany, inni specjaliści...

 • Nowe pomysły przywilejów dla kobiet idą zbyt daleko

  Pracodawcy RP zdecydowanie nie zgadzają się z pomysłem Parlamentu Europejskiego, zmierzającego do wprowadzenia nowych przywilejów dla rodziców w zakresie większej ochrony zatrudnienia.

 • Raport EY: Przybędzie miliard slumsów

  Dziś w miastach mieszka już 54 proc. mieszkańców globu, a w 2050 roku będzie ich 66 proc. Wyzwaniem dla rządzących będzie bieda - w slumsach obecnie mieszka miliard ludzi, a jeśli nic się nie zmieni, to w ciągu 15 lat liczba ta się podwoi - wynika z raportu EY.

 • Gdańszczanie nie chcą mieszkać na obrzeżach

  Według raportu Metrohouse i Expandera w Gdańsku najchętniej kupowane są niewielkie, dobrze skomunikowane mieszkania, najlepiej zlokalizowane wzdłuż linii SKM. Wciąż bardzo dużo lokali jest tu nabywanych pod inwestycję.

 • GIS :Coraz wyraźniejszy rozwój inteligentnych mist

  Coraz wyraźniejszy rozwój inteligentnych miast oraz daleko idąca urbanizacja napędzają rynek systemów informacji geograficznej. Systemy informacji geograficznej pozwalają zgromadzić i zwizualizować na mapie różnego rodzaju dane przestrzenne. Są wykorzystywane do zarządzania katastrofami. W ciągu najbliższych 5 lat, rynek systemów GIS będzie rósł w tempie blisko 10 proc.

 • Polska stosuje "wolną amerykankę"

  Zdaniem kontrolerów NIK, funkcjonujący w Polsce system planowania i zagospodarowania przestrzennego nie zapewnia racjonalnego gospodarowania przestrzenią, jako dobrem publicznym. Polska przestrzeń jest źle zarządzana, a chaos źle wpływa na jakość życia mieszkańców.

 • Ceny nieruchomości w Polsce będą rosnąć. Najbardziej skorzysta na tym Warszawa

  Ceny nieruchomości w Polsce będą rosnąć. Stanie się tak z powodu wzrostu zamożności społeczeństwa, a także napływu pieniędzy przysyłanych do kraju przez Polaków żyjących na emigracji - uważa Sławomir Horbaczewski, finansista i ekspert rynku nieruchomości.

 • Z miast wyniosło się 250 tysięcy Polaków?

  Odsetek Polaków mieszkających w miastach systematycznie zwiększał się przez cały okres PRL-u. Wystarczy wspomnieć, że w trakcie 40 lat (1950 - 1990), udział miejskiej ludności wzrósł z 37 do 62 proc. Ta zmiana była związana z intensywnym uprzemysłowieniem kraju. W III Rzeczpospolitej udział ludności miejskiej już nie wzrasta. Przez ostatnie 10 lat mieliśmy nawet do czynienia ze spadkowym trendem. Od 2006 do 2016 roku liczba Polaków mieszkających w miastach spadła o prawie ćwierć miliona.

 • Chiński rynek szansą dla polskich firm

  Chińczycy to coraz bardziej mobilni konsumenci, skłonni do korzystania z rozwiązań cyfrowych i otwarci na globalną ofertę. Sprawia to, że znaleźli się w internetowym zasięgu firm z całego świata - także tych z Polski - ocenia Helen Wong, prezes Hongkong and Shanghai Banking Corporation Limited.