• Informacje na temat:

  urlop macierzyński

Artykuły na temat: urlop macierzyński
 • Od nowego 2016 roku dodatkowy urlop macierzyński zastąpił dłuższy rodzicielski.

 • Zasiłek macierzyński po zmianach w urlopach rodzicielskich

  Zasiłek macierzyński przysługuje przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopów z tytułu rodzicielstwa. W urlopach tych z dniem 2 stycznia 2016 r. nastąpiły istotne zmiany, które odpowiednio przekładają się na uprawnienia do zasiłku macierzyńskiego oraz jego wysokość.

 • W mojej rodzinie wydarzyła się tragedia – siostra poroniła pierwszą ciążę. Lekarz wypisał jej z tego powodu zwolnienie lekarskie, ale słyszałam, że w takiej sytuacji kobieta ma prawo do urlopu macierzyńskiego. Anna z Grudziąca.

 • Warunki otrzymania zasiłku macierzyńskiego

  Pojawianie się dziecka to przełom w każdej rodzinie, nie tylko od względem emocjonalnym, ale także finansowym. Niemowlę generuje spore wydatki, dlatego wiele pracownic stara się o przyznanie zasiłku macierzyńskiego. Jak to zrobić?

 • Jestem zatrudniona na pełnym etacie u jednego pracodawcy. Dorabiam też na umowę o dzieło u innego, wykonując prace chałupnicze. Spodziewam się dziecka i planuję po jego urodzeniu, w czasie urlopu macierzyńskiego, nadal pracować chałupniczo na umowę o dzieło. Czy to prawda, że jeśli mój pracodawca dowie się o tym, mogę stracić zasiłek macierzyński? Żaklina z Opola...

 • Zasiłek macierzyński także dla ojca dziecka

  Zasiłek macierzyński jest jednym ze świadczeń wypłacanych z ubezpieczenia chorobowego. W głównej mierze korzystają z niego ubezpieczone, które urodziły dziecko. Przysługuje on wówczas przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego. Świadczenie to zostało również zagwarantowane ubezpieczonym ojcom dzieci i to nie tylko za okres urlopu

 • Podział urlopu macierzyńskiego na nowych zasadach

  Na łamach Gazety Podatkowej poruszaliśmy już temat podziału urlopu macierzyńskiego zgodnie z przepisami ustawy nowelizującej Kodeks pracy z dnia 24 lipca 2015 r. W sposób zasadniczy zmienia ona warunki wykorzystywania urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego. Dzisiaj zajmiemy się przypadkami, gdy przekazanie urlopu macierzyńskiego drugiemu rodzicowi następuje po krótszym czasie.

 • Od 2016 zmiany w urlopach rodzicielskich

  Od nowego roku wchodzą w życie zmiany dotyczące urlopów rodzicielskich. Dodatkowy urlop macierzyński zostanie włączony do urlopu rodzicielskiego, który tym samym wydłuży się do 32 tygodni.

 • Kiedy i jak można przedłużyć urlop macierzyński. Ekspert radzi mamom.

 • Zasiłek macierzyński: Jak ustalić jego wysokość?

  Wielu pracodawców ma problemy ze wskazaniem podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego. Najwięcej kłopotów sprawiają takie kwestie jak dodatki do wynagrodzenia oraz urlopy - wypoczynkowy i wychowawczy.