• Informacje na temat:

  urlop opiekuńczy

Artykuły na temat: urlop opiekuńczy
 • Urlop rodzicielski będzie wydłużony o dwa miesiące?

  Jestem zwolennikiem wydłużenia urlopu rodzicielskiego o dodatkowe dwa miesiące. Dzięki temu żaden z rodziców nie mógłby poczuć, że odbiera mu się jakąś część dotychczasowego uprawnienia - mówi w wywiadzie Stanisław Szwed, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

 • Okres sprawowania opieki nad dzieckiem w drukach ZUS

  Jednym z obowiązków pracodawcy jako płatnika składek jest comiesięczne rozliczanie i opłacanie za pracowników należności składkowych do ZUS. Oprócz tego musi on też informować organ rentowy o wszelkich przerwach w ich opłacaniu w trakcie trwania pracowniczego ubezpieczenia. Dotyczy to m.in. przerw spowodowanych zwolnieniem od pracy w związku ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem - w różnych okolicznościach.

 • Koniec rocznych urlopów dla matek. W zamian pięć nowych dni wolnych od pracy dla wszystkich

  Bruksela chce wprowadzić urlop opiekuńczy: każdy pracownik pięć dni w roku mógłby wykorzystać do opieki nad chorym lub niesamodzielnym rodzicem, dzieckiem albo małżonkiem. Za ten czas przysługiwałoby(...) najwyższych w UE - komentuje Wioletta Żukowska-Czaplicka, ekspert Pracodawców RP. Najwięcej kontrowersji może jednak wzbudzić nie urlop opiekuńczy, ale rodzicielski. Projekt przewiduje, że cztery miesiące tego...

 • PE za płatnymi urlopami rodzicielskimi w całej Unii

  Komisja spraw społecznych PE przyjęła kompromis wypracowany z krajami UE ws. dyrektywy o równowadze między życiem rodzinnym i zawodowym, która wprowadza m.in. obowiązek zagwarantowania w każdym kraju minimum cztero miesięcznego urlopu rodzicielskiego dla każdego z rodziców.

 • Od 2 stycznia 2016 r. zaczną obowiązywać nowe, korzystniejsze zasady m.in. dotyczące urlopów dla młodych rodziców. Dzięki nim matkom i ojcom łatwiej będzie pogodzić obowiązki zawodowe i opiekuńcze(...) 2 stycznia 2016 roku o 32 tygodnie wydłuży się maksymalny okres ochrony pracownika, który łączy urlop rodzicielski z pracą na część etatu.

 • Wymiana uprawnień rodzicielskich między pracownikami-rodzicami

  skorzystania z nich przez pracownika-rodzica lub przez obu rodziców posiadających status pracownika. Przy podziale urlopu macierzyńskiego czy rodzicielskiego trzeba jednak dochować wymogów formalnych, w pewnym stopniu zależnych od trybu udzielenia urlopu.

 • Sejm negatywnie o unijnej dyrektywie w sprawie urlopów rodzicielskich

  ...​Sejm przyjął w czwartek uchwałę, która negatywnie ocenia projekt unijnej dyrektywy ws. zmian w korzystaniu z urlopu rodzicielskiego. Dyrektywa przewiduje m.in., że ojcowie będą musieli wykorzystać przynajmniej cztery miesiące urlopu, w przeciwnym razie urlop przepadnie. Za przyjęciem uchwały było 281 posłów, 148 było przeciw, czterech wstrzymało się od głosu.

 • Państwo opiekuńcze po polsku: z jednej strony 500 zł na dziecko, z drugiej bezwzględny ZUS

  Z jednej strony: 500+ i długie urlopy rodzicielskie. Z drugiej: ZUS odmawiający zasiłków i pozbawione empatii sądy.

 • Rafalska o projekcie dyrektywy ws. urlopów: Polskie rozwiązania są lepsze

  Polskie rozwiązania są lepsze i nie chcemy ingerencji prawa unijnego w nasze krajowe regulacje - oceniła projekt unijnej dyrektywy ws. korzystania z urlopów rodzicielskich szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

 • Rada Ministrów przyjęła we wtorek rozporządzenie, które zakłada wzrost świadczeń rodzinnych - zasiłku pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego i zasiłku dla opiekuna dorosłej osoby niepełnosprawnej. Podwyższone kwoty świadczeń zaczną obowiązywać od 1 listopada br.