• Informacje na temat:

  ustawa o emeryturach i rentach

Artykuły na temat: ustawa o emeryturach i rentach
 • ...średnie dalsze trwanie życia właściwe dla wieku przejścia na świadczenie. Podstawa prawna: ustawa z 11 maja 2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z FUS oraz niektórych innych ustaw (Dz.U...

 • Jak waloryzacja rent i emerytur w 2018 r.

  Sposób ustalania wysokości emerytur i rent określa ustawa o emeryturach i rentach z FUS. Wskaźnik waloryzacji odpowiada średniorocznemu wskaźnikowi cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym zwiększonemu o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym. Najniższe świadczenia emerytalno-rentowe wzrosną o 27 zł.

 • ...prawo do renty rodzinnej bez względu na wiek. Jeśli nie posiadałby takiego orzeczenia, mógłby otrzymywać rentę pod warunkiem nauki, nie dłużej niż do 25 r.ż. Podstawa prawna: ustawa z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU nr 153/2009, poz. 1227). Rentę dla nieletniego dziecka ZUS wypłaca...

 • Prezydent podpisał ustawę w sprawie weryfikacji rent i emerytur

  Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która doprecyzowuje, w jakich sytuacjach ZUS może zweryfikować prawo przyznawania renty lub emerytury oraz wysokość tych świadczeń - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

 • Zacznijmy od tego, co na pewno wiadomo. 1 marca 2017 roku będzie waloryzacja, jak co roku o tej porze. Jak wspomnieliśmy, gwarantuje nam to ustawa o emeryturach i rentach z ZUS. Jaka zaś będzie waloryzacja? To jeszcze musi zatwierdzić Sejm. Na razie rząd planuje wariant: wszystkie emerytury i renty będą podniesione o 0,73 proc. (dla porównania...

 • Sejm uchwalił projekt noweli o emeryturach i rentach z funduszu ubezpieczeń społecznych

  75 proc. kwoty najniższych emerytur ma być wolne od potrąceń - zakłada projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z funduszu ubezpieczeń społecznych, którą jednogłośnie uchwalił w piątek Sejm.

 • Chyba każdy z nas jest zainteresowany tym, kiedy będzie przechodził na emeryturę, jakie otrzyma świadczenie, czy będzie mógł dorabiać? Nowa ustawa na pewno oznacza zmiany w życiu obecnych pracowników i przyszłych emerytów.

 • Prezydent podpisał nowelizację podnoszącą najniższe emerytury

  Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych podnoszącą od 1 marca 2017 r. najniższe emerytury do 1 tys. złotych oraz zmianę zasad waloryzacji świadczeń - poinformowano w piątek na stronie internetowej prezydenta.

 • Zmiany w emeryturach i rentach

  W tym roku Sejm zmieni sposób waloryzacji emerytur i rent. Aby zakończyć reformę emerytalną, powinien też uchwalić trzy ustawy - o emeryturach pomostowych, nowych rentach kapitałowych i wypłacie świadczeń z OFE.

 • Zmiany w emeryturach 2017: Waloryzacja i obniżenie wieku emerytalnego

  Przyszły rok przyniesie zmiany w sposobie waloryzacji rent i emerytur. Ale to nie wszystko. Poczynając od 1 października 2017 r., nastąpi obniżenie wieku emerytalnego, czyli przywrócenie stanu sprzed 2013 roku.