• Informacje na temat:

  ustawa o prawach autorskich

Artykuły na temat: ustawa o prawach autorskich
 • "Etatowcy" mogą płacić podatek o połowę niższy

  Nie tylko umowa o dzieło daje możliwość zastosowania wysokich, 50-proc. kosztów uzyskania przychodów, dzięki czemu zmniejsza się kwota podatku, a zwiększa - kwota otrzymywana na rękę. Taką możliwość mają także "etatowcy", pod warunkiem jednak, że ich wynagrodzenie to przychód z praw autorskich. Na takim rozwiązaniu mogą skorzystać także przedsiębiorcy-pracodawcy.

 • Przychody ze sprzedaży licencji na program to wpływy z praw autorskich

  Standardowo przychody z praw autorskich kojarzą się z wpływami ze sprzedaży książek czy z wpływami z pracy dziennikarzy. Ale definicja wpływów z praw autorskich jest szersza. Obejmuje m.in. sprzedaż licencji na własny program komputerowy czy przeznaczony na telefony.

 • Opodatkowanie umów zlecenia w 2012 r.

  ..., że w przypadku korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami koszty uzyskania(...) (280 zł - 25 zł) = 255 zł. Podstawa prawna Ustawa z dnia 26.07.1991 r. o pdof (Dz. U. z 2010 r. nr 51, poz. 307 ze zm.) autor: Beata Siwkowska Gazeta Podatkowa nr 9 (841) z dnia...

 • Reguły stosowania 50-proc. kosztów uzyskania przychodów

  W stosunku do różnych rodzajów przychodów osiąganych przez osoby fizyczne ustawa o pdof przewiduje możliwość stosowania zryczałtowanych kosztów ich uzyskania. Wysokość części z nich została określona kwotowo, a części procentowo. W grupie tych ostatnich znajdują się koszty 50%, nazywane kosztami autorskimi. Stosowanie tego rodzaju kosztów możliwe jest wyłącznie po spełnieniu ściśle określonych

 • ..., w ramach których pracodawca ustala organizację procesu pracy w jego zakładzie. Owe ustawowe granice są dość sztywne, nie przewidują bowiem możliwości wprowadzania przez pracodawcę "autorskich(...) prawna Ustawa z dnia 26.06.1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.) autor: Agata Barczewska Gazeta Podatkowa nr 76 (1013) z dnia 2013-09-23 GOFIN podpowiada...

 • Europejski Trybunał Sprawiedliwości za wzmacnianiem ochrony praw autorskich w Polsce

  Z prof. Elżbietą Traple, z Katedry Prawa Cywilnego Uniwersytetu Jagiellońskiego rozmawia Judyta Papp. Rozmowa ukazała się w portalu Lex.pl.

 • Rzecznik Praw Obywatelskich wnosi o uznanie niekonstytucyjności przepisów umożliwiających przechodzenie na emeryturę policjantom i wojskowym po 15 latach służby. RPO skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie przepisów ustaw o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy policji.

 • Tworzysz treści w internecie? Uważaj, żeby nie popełnić plagiatu

  Coraz więcej internautów prowadzi blogi czy kanały wideo, na których publikuje swoje treści. No właśnie, czy aby na pewno są one zawsze "swoje"? Nieznajomość prawa i zwykła ignorancja łatwo mogą doprowadzić do popełnienia plagiatu. Lepiej uważać!

 • Przychylna opinia Ministerstwa Finansów ws. wynagrodzeń wykładowców uczelni

  ...z tworzeniem utworów (w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych). Pracownik akademicki - przygotowując materiały do zajęć dydaktycznych, sylabusy, wykłady, artykuły naukowe lub monografie...

 • Zmiany w prawie autorskim czekają na podpis prezydenta. Twórcy zyskają na wypożyczeniach w bibliotekach

  W tym roku duże zmiany w prawie autorskim. W sierpniu w życie weszła mała nowelizacja przepisów, kolejna - tzw. duża nowelizacja - czeka jeszcze tylko na podpis prezydenta. Zmiany będą dotyczyć m.in. dzieł sierocych i kwestii dozwolonego użytku.