• Informacje na temat:

  ustawa o świadczeniach rodzinnych

Artykuły na temat: ustawa o świadczeniach rodzinnych
 • Sejm przyjął ustawę wprowadzającą nowe świadczenia rodzinne

  Zasiłek pielęgnacyjny - 620 zł - tylko dla rodziców i najbliższych krewnych dzieci niepełnosprawnych oraz specjalny zasiłek opiekuńczy - 520 zł - uzależniony od dochodu rodziny wprowadza nowelizacja ustawy o świadczeniach rodzinnych uchwalona w piątek przed Sejm.

 • Świadczenia rodzinne należne na uczące się dzieci

  Zasiłek rodzinny ma na celu częściowe pokrycie wydatków na utrzymanie dziecka. Ponieważ wydatki te wzrastają w okresie nauki, ustawodawca przewidział do tego świadczenia różnego rodzaju dodatki. Wypłacane są one na wniosek osoby uprawnionej do zasiłku rodzinnego odpowiednio jednorazowo, w okresie trwania roku szkolnego lub przez pełny okres zasiłkowy.

 • To już w zasadzie pewne, że od 1 maja zasiłki dla rodziców opiekujących się niepełnosprawnymi dziećmi będą wyższe. Zmieniona ustawa o świadczeniach rodzinnych czeka już tylko na podpis prezydenta.

 • Tysiąc złotych świadczenia dla rodziców przyjęte

  Posłowie przyjęli zmiany w ustawie o świadczeniach rodzicielskich. Nowelizacja wprowadza świadczenie w wysokości 1 tys. zł miesięcznie, które będzie można pobierać przez rok (52 tygodnie). Otrzyma go szersza grupa rodziców.

 • To już pewne, że tysiące rodzin, które mają małe dochody, ale jednak nie kwalifikują się do otrzymywania świadczeń rodzinnych, od 1 stycznia 2016 r. jednak je otrzyma. Umożliwia to podpisana dwa tygodnie temu przez prezydenta nowelizacja ustawy o świadczeniach rodzinnych, nazywana potocznie ustawą „złotówka za złotówkę”. Według niej, jeśli zostanie przekroczone określone przepisami kryterium...

 • Prezydent podpisał ustawę uszczelniającą program 500 plus

  Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę wprowadzającą zmiany w programie "Rodzina 500 plus" - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezydenta. Ustawa ma m.in. uszczelnić rządowy program wsparcia rodzin oraz ułatwić zakładanie żłobków.

 • Sejm przyjął poprawkę Senatu do ustawy o świadczeniach rodzinnych. W ten sposób wykreślono przepis ustawy, który zakładał podwyższenie becikowego w 2013 r. do 1200 zł. Utrzymano natomiast nowy przepis ograniczający krąg uprawnionych do tego otrzymania świadczenia.

 • Wzory oświadczen 500 Plus opublikowane w Dzienniku Ustaw

  Rozporządzenie zawierające m.in. wzór wniosku o świadczenie z programu 500 plus zostało w piątek po południu opublikowane w Dzienniku Ustaw. Już od 1 kwietnia będzie można składać wnioski o świadczenie z programu "Rodzina 500 Plus". Wniosek ma 9 stron i załączniki.

 • TK: Nie wolno było odebrać świadczeń opiekunom osób niepełnosprawnych

  Zmiany w ustawie o świadczeniach rodzinnych, które doprowadziły do odebrania świadczeń pielęgnacyjnych prawie 150 tys. opiekunów osób niepełnosprawnych, są niekonstytucyjne - orzekł Trybunał Konstytucyjny. Opiekunowie stracili prawo do świadczeń w lipcu, wskutek noweli z grudnia zeszłego roku.

 • Nieubezpieczeni będą leczeni

  Od 2017 roku wszyscy pacjenci posiadający prawo do świadczeń są bezpłatnie przyjmowani przez lekarzy POZ. Tymczasem w przychodniach rodzinnych nadal obowiązuje e-WUŚ, czyli konieczność weryfikacji ubezpieczenia zdrowotnego. Lekarze mają jednak wątpliwości, jak przyjmować nieubezpieczonych pacjentów - za darmo czy odpłatnie?