• Informacje na temat:

  ustawa o własności lokali

Artykuły na temat: ustawa o własności lokali
 • Ustawa o własności lokali podpowiada prosty sposób. Jeśli wszystkim właścicielom lub większości z nich trudno się spotkać, głosy w konkretnej sprawie zbiera się także indywidualnie. Zdarza się więc(...), przekraczających tzw. zwykły zarząd, czyli codzienne załatwianie prostych spraw. Nimi zajmuje się grupa wyłoniona przez właścicieli lokali tworząca zarząd wspólnoty.

 • Sejm uchwalił nowelę ustawy o własności lokali

  Umożliwienie dochodzenia do własności w przypadku lokali mieszkalnych budowanych przed 1995 rokiem zakłada nowelizacja ustawy o własności lokali, którą w środę uchwalił Sejm.

 • ...wspólnotę sprawy przedstawiamy w ramce obok. Wspólnoty mieszkaniowe nie muszą tworzyć funduszu remontowego Ustawa o własności lokali pozostawia im w tym dowolność. Jednak warto, by wspólnota podjęła(...) z funduszem remontowym pojawia się, gdy część dotychczasowych członków spółdzielni postanawia się z niej wyodrębnić i korzystając z praw wynikających z ustawy o własności lokali stworzyć wspólnotę...

 • Prawo użytkowania wieczystego - przekształcenie w prawo własności

  Prawo użytkowania wieczystego jest prawem pośrednim pomiędzy prawem własności a ograniczonym prawem rzeczowym. Użytkownicy wieczyści, pomimo iż nie są właścicielami, wykonują swoje prawo jak typowi właściciele nieruchomości. Przyjęło się zatem, że prawo użytkowania wieczystego nazywane jest "niewidocznym" prawem własności. Wielu osobom zależy jednak na zdobyciu uprawnień takich, jakie przysługują

 • ..., który nie wykonuje swoich zadań jak należy, mieszkańcy mają prawo odwołać. Ustawa z 24 czerwca 1994r. o własności lokali (DzU z 2000 r. nr 80 poz. 903)

 • Prezydent podpisał ustawę o Krajowym Zasobie Nieruchomości

  Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o Krajowym Zasobie Nieruchomości, która pozwoli m.in. na budowę mieszkań na gruntach Skarbu Państwa. To spowoduje, że na rynku powinno pojawić się więcej mieszkań na wynajem, o umiarkowanym czynszu.

 • ...wspólnoty mieszkaniowej. Czy to jednak na pewno dobry pomysł? Zofia z Kielc « Aby utworzyć wspólnotę, mieszkańcy muszą zostać właścicielami lokali, czyli przekształcić je w odrębną własność(...) do ulicy, śmietnika czy placu zabaw, za ich udostępnienie wspólnota będzie płacić spółdzielni. « Inny minus? Właścicieli mieszkań nie obejmuje ustawa o ochronie praw lokatorów. Oznacza to, że np...

 • UOKIK: deweloper przeniesie prawo własności z chwilą sprzedaży ostatniego lokalu

  Deweloper przeniesie prawo własności mieszkania z chwilą sprzedaży ostatniego lokalu w budynku, nie będzie niebezpieczeństwa niedozwolonej pomocy publicznej - powiedział PAP prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Marek Niechciał.

 • ...wspólnych samego obiektu, np. klatki schodowe, recepcje, strychy. W przypadku wyodrębnienia w budynku własności lokali obowiązek podatkowy ma odpowiadać udziałowi właściciela w nieruchomości wspólnej(...) niekorzystne rozwiązanie. Zgodnie z nimi podatnicy zapłacą podatek tylko w zakresie odpowiadającym ich udziałowi w prawie własności, np. u jednego współwłaściciela wynosi on 1/6, u drugiego 1/2. W 2016 roku...

 • Lokale socjalne będą po nowemu

  Rada Ministrów przyjęła w zeszłym tygodniu projekt ustawy o finansowym wsparciu tworzenia lokali socjalnych, mieszkań chronionych, noclegowni, schronisk dla bezdomnych, ogrzewalni i tymczasowych pomieszczeń.