• Informacje na temat:

  vat od aut osobowych 2014

Artykuły na temat: vat od aut osobowych 2014
 • Wszystko wskazuje na to, że od stycznia 2014 r. przedsiębiorcy będą mogli znowu odliczać cały podatek VAT od aut „z kratką”. Niestety, prawdopodobnie tylko przez kilka miesięcy.

 • VAT: Na paliwie oszczędzisz nawet kilkaset złotych

  Od początku lipca przedsiębiorcy zyskali długo oczekiwaną możliwość odliczania podatku VAT od paliwa zakupionego do aut służbowych. Pomimo, że odliczeniu podlega tylko 50% należnego podatku, to oszczędności w kosztach użytkowania floty, jakie dzięki takiemu rozwiązaniu zyskają firmy, będą znaczące.

 • Korekta VAT dokonywana przy sprzedaży samochodu, gdy od jego zakupu podatek podlegał odliczeniu w ograniczonym zakresie

  W 2010 r. kupiliśmy samochód osobowy. Na poczet tego zakupu kilka miesięcy wcześniej wpłaciliśmy zaliczkę. Z faktury zaliczkowej i faktury końcowej odliczyliśmy łącznie 6.000 zł VAT. Obecnie samochód ten zamierzamy sprzedać i skorzystać z możliwości odzyskania części nieodliczonego VAT od zakupu ww. pojazdu. Czy przy ustalaniu kwoty korekty VAT należy uwzględnić wyłącznie datę dokonania zakupu

 • Akcyza od aut: Końca sporu nie widać

  Podatnicy systematycznie przegrywają w sądach z celnikami w sprawach podatku od samochodów. Ich zaległości sięgają już setek milionów złotych.

 • Spółka pyta, czy polskie przepisy o VAT są zgodne z prawem unijnym

  Przedsiębiorcom coraz bardziej doskwiera obowiązujący do połowy tego roku zakaz odliczania VAT przy zakupie paliwa od samochodów wykorzystywanych nie tylko w działalności gospodarczej.

 • Właścicieli aut czeka rewolucja. Duże zmiany w ubezpieczeniach

  Zmiany w likwidacji szkód z OC to rewolucja dla właścicieli aut, ale nie dla finansów państwa. Może stać się tak, że bez faktury z warsztatu samochodowego właściciel nie dostanie pieniędzy z polisy. Ubezpieczyciele i branża motoryzacyjna z niecierpliwością czekają na szczegóły zmian w sposobie rozliczania szkód z OC posiadaczy pojazdów mechanicznych.

 • Firmy uderzone VAT-em

  Za sprzedaż służbowego auta trzeba będzie uiścić 23 proc. podatku.

 • Samochody firmowe i limitowanie kosztów

  Nabywanie na potrzeby firmowe drogich samochodów staje się coraz powszechniejsze. Sprzyja temu stanowisko organów podatkowych, zgodnie z którym samochody takie mogą stanowić w firmie podlegające amortyzacji środki trwałe nawet wówczas, gdy nie są wykorzystywane wyłącznie do celów działalności gospodarczej. Obciążanie firmowych kosztów podatkowych wydatkami na nabycie i ubezpieczenie takiego auta jest jednak ograniczone.

 • Zarobią ci, co nie odpisali jeszcze w koszty pełnej wartości auta

  Kto nie zamortyzuje firmowego samochodu do końca tego roku, od stycznia 2019 r. będzie korzystać z podwyższonego limitu 150 tys. zł - odpowiedziało Ministerstwo Finansów na pytanie "DGP". Jednocześnie resort stoi na stanowisku, że kto zakończy amortyzowanie auta w bieżącym roku, tego ominie podwyżka pułapu.

 • NSA: Benzyna zużyta przez pracownika tylko z paragonem

  Jeśli pracownik pojedzie służbowym autem do sklepu lub odwiezie dziecko do przedszkola i wykorzysta w ten sposób firmowe paliwo, to pracodawca musi to zaewidencjonować w kasie fiskalnej - orzekł sąd. Ministerstwo Finansów uważa co innego. Skutki tego orzeczenia może odczuć każda firma, która udostępnia służbowe samochody pracownikom.