• Informacje na temat:

  vat od spisu z natury środków trwałych

Artykuły na temat: vat od spisu z natury środków trwałych
 • Po likwidacji działalności majątek firmowy staje się majątkiem prywatnym. Mimo tego, jeśli nadarzy się okazja jego sprzedaży, powstanie opodatkowany dochód z działalności. PIT-u nie zapłacimy dopiero wtedy, gdy od momentu likwidacji upłynie 6 lat.

 • Powstanie firmy a pierwsze zapisy w księdze podatkowej

  Po rozpoczęciu działalności gospodarczej (dopełnieniu odpowiednich obowiązków w zakresie jej rejestracji i zawiadomienia odpowiednich organów) podatnicy rozliczający się z podatku dochodowego na podstawie księgi podatkowej wprowadzają do niej pierwsze zapisy.

 • Wydatki na rozruch firmy w kosztach podatkowych

  Aby firma mogła funkcjonować, trzeba ponieść szereg nakładów. Osoba, która decyduje się na podjęcie działalności gospodarczej, musi bowiem m.in. dokonać rejestracji i zgłoszeń w różnych urzędach i instytucjach. Ponadto czeka ją przygotowanie składników niezbędnych w jej prowadzeniu oraz wypromowanie swojej działalności. Które z wydatków ponoszonych na wskazane cele i w jaki sposób można rozliczyć w kosztach podatkowych?

 • Prowadzenie ewidencji dla celów VAT jest bardzo pracochłonne a ponadto wiąże się z dodatkowymi kosztami. Dlatego mali przedsiębiorcy bardzo często decydują się, kosztem braku możliwości odliczania VAT naliczonego, na zwolnienie podmiotowe przewidziane w ustawie o VAT. Należy jednak pamiętać, że nie wszyscy przedsiębiorcy mogą skorzystać z tego przywileju.

 • Na mocy przepisu art. 113 ust. 1 ustawy o VAT zwolnienie podmiotowe z podatku VAT przysługuje tzw. drobnym przedsiębiorcom, tj. podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 150.000 zł.

 • Likwidacja działalności przez czynnego podatnika podatku VAT wiąże się z koniecznością wypełnienia przez niego szeregu obowiązków wynikających z przepisów...

 • Możesz przekazać firmę dziecku i nie płacić podatku

  Firma na Dzień Dziecka? Od strony podatkowej najkorzystniejszym sposobem przekazania firmy dziecku jest nieodpłatne przekazanie całego przedsiębiorstwa. W ten sposób można uniknąć zapłacenia zarówno VAT-u, PIT-u, jak i podatku od spadków i darowizn.

 • Przedsiębiorcy, którzy w związku z nowelizacja ustawy VAT obowiązującej od początku roku utracili prawo do korzystania ze zwolnienia, mają wątpliwości czy powinni byli zarejestrować się dla potrzeb podatku od towarów i usług już w dniu wejścia nowelizacji, czy dopiero w momencie przekroczenia w 2011 r. kwoty 150 000 zł. Zastanawiają się także czy w ubiegłym roku mogli do kwoty limitu wliczyć

 • Rozliczenie różnic inwentaryzacyjnych jako ostatni etap inwentaryzacji Zakończenie (ostatni etap) inwentaryzacji obejmuje czynności dotyczące zgromadzenia...