• Informacje na temat:

  vat odwrócony na czym polega

Artykuły na temat: vat odwrócony na czym polega
 • Michalik: Centralna baza faktur i odwrócony VAT - receptami na lukę podatkową

  Centralna baza faktur i odwrócony VAT to m.in. recepty na ograniczenie luki VAT w Polsce - mówi PAP ekspert podatkowy Tomasz Michalik. Wskazuje, że skala wyłudzeń VAT jest ogromna w całej UE, więc systemowych zmian może dokonać Komisja Europejska, która "nie za wiele w tej sprawie robi".

 • Branża złomiarska apeluje do PiS: Nie likwidujcie odwróconego VAT-u

  Firmy zajmujące się obrotem złomem chcą przekonać nowy rząd do pozostawienia tzw. mechanizmu odwróconego VAT-u. Odwrotne obciążenie VAT w handlu złomem wprowadzono w 2011 r.

 • Resort finansów sprawdza, czy wzrost eksportu do Czech nie wiąże się z wyłudzeniami VAT

  Fiskus bada przyczyny olbrzymiego wzrostu eksportu niektórych towarów do Czech; może się to wiązać z przestępstwami VAT. Zauważono np., że przez cztery miesiące br. wysłaliśmy do Czech "odbiorniki radiowe z systemem RDS " za 60 mln zł, w tym samym okresie ub. roku - za 11 tys. zł.

 • Jarosław Neneman: VAT jest problemem

  - Dochody z akcyzy i podatków dochodowych są lepsze, ale VAT jest problemem. Dzięki odwróconemu VAT na elektronikę wpływy z tego podatku powinny się poprawić w drugiej połowie roku - mówił w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman.

 • W odpowiedzi panu Michałowi Kanownikowi: "Odwrócony VAT" to gangrena systemu podatkowego

  Oczywiście na wstępie pragnę podziękować panu Michałowi Kanownikowi, reprezentującego - jak rozumiem - interesy części firm korzystających z przywileju niepłacenia VAT-u (pod nazwą "odwrotne obciążenie"), które od połowy zeszłego roku nie muszą, tak jak inni, ponosić ciężaru tego podatku, uzyskując jego zwroty. Jesteśmy w wolnym kraju, każdy ma prawo bronić swoich przywilejów.

 • Co lepsze - bezczynność wobec przestępców, czy skuteczne, choć przejściowe rozwiązanie legislacyjne?

  Poniżej replika prezesa ZIPSEE Cyfrowa Polska Michała Kanownika do stwierdzeń prof. Witolda Modzelewskiego zawartych w artykule prof. Witolda Modzelewskiego "Czy można znacząco i trwale zwiększać dochody budżetowe z VAT-u?" zamieszczonym w Interii.

 • Chcemy w trzy lata zmniejszyć lukę VAT z 26 proc. do 15 proc. - Szałamacha

  - Celem MF jest zmniejszenie luki VAT-owskiej w ciągu trzech lat do ok. 15 proc. wpływów z tego podatku z obecnych 26 proc. - podał na czwartkowej konferencji nt. szarej strefy szef MF Paweł Szałamacha. Dla porównania w krajach skandynawskich luka jest na poziomie 4-5 proc.

 • Wiemy, że najważniejsza jest stabilność i ciągłość polityki fiskalnej każdego państwa, w tym naszej Ojczyzny. Każda radykalna zmiana jest zwykłym awanturnictwem. Dlatego nie dziwmy się, że żadnych rewolucji w resorcie finansów nie będzie i być nie może. Mija już powoli trzeci miesiąc funkcjonowania nowego rządu, a za "zamkniętymi drzwiami" Świętokrzyskiej 12 (dzięki Bogu) wszystko pozostaje po staremu.

 • Plaga wyłudzeń VAT w Polsce jest bezkarna

  - Państwa członkowskie UE niezależnie od KE próbują samodzielnie walczyć z wyłudzeniami podatku VAT; w Polsce problemem jest m.in. bezkarność: za przestępstwo narkotykowe prędzej czy później idzie się do więzienia, a za wyłudzenie VAT, nie - mówi ekspert podatkowy Roman Namysłowski.

 • Oszustwa na VAT. Chodzi o bilion euro

  Komisja Europejska szacuje, że kraje członkowskie Unii tracą rocznie nawet bilion euro z powodu oszustw podatkowych. 1/6 z tej kwoty to straty na podatku VAT. Wkrótce jednak ta dziura ma zostać zatkana.