• Informacje na temat:

  waluta korona czeska

Artykuły na temat: waluta korona czeska
 • Do łask powróciła korona czeska

  Do łask inwestorów powróciła korona czeska, co nie jest dużym zaskoczeniem biorąc pod uwagę, że Bank Czech kilka tygodni temu rozpoczął cykl podwyżek stóp procentowych. Dodatkowym wsparciem stały się jednak niezłe dane nt. PKB za II kwartał, który wzrósł o 2,3 proc. k/k i 4,5 proc. r/r. To znacznie powyżej prognoz na poziomie 0,7 proc. k/k i 2,9 proc. r/r.

 • Rekordowy wzrost kursu. Co się stało z czeską koroną?

  Z początkiem sierpnia czeska korona stała się walutą o rekordowym wzroście kursu wobec dolara. Od początku 2017 r. wzmocniła się o ponad 17 proc. Rosła w siłę podobnie szybko jak złoty. Czy jednak z podobnych powodów?

 • Wakacyjne waluty - czeska korona i węgierski forint

  W 2019 r. czeska gospodarka będzie spowalniać, a kurs pary walutowej PLN/CZK znajduje się w trendzie bocznym. Gospodarkę węgierską, podobnie jak sąsiednie Czechy, czeka spowolnienie, część rynku finansowego oczekuje, że węgierski bank centralny w tym roku zacznie podnosić stopy procentowe.

 • Czeski bank centralny podniósł ostatnio stopy procentowe o 25pb, zgodnie z oczekiwaniami. Było to trzecie z rzędu posiedzenie CNB z podwyżką stóp i łącznie już szósta podwyżka stóp w ramach normalizowania polityki pieniężnej w Czechach (rozpoczętego zniesieniem dolnego ograniczenia dla kursu EUR/CZK). W efekcie, główna stopa procentowe CNB po raz pierwszy w historii zrównała się ze stopą referencyjną NBP (1,50%).

 • Czeska korona - okazja dla spekulantów

  Od listopada 2013 roku Czeski Bank Centralny interweniuje w celu utrzymania czeskiej korony na niskim poziomie. Od kilkunastu miesięcy kurs euro wynosi 27 koron. Żaden bank centralny nie wygra z rynkiem. Kiedyś musi się poddać. Tylko w styczniu bank centralny wydał na interwencje około 13 mld euro. Pod koniec stycznia nowo wybrany prezes CNB obiecał, że osłabianie czeskiej korony zakończy się w pierwszej połowie 2017 roku.

 • Czas na sztywne kursy walut na świecie

  Po trzęsieniu ziemi 15 stycznia spowodowanym porzuceniem pułapu kursu franka przez szwajcarski bank centralny świat zaczął interesować się sztywnym kursem walutowym w ujęciu globalnym. W Europie dopatrywano się podobieństw pomiędzy frankiem szwajcarskim a dwiema innymi walutami: koroną duńską (DKK) i koroną czeską (CZK).

 • Najgorzej, co już staje się pomału smutną tradycją radził sobie złoty. Trudno w tym wypadku zgodzić się ze słowami wicepremiera Mateusza Morawieckiego, który w jednym z wywiadów tłumaczył, że słabość naszej waluty to wynik czynników zewnętrznych i geopolityki.

 • Nasza waluta w koszyku najlepszych

  Czerwiec był szóstym z rzędu miesiącem, w którym akcje spółek z rynków wschodzących wypracowały lepsze wyniki na tle instrumentów z rynków rozwiniętych; indeks MSCI EM Index osiągnął zwrot na poziomie 1,1%, natomiast zwrot indeksu MSCI World Index wyniósł 0,4%1. Na przestrzeni całego kwartału indeks MSCI EM Index poszedł w górę o 6,4%, w porównaniu ze wzrostem indeksu MSCI World Index o 4,2%. Kluczowe czynniki napędzające dobre wyniki rynków wschodzących to, m.in. napawające optymizmem dane z...

 • Czy złoty to waluta kraju rozwiniętego, czy dopiero rozwijającego się?

  Ponieważ warszawska giełda została potraktowana przez FTSE Russelss jako rynek rozwinięty może pojawić się apetyt, aby podobnie była oceniana polska waluta. Także z tego powodu, że w 1996 r. Polska została przyjęta do OECD, skupiającej najbogatsze państwa świata, od tego czasu polska gospodarka jest dużo silniejsza, a w PKB na mieszkańca przeganiamy właśnie Portugalię.

 • Rośnie popularność walut skandynawskich w rozliczeniach handlowych. Przedsiębiorcy szukają alternatywy dla UE i Rosji

  Polskie firmy, handlując z krajami skandynawskimi, coraz częściej rezygnują z rozliczeń w dolarach czy euro i wybierają lokalne waluty, np. koronę szwedzką i norweską. To wynik zwracania większej uwagi na rynki północnej Europy oraz spadku dysproporcji między wahaniami dolara bądź euro w stosunku do mniej popularnych walut. Firmy z sektora MSP miesięcznie wymieniają nawet milion koron.