• Informacje na temat:

  waluty czeska korona

Artykuły na temat: waluty czeska korona
 • Wakacyjne waluty - czeska korona i węgierski forint

  W 2019 r. czeska gospodarka będzie spowalniać, a kurs pary walutowej PLN/CZK znajduje się w trendzie bocznym. Gospodarkę węgierską, podobnie jak sąsiednie Czechy, czeka spowolnienie, część rynku finansowego oczekuje, że węgierski bank centralny w tym roku zacznie podnosić stopy procentowe.

 • Rekordowy wzrost kursu. Co się stało z czeską koroną?

  Z początkiem sierpnia czeska korona stała się walutą o rekordowym wzroście kursu wobec dolara. Od początku 2017 r. wzmocniła się o ponad 17 proc. Rosła w siłę podobnie szybko jak złoty. Czy jednak z podobnych powodów?

 • Czeska korona - okazja dla spekulantów

  Od listopada 2013 roku Czeski Bank Centralny interweniuje w celu utrzymania czeskiej korony na niskim poziomie. Od kilkunastu miesięcy kurs euro wynosi 27 koron. Żaden bank centralny nie wygra z rynkiem. Kiedyś musi się poddać. Tylko w styczniu bank centralny wydał na interwencje około 13 mld euro. Pod koniec stycznia nowo wybrany prezes CNB obiecał, że osłabianie czeskiej korony zakończy się w pierwszej połowie 2017 roku.

 • Czy warto postawić na czeską koronę?

  Narodowy Bank Czech (CNB) jest jedynym bankiem w regionie, który w zdecydowany sposób normalizował politykę pieniężną w ostatnich kwartałach. W czerwcu zarząd CNB podjął decyzję o podwyżce dwutygodniowej stopy REPO (dalej stopy procentowej) z 0,75% do 1,00%. Coraz więcej czynników sygnalizuje rosnące prawdopodobieństwo kolejnej podwyżki już w najbliższych miesiącach. Poniżej przedstawiamy nasz scenariusz dotyczący perspektyw polityki pieniężnej w Czechach i spójny z nim scenariusz dla kursu...

 • Do łask powróciła korona czeska

  Do łask inwestorów powróciła korona czeska, co nie jest dużym zaskoczeniem biorąc pod uwagę, że Bank Czech kilka tygodni temu rozpoczął cykl podwyżek stóp procentowych. Dodatkowym wsparciem stały się jednak niezłe dane nt. PKB za II kwartał, który wzrósł o 2,3 proc. k/k i 4,5 proc. r/r. To znacznie powyżej prognoz na poziomie 0,7 proc. k/k i 2,9 proc. r/r.

 • Pora na pauzę w cyklu podwyżek stóp procentowych w Czechach

  W ubiegłym tygodniu zarząd Narodowego Banku Czech (CNB) podjął decyzję o podwyżce dwutygodniowej stopy REPO (dalej stopy procentowej) z 1,50% do 1,75%. Taka decyzja była zgodna z naszymi oczekiwaniami i wypowiedziami przedstawicieli CNB w ostatnich tygodniach. Poniżej przedstawiamy nasz scenariusz dotyczący perspektyw polityki pieniężnej w Czechach i spójny z nim scenariusz dla kursu złotego względem korony czeskiej.

 • Najmocniejszą walutą był w ostatnich dniach forint, choć przez większą część tygodnia to złoty był zwycięzcą. Na drugim biegunie tradycyjnie już stabilna korona czeska, oraz nieoczekiwanie rumuńska leja. W pierwszym przypadku nadal widoczne były echa podwyżki ratingu przez S&P, która zachęciła do zakupów węgierskich aktywów, ale wydarzeniem ostatnich dni było posiedzenie Banku Węgier.

 • Najsłabszy w zestawieniu był w ostatnich dniach dolar australijski. Jest on najbardziej wrażliwy na ewentualne zamieszanie wokół chińskiej gospodarki. Rynek może się obawiać, że ewentualne głębsze tąpnięcie w Chinach i dalsza przecena na rynku surowców, mogą przełożyć się na wznowienie dyskusji nt. cięcia stóp procentowych przez RBA, co wydawało się być zamkniętą sprawą. Kluczowe w tej kwestii może okazać się zaplanowane na środę wystąpienie szefa RBA, Glenna Stevensa

 • Pustki w poniedziałkowym kalendarzu makroekonomicznym skutecznie zwróciły uwagę inwestorów w stronę rynku akcyjnego czy rynku surowców. Początek tygodnia z solidnym przytupem zaczynają listopadowe kontrakty na gaz ziemny (2,2 proc.), które obecnie uznają wyższość bawełny mającej za sobą aż 3,9 proc. zwyżkę. W koszyku walut G10 sile amerykańskiej waluty udaje się oprzeć jedynie nowozelandzkiemu

 • Gdzie w tym roku urlop się opłaca?

  Najniższy kurs euro od lat sprawia, że wakacje w wielu europejskich krajach powinny być nawet o kilka proc. tańsze niż przed rokiem. Jeżeli wybierając kierunek podróży, chcemy kierować się siłą nabywczą polskiej waluty, to w tym rankingu zdecydowanie wygrywa Europa. Gdzie jeszcze warto jechać na wakacje?