• Informacje na temat:

  waluty nbp

Artykuły na temat: waluty nbp
 • Działania NBP wpływają na stan naszych domowych finansów. Na to, jak drogie są kredyty i jak bardzo opłaca się oszczędzać.

 • Brexit zagrożeniem dla naszej waluty

  Najpoważniejszym ryzykiem w krótkim terminie dla naszej waluty jest brexit - ocenia Kamil Maliszewski, analityk DM mBanku. Brexit miałby poważne skutki nie tylko na rynku walutowym, lecz także dla całej gospodarki. Na Wyspach żyje blisko 700 tys. Polaków, z czego 82 proc. ma w Wielkiej Brytanii pracę.

 • W Polsce bankiem centralnym jest Narodowy Bank Polski (NBP). To on odpowiada za politykę pieniężną naszego państwa. Termin ten brzmi bardzo enigmatycznie i w pierwszym momencie nie widać związku pomiędzy ogólnopaństwowym działaniem a budżetem domowym konkretnej rodziny. Ten związek jednak istnieje i jest bardzo wyraźny.

 • Bitcoin - jakie korzyści i zagrożenia wirtualnej waluty?

  Mimo wielu korzyści, posługiwanie się bitcoinem rodzi również zagrożenie prawne. Użytkownik gromadzi bitcoiny na dysku twardym swojego komputera. W przypadku fizycznego zniszczenia urządzenia, czy też ataku hackera, może on bezpowrotnie utracić zgromadzone na dysku środki finansowe. Ponadto, co jest szczególnie istotne, posługiwanie się bitcoinami może w niektórych przypadkach rodzić odpowiedzialność karną.

 • Euro pracy nie zaszkodzi

  W koordynowaniu zmian instytucjonalnych na rynku pracy większe znaczenie odgrywają decyzje i zalecenia Komisji Europejskiej niż Europejskiego Banku Centralnego. Dlatego przystąpienie do strefy euro powinno mieć w tej kwestii raczej neutralne znaczenie - wynika z cząstkowego raportu przygotowanego na zlecenie Biura ds. Integracji ze Strefą Euro NBP.

 • Marek Belka: Przyszłość unii walutowej nie jest w stu procentach pewna

  Prezes NBP Marek Belka niepokoi się o przyszłość wspólnej, europejskiej waluty. - Okazało się, że strefa euro może być zgubą albo pułapką dla niektórych krajów - zwraca uwagę prof. Belka.

 • Pytlarczyk: Polska nie jest w pułapce średniego rozwoju, wzrost płac wyjdzie gospodarce na dobre

  ...procentowe, zaś w USA polityka monetarna jest zacieśniana, co wpływa negatywnie na atrakcyjność polskiej waluty - powiedział. mBank prognozuje, że stopy procentowe w Polsce w tym roku nie zmienią się. - Rada Polityki Pieniężnej, choć tego często nie akcentuje, bardzo patrzy na kurs złotego i zbyt mocny złoty nie podobałby się bankowi centralnemu. Polscy przedsiębiorcy mają w NBP sojusznika, który...

 • NBP i KNF ostrzegają przed wirtualnymi walutami

  Narodowy Bank Polski i Komisja Nadzoru Finansowego ostrzegają potencjalnych użytkowników przed ryzykiem związanym z "walutami" wirtualnymi (takimi jak m.in. bitcoin, litecoin, ether) - głosi wspólny komunikat NBP i KNF.

 • Bank przeliczając twoją ratę na złotówki, nie pobiera wcale jej równowartości po kursie dnia w NBP, ale ustala własny kurs wymiany – dużo wyższy od(...) konto do spłaty kredytu na walutowe (może to potrwać 2-3 tygodnie), musimy po prostu co miesiąc w dniu spłaty raty kredytu zasilać je kwotą podaną w harmonogramie spłat. Waluty można kupować np...

 • Prezes BTFG Audit: Nie należy się spodziewać znaczących ruchów NBP na rynkach

  Złoty jest obecnie najsłabszą walutą regionu. Osłabieniu przysłużył się nie tylko Brexit, lecz także propozycje zmian w OFE. Zdaniem Adama Rucińskiego, prezesa firmy doradczej BTFG Audit, w odpowiedzi na osłabienie polskiej waluty nie należy się spodziewać interwencji NBP na rynkach finansowych. Według niego działania w obronie waluty mogą przynieść wyłącznie krótkoterminowe korzyści