• Informacje na temat:

  waluty nbp

Artykuły na temat: waluty nbp
 • Działania NBP wpływają na stan naszych domowych finansów. Na to, jak drogie są kredyty i jak bardzo opłaca się oszczędzać.

 • Brexit zagrożeniem dla naszej waluty

  Najpoważniejszym ryzykiem w krótkim terminie dla naszej waluty jest brexit - ocenia Kamil Maliszewski, analityk DM mBanku. Brexit miałby poważne skutki nie tylko na rynku walutowym, lecz także dla całej gospodarki. Na Wyspach żyje blisko 700 tys. Polaków, z czego 82 proc. ma w Wielkiej Brytanii pracę.

 • W Polsce bankiem centralnym jest Narodowy Bank Polski (NBP). To on odpowiada za politykę pieniężną naszego państwa. Termin ten brzmi bardzo enigmatycznie i w pierwszym momencie nie widać związku pomiędzy ogólnopaństwowym działaniem a budżetem domowym konkretnej rodziny. Ten związek jednak istnieje i jest bardzo wyraźny.

 • Bitcoin - jakie korzyści i zagrożenia wirtualnej waluty?

  Mimo wielu korzyści, posługiwanie się bitcoinem rodzi również zagrożenie prawne. Użytkownik gromadzi bitcoiny na dysku twardym swojego komputera. W przypadku fizycznego zniszczenia urządzenia, czy też ataku hackera, może on bezpowrotnie utracić zgromadzone na dysku środki finansowe. Ponadto, co jest szczególnie istotne, posługiwanie się bitcoinami może w niektórych przypadkach rodzić odpowiedzialność karną.

 • Euro pracy nie zaszkodzi

  W koordynowaniu zmian instytucjonalnych na rynku pracy większe znaczenie odgrywają decyzje i zalecenia Komisji Europejskiej niż Europejskiego Banku Centralnego. Dlatego przystąpienie do strefy euro powinno mieć w tej kwestii raczej neutralne znaczenie - wynika z cząstkowego raportu przygotowanego na zlecenie Biura ds. Integracji ze Strefą Euro NBP.

 • Marek Belka: Przyszłość unii walutowej nie jest w stu procentach pewna

  Prezes NBP Marek Belka niepokoi się o przyszłość wspólnej, europejskiej waluty. - Okazało się, że strefa euro może być zgubą albo pułapką dla niektórych krajów - zwraca uwagę prof. Belka.

 • Na płace w euro jeszcze poczekamy. Ale czy warto na to czekać?

  ...wyniku. Ale by dyskusja miała sens, potrzebne są poważne analizy. NBP stworzyło dwa raporty o korzyściach i ryzykach związanych z przyjęciem wspólnej waluty. Następnego nie należy oczekiwać - na(...)Najprostsza odpowiedź na pytanie, co się stanie z płacami po przyjęciu wspólnej waluty, brzmi: zostaną przeliczone po kursie, po jakim przyjęliśmy euro. Podobnie zresztą, jak ceny. W tym kontekście...

 • NBP i KNF ostrzegają przed wirtualnymi walutami

  Narodowy Bank Polski i Komisja Nadzoru Finansowego ostrzegają potencjalnych użytkowników przed ryzykiem związanym z "walutami" wirtualnymi (takimi jak m.in. bitcoin, litecoin, ether) - głosi wspólny komunikat NBP i KNF.

 • Ile naprawdę zarabiają nauczyciele w Europie?

  ...w szkolnictwie wygląda następująco: nauczyciel w przedszkolu - 24 351 euro, w szkole podstawowej - 26 021 euro, w szkole średniej - 27 301 euro (1 euro = 4,2978 zł wg tabeli kursów średnich NBP z dn(...) jednostka waluty referencyjnej. Wartości PPS to pierwotna wartości w jednostkach waluty krajowej podzielona przez parytet siły nabywczej (PPP) Redakcja Deutsche Welle...

 • Prezes BTFG Audit: Nie należy się spodziewać znaczących ruchów NBP na rynkach

  Złoty jest obecnie najsłabszą walutą regionu. Osłabieniu przysłużył się nie tylko Brexit, lecz także propozycje zmian w OFE. Zdaniem Adama Rucińskiego, prezesa firmy doradczej BTFG Audit, w odpowiedzi na osłabienie polskiej waluty nie należy się spodziewać interwencji NBP na rynkach finansowych. Według niego działania w obronie waluty mogą przynieść wyłącznie krótkoterminowe korzyści