• Informacje na temat:

  warszawa dekret bieruta

Artykuły na temat: warszawa dekret bieruta
 • Szef MSP nie wyklucza odblokowania wypłaty na odszkodowania za dekret Bieruta

  Szef MSP Dawid Jackiewicz nie wyklucza wypłaty 200 mln zł ze strony Skarbu Państwa na rzecz samorządu Warszawy na odszkodowania za dekret Bieruta. Zastrzega jednak, że miasto musi przedstawić szczegółowe uzasadnienie w tej sprawie.

 • Sejmik Mazowsza nie chce dekretu Bieruta

  Sejmik Mazowsza zaapelował w podjętej w poniedziałek uchwale do prezydenta Andrzeja Dudy o "rozważenie wycofania" z TK ustawy ws. gruntów warszawskich; do Trybunału skierował ją prezydent Bronisław Komorowski. Do rządu Beaty Szydło radni zwrócili się o podjęcie prac nad "całościową ustawą reprywatyzacyjną".

 • Dlaczego reprywatyzacja w Polsce leży na łopatkach?

  Reprywatyzacja nadal czeka na rozwiązanie. Przez 6 lat swoich rządów PO nie przedstawiła rozwiązania dotyczącego reprywatyzacji uzasadniając to brakiem środków w budżecie. Senackim projektem ustawy przyznającym Warszawie 200 milionów złotych rocznie na wypłatę odszkodowań wynikłych z dekretu Bieruta zajmie się obecnie komisja skarbu państwa.

 • PO ma projekt ustawy reprywatyzacyjnej

  Projekt ustawy reprywatyzacyjnej jest, czeka tylko na zielone światło z resortu finansów. Tak w rozmowie z Informacyjna Agencją Radiową mówi poseł PO z Warszawy Marcin Kierwiński.

 • Samorząd zyska na dekrecie Bieruta

  Samorządy i Skarb Państwa będą miały prawo pierwokupu gruntów warszawskich objętych roszczeniami, jeśli będą się na nich znajdować instytucje użyteczności publicznej - zakłada senacki projekt ustawy, którym zajmie się Sejm na rozpoczynającym się dziś posiedzeniu.

 • Dzika reprywatyzacja, czyli długi cień Bieruta

  Po 70 latach od nacjonalizacji nieruchomości i przedsiębiorstw prywatnych, spadkobiercy dawnych właścicieli wciąż czekają na jasne reguły zwrotu zagrabionego przez PRL mienia. Za to "inwestorzy" skupujący roszczenia i przedwojenne akcje nie narzekają.

 • Reprywatyzacja: Koniec reaktywowania przedwojennych spółek

  Prokuratury w całym kraju zapobiegły już kilkudziesięciu próbom reaktywowania lub przerejestrowania przedwojennych spółek, które mogły brać udział w przejmowaniu reprywatyzowanych nieruchomości w Warszawie, Poznaniu, Łodzi i Katowicach - podała Prokuratura Krajowa.

 • Zwrot prawa własności do nieruchomości zabranych przez władze PRL po wojnie nie oznacza nabycia. Faktycznie chodzi o odzyskanie prawa do dysponowania majątkiem, który nie został odebrany we właściwy sposób.

 • Prawnicy z USA: Tęsknicie za reżimem komunistów. Zapłacicie nam za ustawę reprywatyzacyjną

  - Jeśli rząd zamknie możliwość dochodzenia obcokrajowcom praw w polskich sądach, to będziemy szukać sprawiedliwości w międzynarodowych trybunałach oraz sądach arbitrażowych - zapowiadają pełnomocnicy dawnych właścicieli nieruchomości.

 • Użytkowanie wieczyste - ważne orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego

  Przepisy ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności są niezgodne z konstytucją - orzekł we wtorek Trybunał Konstytucyjny rozpatrując skargę samorządowców.