• Informacje na temat:

  wiadomości z kraju i ze świata gospodarcze

Artykuły na temat: wiadomości z kraju i ze świata gospodarcze
 • Drób: Już 30 ognisk ptasiej grypy

  Jak wynika z komunikatu Głównego Lekarza Weterynarii zamieszczonego na jego stronie internetowej, obecnie w kraju występują 30 ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków (podtyp H5N8). W zapobieganie rozprzestrzeniania się wirusa ptasiej grypy bardziej aktywnie powinny zaangażować się samorządy - wynika z posiedzenia Wojewódzkiego Sztabu Zarządzania Kryzysowego.

 • MFW ostrzega: Gospodarka światowa zwolni

  Międzynarodowy Fundusz Walutowy obniżył prognozy światowego wzrostu gospodarczego w 2015 roku. Raport przynosi bardzo złe wieści dla Rosji. Polska gospodarka wypada nieco poniżej globalnego wyniku.

 • Wujek Google prawdę ci powie?

  - Panie doktorze, drętwieją mi nogi. Czy mam boreliozę? - pyta przerażony pacjent, podczas wizyty w gabinecie lekarskim, po uprzedniej, wielogodzinnej lekturze medycznych forów internetowych.

 • Brazylia w centrum uwagi

  Im gorzej dzieje się w Brazylii, tym giełda zachowuje się lepiej. Paradoks? Nie - rynek liczy, że może być już tylko lepiej. Na zdecydowaną poprawę trzeba będzie jednak poczekać. Brazylię osłabia afera korupcyjna o epickiej skali, obejmująca dochodzeniem i zarzutami 150 parlamentarzystów, przewodniczącego parlamentu, wiceprezydenta, wielu biznesmenów w tym szefostwo państwowego giganta naftowego Petrobras. Tymczasem brazylijski real należy od początku roku do najsilniejszych walut rynków...

 • Katowice w centrum kluczowych reform dla polskiej gospodarki

  Polscy przedsiębiorcy przedyskutują z prezydentem Andrzejem Dudą postulaty zmian na Kongresie Law4Growth 28-30 października w katowickim MCK.

 • Prof. Stanisław Gomułka: Tania ropa coraz bardziej osłabia Rosję

  Niskie ceny nośników energii mogą się utrzymać jeszcze przez co najmniej 10, a może nawet 15 lat - uważa prof. Stanisław Gomułka z Business Centre Club. Tani gaz oraz ropa naftowa mają niekorzystne przełożenie na kondycję największych eksporterów - głównie Rosji, ale sprzyjają krajom importującym surowce.

 • Faber: W obecnej sytuacji geopolitycznej inwestorzy powinni mieć pewne zapasy złota, srebra i platyny

  Odbicia na rynku złota i obligacji spodziewa się ekonomista i inwestor Marc Faber. Choć jego zdaniem w sytuacji interwencjonizmu rządów i banków centralnych trudno prognozować kierunki, w jakich podążą aktywa inwestycyjne, bezpieczne jest posiadanie części środków w złocie, platynie i srebrze. Choć na razie amerykańska giełda zachowuje się spokojnie po wyborze Donalda Trumpa na prezydenta, ekonomista przestrzega przed nadmiernym optymizmem co do amerykańskich akcji.

 • Iran za blokadą Zatoki Perskiej

  Najwyższy duchowy przywódca Iranu ajatollah Ali Chamenei poparł w sobotę stanowisko prezydenta Alego Rowhaniego, który sugerował, że jeśli irański eksport ropy naftowej zostanie wstrzymany, Iran zablokuje eksport ropy z krajów Zatoki Perskiej.

 • Gospodarka będzie rosnąć wolniej, ale bez szoków

  Polska gospodarka będzie rosnąć wolniej niż do tej pory. Wzrost PKB już w III kwartale spadł poniżej 5 proc., ale nie powinno zdarzyć się nic, co rzeczywiście mogłoby nam zaszkodzić. Dlaczego wzrost musi hamować? Bo odczujemy światowe spowolnienie. Ale ponieważ polska gospodarka jest dobrze zrównoważona, odczujemy je mniej niż inni - twierdzą analitycy PKO Banu Polskiego.