• Informacje na temat:

  wie emerytalny

Artykuły na temat: wie emerytalny
 • ...ustania stosunku pracy, czyli rozwiązania umowy np. za wypowiedzeniem czy za porozumieniem stron (pracownik nie dostanie odprawy, jeśli nie przestanie choćby na krótki czas pracować). Ponadto musi(...) przejdzie na emeryturę, nie otrzyma odprawy. Co do zasady wysokość odprawy wynosi tyle, co jednomiesięczne wynagrodzenie. Nie liczy się staż pracy, wykształcenie czy wielkość etatu. Z listu wynika...

 • Rząd poczeka ze swoim stanowiskiem w sprawie prezydenckiego projektu obniżenia wieku emerytalnego do zakończenia negocjacji między pracodawcami i związkowcami.

 • Część opłaconych przez nas składek emerytalnych podlega dziedziczeniu. Dotyczy to tych składek, które trafiają do II filaru, czyli na nasze konto emerytalne w OFE oraz tzw. subkonto w ZUS (pieniądze z podstawowego konta w ZUS nie podlegają dziedziczeniu). Niewiele osób o tym wie i spadkobiercy często nie odbierają należnych im pieniędzy.

 • Zmiany w emeryturach 2017: Waloryzacja i obniżenie wieku emerytalnego

  Przyszły rok przyniesie zmiany w sposobie waloryzacji rent i emerytur. Ale to nie wszystko. Poczynając od 1 października 2017 r., nastąpi obniżenie wieku emerytalnego, czyli przywrócenie stanu sprzed 2013 roku.

 • Według nowych przepisów od 1 października 2017 r. można będzie wcześniej przechodzić na emeryturę – panie w wieku 60 lat a panowie – 65 lat. Jednak w ustawie podpisanej niedawno przez prezydenta jest pewna luka. Dotyczy ona kobiet, które są sędziami lub prokuratorami. Będą one mogły przejść na emeryturę w wieku 65 lat. Skąd ten błąd? Do projektu nowych przepisów emerytalnych zgłoszono...

 • Henryk Kowalczyk: "Zmierzamy ku obniżce wieku emerytalnego do 60-65 lat. Ale zmiany w ZUS to nie pstryk palcem"

  Obniżenie wieku emerytalnego? "Najpierw prace legislacyjne, a później trzeba dać kilka miesięcy ZUS-owi na wdrożenie nowego systemu. To nie jest tak, że pstryk palcem i tam już zrobią nowy system informatyczny. 2017 rok to może być ten rok, kiedy będzie wprowadzane obniżenie wieku emerytalnego" - mówi gość Kontrwywiadu RMF FM, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk. Dodaje, że 60

 • ...w gospodarstwie rolnym. Kto wypełnia wniosek Możesz wystąpić do pracodawcy, aby wypełnił za ciebie wniosek emerytalny, zebrał całość niezbędnej dokumentacji i najpóźniej na 30(...)}}--> Emerytury częściowe Na emeryturę częściową można przejść przed ukończeniem podwyższonego wieku emerytalnego. Trzeba mieć jednak ukończone 62 lata (w przypadku...

 • Obniżony wiek emerytalny nie tak atrakcyjny: Seniorzy wybierają dłuższą pracę

  Dane Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i niezależne badania potwierdzają, że seniorzy nie palą się do ucieczki na garnuszek państwa.

 • W przyszłym roku kończę swoją przeszło trzydziestoletnią pracę urzędnika państwowego i przechodzę na emeryturę. Wiem, że przysługuje mi odprawa emerytalna. Sądziłam, że jej wysokość jest zależna od stażu pracy, ale znajoma powiedziała mi, że każdy przechodzący na emeryturę dostaje równowartość swojej jednej pensji. Czy tak jest naprawdę? Małgorzata z Warszawy.

 • Wyrzuceni poza system emerytalny. Artyści na starość będą przymierać głodem

  Wyrzuciliśmy twórców poza system emerytalny, ale oni sobie na tym marginesie poradzą. Kłopoty zaczną się, kiedy się zestarzeją i zniedołężnieją.