• Informacje na temat:

  wielkość deficytu budżetowego w polsce

Artykuły na temat: wielkość deficytu budżetowego w polsce
 • KE zaleca Polsce reformy rynku pracy i emerytur

  KE w rekomendacjach gospodarczych dla krajów UE zaleciła Polsce m.in. zwiększenie aktywności zawodowej kobiet poprzez lepszą opiekę nad dziećmi, wygaszanie górniczych emerytur i zmniejszanie bezrobocia młodych. Ma być też mniej biurokracji i więcej inwestycji.

 • Prof. S. Gomułka: Mimo rekordowego deficytu Polsce nie grozi kryzys finansów publicznych

  Deficyt zapisany w ustawie budżetowej na 2016 rok ma wynieść 54,7 mld złotych. Profesor Stanisław Gomułka z Business Centre Club ocenił, że mimo tak dużego niedoboru polskim finansom publicznym raczej nie grozi kryzys. Dla rządu wyzwaniem będzie natomiast uszczelnienie systemu podatkowego. Luka dochodowa z tytułu niezapłaconego podatku VAT to równowartość 3 proc. PKB. Zagrożeniem po stronie dochodowej może być także niższa od oczekiwań inflacja.

 • Nie stać nas na kolejne dni wolne od pracy

  Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan zdecydowanie sprzeciwia się ustanowieniu dnia wolnego od pracy w Święto Trzech Króli. W sytuacji słabego wzrostu gospodarczego i ogromnego deficytu finansów publicznych wprowadzanie rozwiązań ograniczających działalność gospodarczą i wpływy budżetowe jest szkodliwe.

 • RPP: Wzrost deficytu w 2016 r. oznacza ryzyko procedury nadmiernego deficytu

  Według szacunków NBP, w 2016 roku nastąpi widoczny wzrost deficytu strukturalnego - do 3,4 proc. PKB. Oznacza to ryzyko ponownego objęcia Polski w przyszłości unijną procedurą nadmiernego deficytu - uważa RPP.

 • Radziwiłł: Nie przewidujemy odmrożenia płac w budżetówce

  ...i eliminuje wpływ wyboru źródeł finansowania na wielkość deficytu spadnie w 2015 r. do ok. 2,5 proc. PKB w porównaniu z 4,3 proc. w roku 2013. To pokazuje skalę zacieśnienie polityki fiskalnej(...) deficytu. Jednocześnie udaje nam się jednak rezerwować środki na priorytety wskazane przez premiera Donalda Tuska, czyli np. na ulgę podatkową dla rodzin wielodzietnych, czy wsparcie rencistów...

 • Porażająca wielkość długu publicznego w Polsce

  Po 1989 roku nie było ani jednego roku, w którym nasze finanse publiczne nie zanotowałyby deficytu. W efekcie dzisiaj na każdego mieszkańca Polski przypada 28 755 zł jawnego długu publicznego i dodatkowo ponad 80 tys. zł ukrytego długu publicznego.

 • Płaca minimalna - wady i zalety

  ...względem dochodów - zmniejsza się wielkość współczynnika Giniego 1 . Według najnowszych danych Eurostatu, w 2007 roku wysokość tego współczynnika w Polsce wyniosła 32,2, a w 2013 roku 30,7 (dla porównania średnia unijna w 2013 roku wyniosła 30,5, wysokość współczynnika w Norwegi osiągnęła 22,7, a na Łotwie 35,2). Wraz ze wzrostem płacy minimalnej w Polsce jest mniejsza dysproporcja w dochodach...

 • Polska nie ma czasu na samozadowolenie

  Rozczarowujący wzrost gospodarczy Polski w pierwszym kwartale to tylko lekka czkawka. Warunki gospodarcze pozostają wyraźnie pozytywne, wspierane przez solidne ekonomiczne fundamenty oraz napływające z zewnątrz środki finansowe.

 • Trzech Króli dniem wolnym od pracy

  ...roboczych. Zmiany w Kodeksie pracy i w ustawie o dniach wolnych od pracy mają obowiązywać już od 1 stycznia 2011 r. Wolny dzień 6 stycznia obowiązywał w Polsce do 1960 r., a obecnie obowiązuje(...) zdecydowanie sprzeciwia się ustanowieniu dnia wolnego od pracy w Święto Trzech Króli. W sytuacji słabego wzrostu gospodarczego i ogromnego deficytu finansów publicznych wprowadzanie rozwiązań...

 • Finanse publiczne: Minister finansów się martwi

  Deficyt sektora finansów publicznych w 2014 r. był bliższy 3,6 proc. PKB niż 3,3 proc. PKB - poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej minister finansów Mateusz Szczurek. Zdaniem ekspertów, trudna sytuacja budżetu wynika z deflacji i problemu ściągalności podatków.