• Informacje na temat:

  wskaźnik inflacji 2013

Artykuły na temat: wskaźnik inflacji 2013
 • Rząd zarekomenduje podniesienie płacy minimalnej w 2013 r. do 1600 zł

  ...- Rząd będzie rekomendować podniesienie płacy minimalnej w 2013 r. do 1600 zł - poinformował premier Donald Tusk, potwierdzając wcześniejsze nieoficjalne informacje.

 • Zgodnie z danymi GUS inflacja CPI w kwietniu wzrosła do -1,1% r/r wobec -1,5% w marcu, co było powyżej naszej prognozy, zgodnej z konsensusem rynkowym (-1,2%). Do zwiększenia inflacji CPI przyczyniło się przede wszystkim oddziaływanie efektów niskiej bazy sprzed roku dla jej wszystkich, trzech składowych - cen żywności, cen nośników energii (w tym paliw) oraz inflacji bazowej.

 • Płaca minimalna jedną z najwyższych?

  Zgodnie z ustawą, w 2013 r. płaca minimalna wzrośnie w Polsce co najmniej o 6,7 proc., czyli do wysokości 1600 zł. Jednak w wyniku negocjacji z partnerami społecznymi rząd może zdecydować się na większą podwyżkę. Zdaniem Pracodawców RP nie powinien tego robić, i to z kilku powodów.

 • GUS: Inflacja w listopadzie wyniosła 2,5 proc. licząc rok do roku

  Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie wzrosły rdr o 2,5 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,5 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Najbardziej podrożały artykuły w grupie "mleko, sery i jaja" (przeciętnie o 4,9 proc. , w tym jaja - o 30,0 proc. , jogurty, śmietana, napoje i desery mleczne - o 1,4 proc. , sery i twarogi - o 0,7 proc. Po raz pierwszy od pięciu lat inflacja osiągnęła poziom określony przez NBP jako cel inflacyjny.

 • Nasza płaca minimalna rośnie w oczach?

  Kończą się konsultacje społeczne projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2013 r. Pracodawcy RP popierają propozycję strony rządowej, aby najniższa płaca w przyszłym roku wzrosła do 1600 zł. Rząd może zdecydować się na większą podwyżkę, jednak zdaniem Pracodawców RP nie powinien tego robić z kilku powodów.

 • W grudniu ubiegłego roku ceny spadły o 1,0 proc. w porównaniu do grudnia poprzedniego roku i o 0,3 proc. w stosunku do listopada 2014 r. - poinformował w czwartek w komunikacie GUS. Biorąc pod uwagę średnioroczną inflację w 2014 r. - ceny nie zmieniły się.

 • MPiPS: Rząd ustali wysokość minimalnej płacy w rozporządzeniu

  ...- Komisja Trójstronna nie doszła w piątek do porozumienia w sprawie płacy minimalnej w 2013 r., w związku z tym rząd ustali wysokość najniższego wynagrodzenia w rozporządzeniu - poinformował w piątek PAP rzecznik prasowy resortu pracy Janusz Sejmej.

 • Ceny rosną jak na drożdżach. Inflacja niebawem przekroczy 2 proc.

  Wkrótce inflacja przekroczy 2 proc. i utrzyma się na tym poziomie przez kilka kwartałów. Z opublikowanych wczoraj przez Główny Urząd Statystyczny danych wynika, że w styczniu ceny płacone przez konsumentów były wyższe niż rok wcześniej o 1,7 proc.

 • ...zostaną zwaloryzowane o wskaźnik inflacji). 3. Dzięki zarejestrowaniu się w urzędzie pracy nabywa się prawo do ubezpieczenia zdrowotnego. Z bezpłatnej opieki medycznej można korzystać jeszcze przez 30(...) i otrzymywała pensję w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia (od 1 stycznia 2013 r. 1600 zł), a jej pracodawca odprowadzał składki do ZUS. Rejestrujący się bezrobotny musi przedstawić świadectwa...

 • Zgodnie z danymi GUS inflacja CPI w marcu wzrosła do -1,5% r/r wobec -1,6% w lutym, co było poniżej konsensusu rynkowego (-1,3%) i naszej prognozy (-1,4%). Do zwiększenia inflacji CPI przyczynił się głównie odnotowany w marcu wzrost cen paliw o 3,7% m/m, w wyniku czego roczny wskaźnik wzrostu cen w tej kategorii zwiększył się z -17,6% r/r w lutym do -14,8%.