• Informacje na temat:

  wskaźnik inflacji obliczanie

Artykuły na temat: wskaźnik inflacji obliczanie
 • Zmiany w emeryturach i rentach

  ...rozwiązanie. Zagwarantowanie wskaźnika waloryzacji uwzględniającego, oprócz inflacji, minimum 20 proc. realnego wzrostu płac jest niekorzystne dla gospodarki i niesprawiedliwe. W Polsce solidarność(...). świadczenia przedemerytalne, renty socjalne) oraz świadczeniobiorców KRUS i tzw. służb mundurowych. W sumie 9,8 mln osób. Obecnie waloryzacja odbywa się wtedy, gdy od ostatniej podwyżki wskaźnik...

 • - Widzimy oznaki spowolnienia, ale wskaźnik PMI (definicja na końcu tekstu) poniżej 50 pkt nie jest czymś bardzo niepokojącym - powiedziała w piątek minister finansów Teresa Czerwińska, komentując poniedziałkowe dane o PMI dla polskiego przetwórstwa.

 • Mrowiec z Pekao SA: Trzeba zrobić porządek na naszym rynku pracy

  ...w sektorze przedsiębiorstw zarabia wyraźnie więcej, oraz ma niższy poziom stresu związanego z ewentualną utratą pracy - trudno, aby nie był optymistą. Wskaźniki optymizmu konsumenckiego obliczane przez(...) stopniowego skracania tygodniowego czasu pracy po osiągnięciu jakiegoś wieku. Z jednej strony pozwoliłoby to na łagodne przechodzenie na emeryturę, a z drugiej poprawiałoby wskaźnik aktywności zawodowej...

 • Droga żywność zafunduje nam inflację. Ceny rosną najmocniej od pięciu lat

  W pierwszym półroczu wskaźnik inflacji wyniósł 1,9 proc., jednak ceny żywności notują wzrost największy od pięciu lat. W czerwcu były wyższe aż o 3,9 proc. niż rok wcześniej. Wiele wskazuje na to, że drożyzna nie ustąpi tak szybko, a jej powodem są między innymi warunki pogodowe oraz tendencje na rynkach światowych.

 • Kryzys potrwa jeszcze do 4 lat!

  Wskaźniki koniunktury na rok 2009 nadal są niskie i nic nie wskazuje na możliwość jakiegokolwiek wzrostu w perspektywie krótkoterminowej. Zwłaszcza wskaźnik zaufania w przemyśle notuje rekordowo niską wartość. Kryzysowi sprzyja załamanie się wszystkich składowych popytu: gwałtowny spadek konsumpcji gospodarstw domowych: - 0, 8 % w 2009 roku i załamanie inwestycji: - 3, 9 % w 2009 roku...

 • Waloryzacja emerytur w 2016 roku będzie niższa, niż sądził rząd. Może być nawet ujemna

  Waloryzacja w tym roku będzie niższa, niż sądził rząd. Mało brakuje, by była ujemna. Przez lukę w przepisach może się zdarzyć, że emerytury trzeba będzie ciąć - wynika z analizy "Dziennika Gazety Prawnej".

 • Rynek pracy w Kanadzie

  Kanada ma jeden z najwyższych wskaźników migracji na świecie, przyjmuje więcej imigrantów per capita niż Europa, Wielka Brytania czy USA. Czy warto wyemigrować do tego kraju?

 • SRW: Deflacja problemem rządu PiS

  Zmiana stabilizującej reguły wydatkowej (SRW) ma umożliwić PiS spełnienie wyborczych obietnic - oceniają ekonomiści. Zgodnie z konstrukcją SRW wyższa inflacja umożliwia wyższy wzrost wydatków publicznych. Problem w tym, że mamy deflację, a to automatycznie powoduje, iż reguła znacznie ogranicza ambitne plany wydatkowe rządu Szydło.

 • RPP za stabilizacją stóp. Uwaga na ceny energii

  Większość członków RPP uważa, że stabilizacja stóp w kolejnych kwartałach sprzyja realizacji celu inflacyjnego - wynika z opisu dyskusji na posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej. RPP na ostatnim październikowym posiedzeniu nie zmieniła stóp. Rada przeprowadziła dyskusję na temat rosnących cen energii. Ich zadaniem wzrost cen energii może podwyższać inflację w krótkim, ale także w dłuższym okresie.

 • W marcu z powodu deflacji emerytury i renty wzrosły o 0,24 proc. Emeryci mogą też liczyć na jednorazowe dodatki

  Deflacja w polskiej gospodarce związana jest przede wszystkim z utrzymującym się spadkiem cen na rynkach surowców, które są na poziomie najniższym od 2008 r. To sprawia, że średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług spadł w ubiegłym roku o 0,9 proc. Deflacja wpłynęła na waloryzację emerytur - od marca świadczenia wzrosły o 0,2 proc. Wyższa jest również kwota bazowa, na podstawie której obliczane