• Informacje na temat:

  wskaźnik inflacji obliczanie

Artykuły na temat: wskaźnik inflacji obliczanie
 • Zmiany w emeryturach i rentach

  ...rozwiązanie. Zagwarantowanie wskaźnika waloryzacji uwzględniającego, oprócz inflacji, minimum 20 proc. realnego wzrostu płac jest niekorzystne dla gospodarki i niesprawiedliwe. W Polsce solidarność(...). świadczenia przedemerytalne, renty socjalne) oraz świadczeniobiorców KRUS i tzw. służb mundurowych. W sumie 9,8 mln osób. Obecnie waloryzacja odbywa się wtedy, gdy od ostatniej podwyżki wskaźnik...

 • Droga żywność zafunduje nam inflację. Ceny rosną najmocniej od pięciu lat

  W pierwszym półroczu wskaźnik inflacji wyniósł 1,9 proc., jednak ceny żywności notują wzrost największy od pięciu lat. W czerwcu były wyższe aż o 3,9 proc. niż rok wcześniej. Wiele wskazuje na to, że drożyzna nie ustąpi tak szybko, a jej powodem są między innymi warunki pogodowe oraz tendencje na rynkach światowych.

 • Mrowiec z Pekao SA: Trzeba zrobić porządek na naszym rynku pracy

  ...w sektorze przedsiębiorstw zarabia wyraźnie więcej, oraz ma niższy poziom stresu związanego z ewentualną utratą pracy - trudno, aby nie był optymistą. Wskaźniki optymizmu konsumenckiego obliczane przez(...) stopniowego skracania tygodniowego czasu pracy po osiągnięciu jakiegoś wieku. Z jednej strony pozwoliłoby to na łagodne przechodzenie na emeryturę, a z drugiej poprawiałoby wskaźnik aktywności zawodowej...

 • Waloryzacja emerytur w 2016 roku będzie niższa, niż sądził rząd. Może być nawet ujemna

  Waloryzacja w tym roku będzie niższa, niż sądził rząd. Mało brakuje, by była ujemna. Przez lukę w przepisach może się zdarzyć, że emerytury trzeba będzie ciąć - wynika z analizy "Dziennika Gazety Prawnej".

 • Rynek pracy w Kanadzie

  Kanada ma jeden z najwyższych wskaźników migracji na świecie, przyjmuje więcej imigrantów per capita niż Europa, Wielka Brytania czy USA. Czy warto wyemigrować do tego kraju?

 • SRW: Deflacja problemem rządu PiS

  Zmiana stabilizującej reguły wydatkowej (SRW) ma umożliwić PiS spełnienie wyborczych obietnic - oceniają ekonomiści. Zgodnie z konstrukcją SRW wyższa inflacja umożliwia wyższy wzrost wydatków publicznych. Problem w tym, że mamy deflację, a to automatycznie powoduje, iż reguła znacznie ogranicza ambitne plany wydatkowe rządu Szydło.

 • Kryzys potrwa jeszcze do 4 lat!

  Wskaźniki koniunktury na rok 2009 nadal są niskie i nic nie wskazuje na możliwość jakiegokolwiek wzrostu w perspektywie krótkoterminowej. Zwłaszcza wskaźnik zaufania w przemyśle notuje rekordowo niską wartość. Kryzysowi sprzyja załamanie się wszystkich składowych popytu: gwałtowny spadek konsumpcji gospodarstw domowych: - 0, 8 % w 2009 roku i załamanie inwestycji: - 3, 9 % w 2009 roku...

 • W marcu z powodu deflacji emerytury i renty wzrosły o 0,24 proc. Emeryci mogą też liczyć na jednorazowe dodatki

  Deflacja w polskiej gospodarce związana jest przede wszystkim z utrzymującym się spadkiem cen na rynkach surowców, które są na poziomie najniższym od 2008 r. To sprawia, że średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług spadł w ubiegłym roku o 0,9 proc. Deflacja wpłynęła na waloryzację emerytur - od marca świadczenia wzrosły o 0,2 proc. Wyższa jest również kwota bazowa, na podstawie której obliczane

 • Trzeci dzień poprawy nastrojów to wciąż za mało by odtrąbić koniec rynkowych turbulencji. Dziś może o nich przypomnieć chociażby indeks ZEW, który w ślad za spadkami na europejskich parkietach i drogą obraną przez wskaźnik Sentix powinien sugerować pogorszenie nastrojów.

 • Analitycy Templeton Global o najważniejszych wydarzeniach na 2018 r.

  Analitycy Templeton Global prognozują , że odwrócenie wektora luzowania ilościowego, podwyżki stóp procentowych oraz wzrost presji inflacyjnej w Stanach Zjednoczonych będą miały największy wpływ na światowe rynki finansowe w nadchodzącym roku. Kombinacja napawającego optymizmem wzrostu, niskiej inflacji i łagodnej polityki EBC w strefie euro prawdopodobnie się utrzyma.