• Informacje na temat:

  wycena ziemi rolniczej

Artykuły na temat: wycena ziemi rolniczej
 • W całym kraju hektary drożeją, a na Podkarpaciu korekta

  32,5 tys. zł - tyle płacono w Polsce za przeciętny hektar ziemi rolnej w pierwszym kwartale 2015 roku - wynika z indeksu wartości ziemi rolnej stworzonego przez Lion's Bank. Najwięcej za ziemię trzeba płacić w województwach kujawsko-pomorskim i opolskim, a najmniej na Podkarpaciu, gdzie już od pół roku notowana jest niewielka korekta cen ziemi.

 • Ceny ziemi rolnej w dół

  Mniej zawieranych transakcji i niższe ceny - takie informacje przynoszą pierwsze miesiące po wprowadzeniu nowej ustawy ograniczającej obrót ziemią rolną w Polsce. Od maja działki takie można kupować jedynie będąc rolnikiem. W ciągu kwartału przeciętny hektar staniał o 532 zł do niecałych 35 tys. zł - wynika z najnowszego odczytu indeksu wartości ziemi rolnej stworzonego przez Lion's Bank.

 • Polska ziemia próbuje dogonić europejską

  1,6 tys. euro - teoretycznie taka jest wartość produktów rolnych i dotacji, które przypadają na hektar ziemi w Polsce. To wciąż o prawie 30 proc. mniej niż średnio w Europie, ale ziemia w Polsce jest znacznie tańsza niż unijna średnia - wynika z analizy Lion's Banku.

 • Wzrosty cen ziemi rolnej zwalniają w oczekiwaniu na restrykcyjne prawo

  Już tylko do końca kwietnia br. można bez ograniczeń kupować i sprzedawać ziemię rolną w Polsce. Po zmianach nabywcami gruntów będą mogli zostać głównie rolnicy. To może doprowadzić do spadków wycen. Dziś w Polsce za hektar płaci się przeciętnie ponad 35 tys. zł - wynika z najnowszego indeksu wartości ziemi rolnej stworzonego przez Lion's Bank.

 • Ziemia tylko dla rolników

  Od 1 maja 2016 roku rynek obrotu ziemią w Polsce przestanie być wolny. Transakcje między osobami fizycznymi zostaną utrudnione, a do tego państwo nie wznowi sprzedaży swoich działek przez 5 lat. Zostało więc już niewiele czasu na sprzedaż lub zakup parceli na obecnych zasadach - przestrzega Lion's Bank.

 • Grupa rolnicza IMC, notowana na GPW, zanotowała w pierwszym kwartale 38-proc. wzrost zysku operacyjnego (7,9 mln dol.). Wynik EBITDA z kolei zwiększył się o 5 proc. do 9,9 mln dol. Spółka koncentrowała się również na redukcji zadłużenia. W pierwszym kwartale tego roku IMC spłaciła dług o wartości 10 mln dol.

 • Przez Brexit nieruchomości będą tańsze

  Tąpnięcie na giełdach i rynku walutowym to tylko część konsekwencji decyzji Brytyjczyków o opuszczeniu Unii Europejskiej. Tańsze wakacje na wyspach i spadek cen nieruchomości to scenariusze, które mogą zainteresować Polaków - zauważa Lion's Bank.

 • Dziś mija termin. Czy zmienią się zasady wyceny ziemi?

  - Do 18 listopada zbierane będą podpisy rolników pod petycją do premiera w sprawie zasad wyceny ziemi pod inwestycje drogowe. Akcję koordynuje warmińsko-mazurska izba rolnicza w Olsztynie - poinformował jej dyrektor Jacek Kuczajowski.

 • Agencja Nieruchomości Rolnych w 2008 r. sprzedała ok. 80 tys. ha ziemi tj. mniej niż planowała. Powodem była m.in. gorsza sytuacja dochodowa w rolnictwie, co skutkowało zmniejszeniem zainteresowaniem rolników nabyciem gruntów.

 • Polska ziemia szybko drożeje, ale wciąż jest relatywnie tania

  Ziemia rolna w Polsce należy do najszybciej drożejącej w Europie - wynika z oficjalnych statystyk. Wciąż jest jednak szansa na kontynuację trendu wzrostowego, bo ceny w naszym kraju są dwa - trzy razy niższe niż średnio w Unii Europejskiej.