• Informacje na temat:

  wydatki budżetowe gmin

Artykuły na temat: wydatki budżetowe gmin
 • Dyscyplina budżetowa bierze odwet na kobietach

  ...dominacji mężczyzn na rynku pracy. Tymczasem, jako że uwaga opinii publicznej zaczyna koncentrować się coraz bardziej na zadłużeniu państw i dyscyplinie budżetowej, a coraz mniej na bankowych(...) epoka dyscypliny budżetowej niesie ze sobą prawdopodobieństwo przewartościowania podstawowych założeń dotyczących solidarności i roli państwa w bogatych gospodarkach. Konieczność zaciskania pasa przez...

 • Duże zmiany w polskich gminach. Będą musiały rozliczać podatek VAT razem z jednostkami budżetowymi

  Samorządy czekają duże zmiany. Po wyroku Trybunał Sprawiedliwości UE gminne jednostki budżetowe nie są podatnikiem VAT.

 • Machałek: Podwyżki dla nauczycieli będą pokryte ze zwiększonej subwencji

  .... Wiceszefowa MEN przyznała, że wydatki spowodowane wprowadzanymi zmianami rosną zarówno w budżecie państwa, jak i samorządów. Podkreśliła, że mniejsze samorządy należy wspierać. - Przy opiniowaniu samorządów będziemy uzgadniać tak subwencję, by uwzględnić też sytuację finansową samorządów. Rzeczywiście są samorządy, które mnogą sobie pozwolić na duże wydatki na oświatę, ale są i takie...

 • Morawiecki: Przedstawimy wielki program gazyfikacji gmin

  Wkrótce minister energii Krzysztof Tchórzewski przedstawi program gazyfikacji, który co najmniej o 10 proc., a może nawet o 20 proc. zwiększy liczbę gmin, gdzie będzie gaz - powiedział premier Mateusz Morawiecki wczoraj wieczorem w Suwałkach (Podlaskie). Może on objąć nawet 4-5 mln gospodarstw domowych.

 • Wzrosną pensje nauczycieli

  Podwyżki dla pedagogów będą finansowane przez samorządy. Z projektu ustawy budżetowej na 2017 r. wynika bowiem, że rząd nie zamierza podnieść subwencji oświatowej nawet o złotówkę.

 • Deficyt sektora finansów w 2017 roku 1,5 proc.; dług 50,6 proc.

  Deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych w 2017 roku stanowił 1,5 proc. PKB, natomiast dług sektora ukształtował się na poziomie 50,6 proc. PKB - podał we wtorek we wstępnym szacunku Główny Urząd Statystyczny.

 • Trybunał Konstytucyjny: Kto dopłaci do nauczycieli?

  Trybunał Konstytucyjny uznał, że przepis Karty Nauczyciela zobowiązujący samorządy do wypłacania nauczycielom tzw. jednorazowych dodatków uzupełniających jest zgodny z konstytucją. Nauczyciele mają prawo się ich domagać - uzasadnili wyrok sędziowie. O zbadanie przepisu wystąpiło pięć rad gmin.

 • Podatki i opłaty lokalne. Nowy obowiązek dla gmin

  Prezydent RP podpisał wczoraj nowelę ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. - Gminy będą przekazywać resortowi finansów sprawozdania podatkowe - przewiduje znowelizowana ustawa o podatkach i opłatach lokalnych.

 • Płaca minimalna - wady i zalety

  ...gmin. - redukcja ubóstwa - jest to dobra wiadomość nie tylko dla osób o bardzo niskich dochodach, ale i dla państwa, gdyż zmniejszają się wydatki na pomoc socjalną oraz nie ma konieczności podejmowania(...) zbyt wysokie i nie mają przełożenia na wzrost produktywności. - problemy budżetowe - wysokość wynagrodzenia minimalnego jest punktem odniesienia dla innych pensji, nie tylko w sektorze prywatnym, ale...

 • Senat zgłosił w piątek 20 poprawek do budżetu; opowiedział się m.in. za zwiększeniem o 8 mln zł Funduszu Kościelnego. Nie przeszły natomiast wnioski opozycji, by zwiększyć okrojone przez Sejm budżety TK i RPO.