• Informacje na temat:

  wzrost gospodarczy w polsce 2009

Artykuły na temat: wzrost gospodarczy w polsce 2009
 • Wzrost gospodarczy a rynek pracy

  ...którego zatrudnienie maleje, wynosi blisko 3,7 proc. Kształtowanie się opisywanych zmiennych przedstawiono na wykresie 2. Wzrost gospodarczy w Polsce oscylujący w granicach 3,5-4 proc. pozwala na(...) w intensywności kryzysu poprzedzającego wzrost gospodarczy i głębokich zmianach, jakie wywołał on w pracownikach i pracodawcach. " Jedną z wielu prób wyjaśnienia bezzatrudnieniowego wzrostu...

 • Czy kapitał ma narodowość? "Polski wzrost gospodarczy jest pewną iluzją"

  Z raportu "Kapitał zagraniczny: czy jesteśmy gospodarką poddostawcy?" Fundacji Kaleckiego wynika, że Polska jest krajem relatywnie silnie uzależnionym od zagranicznego kapitału. Nasuwa się kluczowe pytanie - to dobrze czy źle i czy kapitał ma narodowość?

 • Prognozy europejskich pensji - 2015 rok pod znakiem wzrostu

  ...gospodarek Unii Europejskiej powróciła do fazy wzrostu. Analitycy są zgodni co do zachodzących zmian i przewidują wzrost gospodarczy także na następne lata. Warto jednak zaznaczyć, że prognozowanie procesów gospodarczych, szczególnie tych długoterminowych, jest obarczone ogromnym ryzykiem. Jednak przy stałym trendzie, jaki panuje od 2009 roku można spodziewać się, że w 2015 roku we wszystkich krajach...

 • Wzrost gospodarczy Polski na tle UE: Z tygrysa w marudera

  Opublikowane w środę dane GUS pokazują, że krajowa gospodarka rozwijała się najwolniej od trzech lat. Jednak to nie spadające tempo wzrostu niepokoi najbardziej, ale czynniki, które o tym decydują. Sugerują one, że koniec roku może być jeszcze słabszy i pierwszy raz w historii tempo rozwoju Unii Europejskiej będzie większe niż Polski - komentuje Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl.

 • KE: Kobiety na wysokich stanowiskach to wzrost gospodarczy

  ..., że likwidacja dyskryminacji kobiet w zatrudnieniu w państwach członkowskich UE może zaowocować wzrostem PKB od 15 do 45 procent. - Badania wykazują, że firmy, w których kobiety są dobrze(...). kobiet i 58 proc. mężczyzn w zarządach największych przedsiębiorstw) jest nienależąca do UE Norwegia - tam równouprawnienie w zatrudnieniu regulowane jest prawnie. W Polsce zatrudnienie mężczyzn na...

 • Polska gospodarka rośnie, ale daleko nam do najbogatszych krajów UE

  Polska na tle innych europejskich gospodarek nie wypada najgorzej. Prawie co trzeci mieszkaniec naszego kraju twierdzi, że sytuacja gospodarcza jest dobra.

 • Brak wzrostu wynagrodzeń wyhamuje wzrost PKB

  Brak wzrostu wynagrodzeń, przekładający się na zahamowanie tempa wzrostu spożycia indywidualnego doprowadzi do wyhamowania tempa wzrostu PKB - uważa Andrzej Kaźmierczak, członek Rady Polityki Pieniężnej. Jego zdaniem, dane o wzroście PKB w II kw. są dobre, ale podstawy wzrostu gospodarczego są nietrwałe.

 • Najnowsze dane opublikowane przez Eurostat w grudniu br. potwierdzają, że polska gospodarka rozwija się w szybkim tempie. Dynamika PKB sięgnęła w III kw. 5,2 proc. r/r (dane skorygowane), co było dwukrotnie szybszym tempem niż wzrost gospodarczy krajów strefy euro. Czy to oznacza, że wreszcie doganiamy pod względem zamożności bogatsze kraje Europy Zachodniej?

 • Pytlarczyk: Polska nie jest w pułapce średniego rozwoju, wzrost płac wyjdzie gospodarce na dobre

  ...stojących przed polską gospodarką. Ekonomista podkreślił, że inwestycje w ostatnich latach w Polsce charakteryzowały się wyższą produktywnością. - Inwestycje, które się w Polsce pojawiły, to już(...) w Polsce panują w całej Europie Środkowo-Wschodniej. - Cały region Europy Środkowo-Wschodniej "zapchał się", jeżeli chodzi o rynek pracy, a jednocześnie jest tak położony geograficznie, że wciąż...

 • Gospodarczy boom już za nami?

  Spowolnienie w strefie euro może być chwilową zadyszką. Ale jeśli gospodarki naszych głównych partnerów już hamują, ochłodzenie koniunktury nas nie ominie.