• Informacje na temat:

  zachowek od darowizny

Artykuły na temat: zachowek od darowizny
 • Zachowek to rekompensata finansowa dla najbliższej rodziny zmarłego, jeśli została ona pominięta w testamencie lub zapisana jej część majątku jest niewielka. Mogą się go domagać w pierwszej kolejności zstępni: dzieci (także przysposobione), wnuki, prawnuki oraz małżonek spadkodawcy. W drugiej kolejności rodzice. Rodzeństwo i dalsi krewni tego prawa nie mają. Ile wynosi zachowek? Połowę tego...

 • Zachowek wypłacany spadkobiercom

  Fiskus uważa, że zachowek nie jest kosztem uzyskania przychodu i że jego wypłata nie wpływa na wysokość podatku należnego budżetowi. A więc w sytuacji, kiedy spadkobierca sprzedaje np. nieruchomość i część kwoty przekazuje innym spadkobiercom, będzie musiał zapłacić podatek od całości uzyskanej kwoty.

 • Moja siostra dostała od naszej mamy mieszkanie w darowiźnie. W akcie notarialnym jest zapis o dożywotniej służebności, to znaczy mama może tu mieszkać. Czy będzie mi przysługiwał zachowek? - pyta Jan z Bydgoszczy.

 • Darowizna od rodziców - co zrobić, aby nie narazić się na podatek?

  Darowizna mieszkania od rodziców może być dużym powodem do radości. Jednak przed podpisaniem stosownego aktu notarialnego warto przeanalizować wszystkie procedury formalne. Dzięki temu będziemy w stanie uniknąć niektórych błędów, a tym samym także problemów podatkowych.

 • W 2006 r. ojciec sporządził testament, w którym zapisał dom na mnie i mojego męża. Ale w 2008 r. przekazał nam ten dom w darowiźnie. W tym samym roku tata zmarł. Czy będę musiała zapłacić zachowek mojemu bratu? Aleksandra z Gorzowa Wielkopolskiego...

 • Rodzina nie wspomniała o tobie w testamencie? I tak masz prawo do części spadku!

  Zdarza się, że najbliższa rodzina zmarłego (spadkobierca ustawowy) zostaje pominięty w testamencie. Mimo tego w dalszym ciągu może dochodzić swoich roszczeń o przydzielenie części majątku, który wchodzi w skład schedy spadkowej. Interesy spadkobiercy ustawowego zostają zabezpieczone przez zachowek. Poniżej podpowiemy, komu się należy, jak się o niego ubiegać, a także co można uzyskać.

 • Przy dziedziczeniu ustawowym (gdy nie ma testamentu) darowizny, jakich dokonał spadkodawca zazwyczaj są doliczane do odziedziczonego spadku (a dokładniej do tzw. schedy spadkowej). Spadkodawca może jednak zastrzec, żeby tak się nie stało – wówczas darowizn nie dolicza się do spadku. Takie zastrzeżenie nie ma jednak żadnego znaczenia przy wyliczeniu zachowku.

 • Jak uregulować sprawy spadkowe?

  Jak załatwić sprawy spadkowe? Ile to kosztuje i jak długo trwa procedura? Czym różni się wydziedziczenie od wyłączenia od dziedziczenia? Jak zgłosić nabycie spadku do Urzędu Skarbowego? Kiedy przysługuje nam zwolnienie od podatku od spadku? Odpowiedzi na te pytania udzielają eksperci z Funduszu Hipotecznego DOM.

 • Moja siostra otrzymała od mamy w darowiźnie dom z działką na wsi. Ja nie dostałam nic, bo mama twierdziła, że to siostra bardziej potrzebuje tego domu. Niedawno mama zmarła. Zastanawiam się, czy siostra powinna podzielić się ze mną otrzymanym domem i działką, bo to był jedyny spadek, jaki pozostał po mamie? Czy muszę składać pozew o zachowek i ile mam na to czasu? Dodam, że nie mam więcej...

 • Wydziedziczenie nie oznacza utraty wszystkich korzyści

  Osoby będące ustawowymi spadkobiercami, które zostały przez spadkodawcę wydziedziczone, mają prawo pozwać testamentowych spadkobierców o spłatę.