• Informacje na temat:

  zadłużanie gmin

Artykuły na temat: zadłużanie gmin
 • ...niebezpieczeństwo. Mieszkanie nie należało do mnie, tylko do gminy, więc musiałam je oddać. To, że zostało doprowadzone do idealnego stanu, nie miało znaczenia. W rzeczach mamy nie znalazłam zresztą(...) w polskim prawie nie istnieje tzw. spadek nieobjęty, gdy wszyscy się go zrzekną, na końcu przypada on gminie. Są jednak wyjątkowe sytuacje, w których rezygnacja ze spadku jest niemożliwa. Jeśli wierzyciele...

 • Wielka Brytania rezygnuje z planu redukcji osłon socjalnych

  - Rząd Wielkiej Brytanii rezygnuje z planu redukcji osłon socjalnych dla osób najgorzej zarabiających - powiedział w środę w Izbie Gmin minister finansów George Osborne, wyjaśniając, że stało się to możliwe dzięki poprawie sytuacji finansów publicznych.

 • Najbardziej i najmniej zadłużone gminy

  Ostrowice są najbardziej zadłużoną gminą w Polsce w przeliczeniu na jednego mieszkańca, Warszawa ma najwyższy dług całkowity - wynika z danych Ministerstwa Finansów.

 • Chociaż gmina bankrut odchodzi do historii, to w kolejce do niechlubnego tytułu stoją inne jednostki. Muszą oszczędzać, ale to może pozbawić je unijnych dotacji.

 • Samorząd terytorialny straci niezależność?

  Władze centralne narzucają samorządom coraz więcej zadań, ale nie dają pieniędzy na ich realizację. Samorząd terytorialny w Polsce traci autonomię finansową. Rozwiązaniem problemu może być wprowadzenie podatku katastralnego.

 • Czy samorządy podołają nowej perspektywie unijnej?

  Aquaparki, stadiony i nowe chodniki już mamy. Pieniądze z nowej unijnej perspektywy mają być wydawane na działania innowacyjne i rozwój. Samorządy muszą ściślej współpracować z biznesem i nauką. Czy potrafią?

 • Polski Fundusz Rozwoju pomoże inwestować samorządom

  Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju chce, żeby w ciągu najbliższych lat wspólne inwestycje samorządów z prywatnymi partnerami niemal się podwoiły. Samorządy będzie w tym wspierał Polski Fundusz Rozwoju, dostarczając im wiedzę o prowadzeniu takich inwestycji i tworząc "pakiety" zwiększające atrakcyjność partnerstw z samorządami dla prywatnych firm.

 • Drugie czytanie budżetu na 2018 rok

  Dochody budżetu w 2018 r. będą wyższe o 3,5 proc., dzięki m.in. działaniom nakierowanym na odbudowę wpływów podatkowych - mówił przewodniczący komisji finansów publicznych Jacek Sasin (PiS) podczas drugiego czytania projektu budżetu na 2018 r. - Platforma nie może poprzeć budżetu "dla rodziny PiS" i rodziny Radia Maryja" - ocenił szef klubu PO Sławomir Neumann. Złożył wniosek o odrzucenie projektu, ale także złożył poprawki zwiększające nakłady na ochronę zdrowia.

 • Rządowy program stworzony by działać na "pół gwizdka"

  Ze środków zaplanowanych w 2014 roku na dopłaty w "Mieszkaniu dla Młodych" rozdysponowane zostanie jedynie około 38 proc proc. Ponad połowa pieniędzy trafiła do mieszkańców pięciu największych aglomeracji, a do tego przez trzy kwartały z dofinansowaniem kupiono jedynie 98 domów, zaś w gronie beneficjentów było nie więcej niż 1 proc. rodzin wielodzietnych. Słabe wyniki wynikają wprost z zasad programu, który tworzono w trudnym dla państwowej kasy 2013 roku.

 • Samorządy biją na alarm: 236 miast pozostanie na lodzie

  Blokadą absorpcji środków unijnych i niemożnością uchwalenia budżetów przez setki samorządów grozi zmiana w przepisach ustawy o finansach publicznych, która ma wejść w życie z początkiem przyszłego roku - alarmują samorządy.