• Informacje na temat:

  zaliczka na podatek dochodowy

Artykuły na temat: zaliczka na podatek dochodowy
 • Pracowałam za granicą i otrzymuję stamtąd emeryturę. Dostaję ją przez bank, który co miesiąc potrąca mi 18 procent zaliczki na podatek. Czy mogę się na to nie zgodzić? Dla mnie wygodniejsze byłoby jedno rozliczenie na koniec roku. Danuta z Poznania...

 • Kto musi płacić grudniową zaliczkę?

  W podatku dochodowym od osób fizycznych zaliczka przedsiębiorcy za grudzień lub ostatni kwartał roku różni się od opłacanych za pozostałe miesiące i kwartały roku podatkowego. W przeciwieństwie do nich termin jej zapłaty przypada już w następnym roku podatkowym. Ponadto w odniesieniu do niej zasadniczo przedsiębiorca ma wybór: może ją wpłacić, ale, po spełnieniu ustawowych warunków, może również

 • ...1 Wybierz zasady rozliczenia tzw. działalności wykonywanej osobiście. Stosujesz je, jeśli pracujesz samodzielnie i wykorzystujesz własną wiedzę oraz umiejętności. 2 Oblicz zaliczkę na podatek dochodowy. Od przychodu odejmij 20 proc. kosztów uzyskania. To dochód. Zaliczka wynosi 18 proc. dochodu. 3 Wpłacaj zaliczki do 20. dnia miesiąca następującego po tym, w którym uzyskałaś dochód. A na...

 • Dzisiaj ostatni dzień na kwartalne rozliczenie podatku

  Już 20 października mija termin wpłaty zaliczki na podatek dochodowy dla przedsiębiorców, którzy rozliczają się kwartalnie. VAT-owcy, którzy wybrali kwartalny rytm składania deklaracji, mają nieco więcej czasu, bo dla tego podatku termin upływa 27 października. Przedsiębiorców rozliczających się kwartalnie przybywa, bo taki tryb jest korzystny dla wielu małych firm.

 • Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że systematycznie przybywa firm, które wpłacają zaliczki na podatek dochodowy raz na kwartał. W roku ubiegłym było ich już 6 proc.

 • Po złożeniu zeznania podatkowego za cały rok fiskus nie powinien dochodzić od przedsiębiorcy zaległych zaliczek - stają się one bowiem elementem podatku rocznego.

 • ...było przychodów. « Mamy też dobrą wiadomość: w okresie zawieszenia działalności nie musi Pan wpłacać zaliczek na podatek dochodowy opłacany liniowo lub według skali podatkowej. Także gdy jako formę...

 • Zaliczka od należności za czas choroby

  Pracownicze należności za czas choroby mogą mieć różny charakter i w konsekwencji mogą być opodatkowane na innych zasadach. Inaczej bowiem ustala się zaliczkę na podatek dochodowy od wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy nazywanego potocznie wynagrodzeniem chorobowym i inaczej od zasiłku chorobowego.

 • Gdy przechodziłam na emeryturę, dostałam tylko kodeksową odprawę, a i tak firma potrąciła mi podatek. Dlaczego? Daria S.

 • E-podatki dla początkujących

  Miesięczną lub kwartalną deklarację VAT-owską przedsiębiorca może składać elektronicznie. Z roku na roku coraz więcej podatników przez internet rozlicza też roczny podatek dochodowy. Do poruszania się w sferze e-deklaracji podatkowych wystarczy roczne zeznania podatkowe z ubiegłych lat.