• Informacje na temat:

  zaliczki na

Artykuły na temat: zaliczki na
 • Chciałem kupić samochód. Dałem 10 tys. zł, by sprawdzić stan pojazdu. Zrezygnowałem z transakcji, ale sprzedający nie oddał mi zaliczki. Co zrobić?

 • Utracona zaliczka a koszty uzyskania przychodów

  Zaliczka utracona w związku z niewykonaniem umowy nie stanowi kosztu uzyskania przychodów.

 • Pracowałam za granicą i otrzymuję stamtąd emeryturę. Dostaję ją przez bank, który co miesiąc potrąca mi 18 procent zaliczki na podatek. Czy mogę się na to nie zgodzić? Dla mnie wygodniejsze byłoby jedno rozliczenie na koniec roku. Danuta z Poznania...

 • Zadatek a zaliczka - podstawowe różnice

  Podczas zawierzenie umowy sprzedaży zastanawia się czym jest zadatek i zaliczka, często myląc oba pojęcia lub uważając iż są to pojęcia tożsame. Warto więc przeanalizować, czym jest zadatek, a czym zaliczka.

 • Instytucja zaliczki nie jest wprost uregulowana w przepisach Kodeksu cywilnego. Jednakże zgodnie z jego przepisami, jeżeli strony odstępują od umowy, powinny zwrócić sobie wzajemnie wszystko, co(...) do słuszności zakupu. W związku z tym powinien Pan pisemnie wezwać sprzedającego do jej zwrotu, a po bezskutecznym upływie terminu wyznaczonego na oddanie zaliczki sprawę warto skierować do sądu...

 • Kto musi płacić grudniową zaliczkę?

  W podatku dochodowym od osób fizycznych zaliczka przedsiębiorcy za grudzień lub ostatni kwartał roku różni się od opłacanych za pozostałe miesiące i kwartały roku podatkowego. W przeciwieństwie do nich termin jej zapłaty przypada już w następnym roku podatkowym. Ponadto w odniesieniu do niej zasadniczo przedsiębiorca ma wybór: może ją wpłacić, ale, po spełnieniu ustawowych warunków, może również tej wpłaty uniknąć.

 • Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że systematycznie przybywa firm, które wpłacają zaliczki na podatek dochodowy raz na kwartał. W roku ubiegłym było ich już 6 proc.

 • Po złożeniu zeznania podatkowego za cały rok fiskus nie powinien dochodzić od przedsiębiorcy zaległych zaliczek - stają się one bowiem elementem podatku rocznego.

 • Gdy kupujemy mieszkanie albo podpisujemy umowę na wykonanie jakiejś usługi np. remontu, płacimy z góry część ceny. Od tego czy jest to zaliczka, czy zadatek zależy suma pieniędzy jaką odzyskamy, gdy umowa nie dojdzie do skutku albo zostanie zerwana.

 • Sposób regulowania zaliczek na podatek w 2018 r.

  Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych, czyli według skali podatkowej i podatkiem liniowym, zobowiązane są do regulowania w trakcie roku swoich zobowiązań w podatku dochodowym poprzez dokonywanie wpłat zaliczek na ten podatek zasadniczo w systemie miesięcznym. Jednak, po spełnieniu ustawowych warunków, część przedsiębiorców może opłacać zaliczki na