• Informacje na temat:

  zasada subsydiarności

Artykuły na temat: zasada subsydiarności
 • Apokalipsa, której nie było: UE zatrzymała falę migrantów kosztem zgniłego kompromisu

  ...można postawić tezę, że to właśnie w tym mechanizmie leży siła Unii Europejskiej. Ten przypadek może uzmysłowić europejskim i przede wszystkim brukselskim elitom, że zasada subsydiarności, tj. że...

 • Duda: Dofinansowanie PFRON do wynagrodzeń niepełnosprawnych niezagrożone

  ...wysokości PKB państwa członkowskiego stoi w rażącej sprzeczności z zasadami subsydiarności. Premiuje państwa bogate, zwiększa dysproporcje pomiędzy państwami członkowskimi - uważa Zając.    W piątek...

 • 5 scenariuszy dla Unii Europejskiej

  Wczoraj Komisja Europejska opublikowała tzw. Białą księgę na temat przyszłości Europy. Dokument otwiera dyskusję na temat strategii dalszej integracji Unii Europejskiej po wyjściu Wielkiej Brytanii.

 • Kres planowania przestrzennego? Specustawa mieszkaniowa to chaos urbanistyczny i zachęta do korupcji

  Takie będą efekty specustawy, która ma przyspieszyć realizację rządowego programu "Mieszkanie plus" - mówią zgodnie eksperci i samorządowcy. Ich zdaniem akt, który ma wyeliminować problemy z lokalizacją nowych inwestycji, jest też wątpliwy pod względem konstytucyjnym.

 • Trybunał Konstytucyjny rozpatrzy skargi na ustawę o SKOK-ach

  Trybunał Konstytucyjny w końcu lipca zajmie się skargami na nowelizację ustawy o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych z 2013 roku. TK będzie rozpatrywać cztery wnioski - prezydenta Bronisława Komorowskiego, dwa grupy posłów PiS i grupy senatorów PiS.

 • Przełom w negocjacjach z Wielką Brytanią

  Premier David Cameron oświadczył w, że projekt porozumienia w sprawie warunków członkostwa Wielkiej Brytanii w UE spełnia większość oczekiwań Londynu. Cameron zapewnił też, że "pomimo wad i frustracji, które dalej będą wiązać się z członkostwem w Unii Europejskiej", jeśli uda się uzyskać porozumienie, jego rząd będzie namawiał wyborców do głosowania w referendum za pozostaniem W. Brytanii w UE.

 • Nadzór finansowy ustanowił zarządców komisarycznych w dwóch SKOK-ach

  Komisja Nadzoru Finansowego ustanowiła zarządców komisarycznych w Spółdzielczej Kasie Oszczędnościowo-Kredytowej Polska w Warszawie oraz Powszechnej Spółdzielczej Kasie Oszczędnościowo-Kredytowej w Knurowie.

 • FOR: Polska musi odrzucić ten pakiet klimatyczny!

  W dniach 23-24 października w Brukseli odbędzie się szczyt szefów państw i rządów UE, na którym ma zostać ustalone porozumienie w sprawie dalszej polityki klimatycznej Unii Europejskiej. Plan Komisji Europejskiej może drastycznie zaszkodzić rozwojowi gospodarczemu Polski.

 • Zwiększenie roli parlamentów narodowych w tworzeniu unijnego prawa, silniejsza pozycja szefa dyplomacji Unii Europejskiej Javiera Solany, zmiana systemu głosowania w Radzie UE ds. sprawiedliwości i spraw wewnętrznych - to niektóre założenia programu reform UE, jakie proponują analitycy z prestiżowego Centre for European Reform (CER) w Londynie.

 • Unia nam się nie opłaca?

  Rozmowa z profesorem Wacławem Wilczyńskim, ekonomistą, honorowym prezydentem Centrum im. Adama Smitha.