• Informacje na temat:

  zasady współżycia społecznego

Artykuły na temat: zasady współżycia społecznego
 • Sąd Najwyższy orzekł, że notariusze mają większe kompetencje niż dotychczas. Stwierdził, że notariusz ma prawo oceniać, czy umowa, którą klienci chcą zawrzeć nie jest sprzeczna z zasadami współżycia społecznego.

 • W ciągu ostatnich kilku lat można zauważyć znaczący wzrost liczby sporów gospodarczych rozstrzyganych przez sądy powszechne. Spory te w przeważającej większości mogłyby być rozwiązywane na wcześniejszym etapie niż postępowanie sądowe. Takim rozwiązaniem jest mediacja, która jako tańsza i szybsza droga rozwiązywania tych konfliktów mogłaby być alternatywą dla postępowania sądowego. Niestety, obecnie wykorzystywana jest w niewielkim stopniu.

 • Nie jesteś pewna swoich praw do majątku pozostawionego przez bliską osobę? Sprawdź, jakie zasady dziedziczenia przewiduje prawo spadkowe. Tekst: Iwona Krawczyk...

 • Sposób na udane przyjęcie świąteczne w firmie

  Koniec roku to tradycyjny czas organizowania przez firmy różnego rodzaju przyjęć i spotkań świąteczno-noworocznych dla pracowników. Istnieje wiele uniwersalnych zasad dotyczących organizacji takich spotkań.

 • ...: – spadkobierca ustawowy stale postępuje w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego (np. wielokrotnie był karany, nie wykazuje chęci poprawy); – spadkobierca dopuścił się względem spadkodawcy albo(...) testamentu Prawo reguluje zasady postępowania w sytuacji, gdy rozmyślimy się, co do treści testamentu. W każdej chwili mamy prawo odwołać swój testament (zgodnie z art. 944 kodeksu cywilnego). Zgodnie zaś...

 • Zakaz hodowli norek może być sprzeczny z konstytucją

  Parlamentarzyści szykują się do zmiany prawa i wprowadzenia zakazu hodowli zwierząt futerkowych w Polsce. - Taki zakaz mógłby być nadmierną ingerencją w zasadę wolności prowadzenia działalności gospodarczej, a tym samym byłby sprzeczny z konstytucją - twierdzą hodowcy i część prawników.

 • Czego pracodawca może zakazać w pracy?

  W pracy to szef ustala zasady. Pracownik ma obowiązek im się podporządkować. Ale jeśli pracodawca nadmiernie rozszerza zakazy, to może być posądzony o dyskryminację albo mobbing. Gdzie więc leży granica zakazów?

 • Gdzie leżą granice moralności finansowej Polaków?

  Ilu z nas może poszczycić się uczciwością zwracając uwagę kasjerowi, gdy pomylił się na swoją niekorzyść? Zasady "twoja strata - mój zysk" nie akceptuje 75 proc. badanych Polaków. Jednak 15 proc. przyznało, że usprawiedliwiłoby zachowanie polegające na skorzystaniu z okazji i osiągnięciu korzyści wynikającej z ewidentnej pomyłki kasjera.

 • Mniej osób chronionych przed zwolnieniem

  ...współżycia społecznego, decyduje rodzaj czynu zatrudnionego (sygn. akt II PK 127/05). Komu ochrona Co istotne, związki zawodowe proponują objęcie ochroną przed zwolnieniem kolejnych grup pracowników(...) takich przedstawicieli załogi sprawia, że w obawie przed utratą etatu będą oni godzili się na proponowane przez przedsiębiorcę niekorzystne dla załogi zasady rozliczania czasu pracy. Brak ochrony dla...

 • Przedsiębiorcy nie czytają umów, a potem żałują

  Jeden podpis, a potem wiele problemów. W Polsce przybywa przedsiębiorców, zwłaszcza tych prowadzących mikrofirmy. Wielu z nich nie ma doświadczenia w zakresie zawierania umów z kontrahentami, a prowadzenie działalności bez podpisywania umów jest praktycznie niemożliwe. Na co zwrócić uwagę, aby nie paść ofiarą oszustów?