• Informacje na temat:

  zasiedzenie

Artykuły na temat: zasiedzenie
 • Od lat sześćdziesiątych dziadkowie byli właścicielami działki i domu. Potem mieszkała tu moja mama, a po jej śmierci ja. Czy jest możliwe, abym przejęła posesję przez zasiedzenie? Janina z Warszawy...

 • Uzyskanie prawa własności przez zasiedzenie nieruchomości

  Dość specyficzną formą uzyskania własności nieruchomości jest przejęcie przez zasiedzenie. Z tą sytuacją mamy do czynienia, gdy osoba, która nie jest prawnym właścicielem, a tylko użytkownikiem nieruchomości, nabywa prawo własności tej nieruchomości i to - co jest dodatkowo atrakcyjne - nieodpłatnie. Muszą być jednak przy tym spełnione ściśle określone warunki.

 • Od 40 lat mieszkam w domu z ogrodem, który nie jest moją własnością. Dbam o niego, przeprowadzam remonty, płacę podatek. Chciałabym w końcu zostać prawną właścicielką tej nieruchomości. Czy z tego powodu, że zasiedzenie trwa tak długo, mam prawo do zniżki przy kupnie domu? Lucyna, e-mail...

 • Ochrona polskiej ziemi: Gospodarstwo rolne tylko dla rolnika lub za zgodą państwa

  Jedynie ktoś, kto ma gospodarstwo, bez przeszkód kupi lub zasiedzi nowe. Nabywca musi się legitymować pięcioletnim stażem we własnym gospodarstwie. Jeśli uprawia więcej niż 20 ha, to musi też uzyskiwać z roli nie mniej niż jedną czwartą swojego dochodu. Wyjątki będą nieliczne.

 • Tak, upłynął już bowiem okres pozwalający na zasiedzenie. Prawo do wystąpienia do sądu o stwierdzenie zasiedzenia mają osoby, które użytkują nieruchomość (np. działkę, dom(...) każdy ma możliwość sprawdzenia, do kogo faktycznie należy nieruchomość.  Gdy działaliśmy w tak zwanej złej wierze, zasiedzenie jest możliwe po 30 latach. Tak jest w opisanym przez Panią przypadku...

 • Na czym polega służebność przesyłu i jak ją ustanowić

  W przypadku, gdy przez naszą nieruchomość mają przebiegać instalacje lub urządzenia do przesyłu energii elektrycznej lub gazu, mamy prawo ustanowić służebność przesyłu.

 • Moi rodzice są użytkownikami domu i gruntu po sąsiadach, którzy wyjechali do USA 28 lat temu. Nie sporządzili z nimi umowy notarialnej, ale cały czas opiekują się tą działką, opłacają podatki. Czy mogą stać się właścicielami przez zasiedzenie? Anna z Przasnysza.

 • Ustawa o obrocie ziemią rolną nie potrzebuje zmian - uważa senacka komisji rolnictwa i rozwoju wsi. Jej członkowie chcą, aby w środę - podczas posiedzenia plenarnego izby wyższej parlamentu - przyjęto ten akt bez poprawek.

 • ...3 kroki do... Potrzebne są też dowody, że korzystasz z niej jak właściciel przez co najmniej 20 lat, wnosząc opłaty (podatek do gminy). Złóż wniosek o zasiedzenie do sądu rejonowego, okręgu, gdzie leży nieruchomość (opłata sądowa – 2 tys. zł). Po uzyskaniu wyroku sądu zgłoś zasiedzenie w urzędzie skarbowym. Podatek wynosi 7 proc. wartości działki.

 • Można zwiększyć zyski z wynajmu mieszkań

  Krótkoterminowy wynajem mieszkań zyskuje na popularności. Jest bardziej czasochłonny, ale daje więcej zarobić.