• Informacje na temat:

  zasiłek opiekuńczy

Artykuły na temat: zasiłek opiekuńczy
 • Gdy zachoruje nasz bliski i musimy zostać z nim w domu, możemy poprosić lekarza o zwolnienie, za które otrzymamy zasiłek opiekuńczy.

 • Zasiłek opiekuńczy przy pracy zmianowej rodziców

  Zasiłek opiekuńczy to jedno ze świadczeń rekompensujących utracone zarobki. Jest on należny, gdy ubezpieczony nie może świadczyć pracy z powodu konieczności sprawowania osobistej opieki nad zdrowym lub chorym dzieckiem albo innym chorym członkiem rodziny. Przy czym poza sytuacją, gdy opieka sprawowana jest nad chorym dzieckiem w wieku do 2 lat, przesłanką negatywną przy ustalaniu prawa do zasiłku

 • Zajmuję się niepełnosprawną mamą, która wymaga opieki przez cały dzień. Ja jestem od trzech lat bezrobotna. Przez te trzy lata utrzymujemy się jedynie z renty mamy. Czy mogę się starać w gminie o specjalny zasiłek opiekuńczy? Monika z Kasiny...

 • 1 listopada wzrosną zasiłki pielęgnacyjny, specjalny opiekuńczy i dla opiekunów

  - 1 listopada wzrosną zasiłek pielęgnacyjny, specjalny zasiłek opiekuńczy i zasiłek dla opiekuna dorosłej osoby niepełnosprawnej - poinformowała w poniedziałek w Stargardzie minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

 • Opiekuję się córką, która w wieku 22 lat miała wypadek i doznała trwałego urazu kręgosłupa. Z tego tytułu otrzymuję specjalny zasiłek opiekuńczy. Słyszałam, że mają się zmienić zasady przyznawania i wypłaty tego świadczenia. Czy to prawda? - chce wiedzieć Agnieszka z Kłodzka.

 • ZUS przypomina o zasiłku opiekuńczym w razie zamknięcia np. szkoły

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina o możliwości zasiłku opiekuńczego dla rodziców, którzy nie mają z kim zostawić dziecka w sytuacji, gdy przedszkole, szkoła lub żłobek są zamknięte.

 • Odpowiada nasz ekspert: Zasiłek opiekuńczy przysługuje osobie objętej ubezpieczeniem chorobowym w razie konieczności sprawowania przez nią opieki nad chorym dzieckiem. O tym, czy taka konieczność zachodzi, decyduje prowadzący dziecko lekarz. Jeśli lekarz uznał, że tak jest i wystawił zaświadczenie na druku ZUS ZLA, powinna Pani zasiłek otrzymać. Odmowa wypłaty mogła wynikać z niespełnienia...

 • Opiekunowie po orzeczeniu TK

  Wczoraj TK badał zgodność z konstytucją dwóch kryteriów przyznawania świadczeń - wieku pojawienia się niepełnosprawności i dochodowego obowiązującego przy specjalnym zasiłku opiekuńczym.

 • Łączny okres wypłaty zasiłku opiekuńczego z powodu opieki nad dziećmi i innymi członkami rodziny nie może przekroczyć 60 dni w roku kalendarzowym. Zasiłek otrzymasz również w razie niespodziewanego zamknięcia żłobka, przedszkola czy szkoły, jeśli wychowujesz dziecko do lat 8. Wystarczy w pracy złożyć oświadczenie. art. 11, 32 ustawy z 25.06.1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia...

 • Zasady ubiegania się o przyznanie prawa do zasiłku chorobowego i opiekuńczego

  Wprowadzone z początkiem bieżącego roku tzw. e-zwolnienia będą, co do zasady, niemal natychmiast drogą elektroniczną trafiały do ZUS oraz płatników składek posiadających profil informacyjny. Nie zawsze jednak będzie to wystarczające do podjęcia wypłaty świadczenia.