• Informacje na temat:

  zmiany w ofe

Artykuły na temat: zmiany w ofe
 • Obecnie do OFE trafia z ZUS-u część składki emerytalnej: 2,8% wynagrodzenia. OFE mogą inwestować np. w: – obligacje i papiery wartościowe gwarantowane przez państwo oraz – akcje i fundusze inwestycyjne.

 • Rząd planuje wdrożyć zmiany w OFE wedle pierwotnych założeń - Morawiecki

  Rząd planuje wdrożyć zmiany w OFE w 2018 r. wedle pierwotnych założeń rządowych - poinformował wicepremier, minister rozwoju i minister finansów Mateusz Morawiecki.

 • ...też całość do ZUS. Prezydent 27.12.2013 r. podpisał zmiany w OFE. Ustawę skierował do Trybunału Konstytucyjnego. Do czasu ogłoszenia wyroku przez Trybunał – a również i później, jeśli nie każe nic poprawiać – zmiany będą obowiązywać. – Jeśli pani chce, by część składki była nadal przekazywana do OFE, musi pani to zgłosić na piśmie do ZUS. Od 1.04.2014 r. do 31.07. 2014 r. Jeśli wybierze pani OFE...

 • Niekonstytucyjność przepisów OFE

  Rzecznik Praw Obywatelskich, prof. Irena Lipowicz przekazała do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o stwierdzenie niekonstytucyjności niektórych przepisów dotyczących Otwartych Funduszy Emerytalnych. Zapisom reformy OFE Rzecznik zarzuca, że godzą one w zasadę zaufania obywateli do państwa i prawa, a także stanowią nieproporcjonalne ograniczenie zasady wolności wyboru.

 • Według zapowiedzi rządu, sami zdecydujemy, jak oszczędzać na emeryturę: czy część naszych składek wpłynie do OFE, czy tylko do ZUS.

 • OFE, czyli eksperyment na rafach

  Rząd będzie jednak walczył do końca, bo może to zdecydować o przesunięciu znaczącej części składki z OFE do ZUS. W trzech punktach rząd czeka ostry konflikt z przeciwnikami proponowanych zmian w OFE oraz opozycją w Sejmie. Ich efektem może być znaczna korekta przedstawionych pomysłów. Albo spór przed trybunałami.

 • W jaki sposób mogę zawiadomić ZUS, że chcę pozostać w OFE? Czy zostanę poinformana, ile ze środków z OFE trafi do ZUS-u po reformie?

 • OFE ido zmiany -125 mld złotych trafi na konta 16 milionów Polaków

  Wicepremier, minister rozwoju i minister finansów Mateusz Morawiecki zapowiedział, że rząd planuje wdrożyć zmiany w OFE w 2018 r. wedle pierwotnych założeń rządowych. Zakłada on przekształcenie ich w fundusze inwestycyjne. 75 proc środków zgromadzonych w funduszach emerytalnych około 125 mld zł zostanie przekazane na indywidualne rachunki członków OFE.

 • Należysz do OFE? Musisz zdecydować, czy w nim zostać. Jeśli nie złożysz w terminie oświadczenia, twoje składki będą trafiać tylko do ZUS-u.

 • OFE kosztowały nas 290 mld złotych

  Zmiany w OFE miały na celu m.in. zapewnienie stabilności finansów publicznych odpierali we wtorek przed Trybunałem Konstytucyjnym przedstawiciele Sejmu i rządu. Wiceminister Leszczyna wskazała, że od początku istnienia OFE koszt refundacji składek do funduszy emerytalnych wyniósł 195 mld zł.