• Informacje na temat:

  zus czy ofe komentarze

Artykuły na temat: zus czy ofe komentarze
 • Niektóre swoje środki finansowe – z polis, z OFE oraz z tak zwanego subkona w ZUS – możemy przekazać osobom uposażonym. Są to ci, których wskażemy, podpisując polisę z towarzystwem ubezpieczeniowym czy umowę z otwartym funduszem emerytalnym (OFE). Nasi eksperci odpowiadają na pytania czytelników dotyczące dziedziczenia pieniędzy z polis i składek emerytalnych. Polisa na...

 • Emerytury: Czy wycofałbyś pieniądze z OFE?

  Czy wycofałbyś pieniądze z OFE? Takie pytanie zadaliśmy naszym Czytelnikom nieprzypadkowo. Po ostatnim orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego (TK uznał za konstytucyjne wydarcie z OFE aktywów obligacyjnych w 2014 roku) pojawiły się opinie, iż możliwe jest całkowite "wygaszenie" kapitałowego II filara ubezpieczeń społecznych.

 • Teraz dla wielu osób wiek emerytalny jest uzależniony nie tylko od roku urodzenia, ale i miesiąca. Przypomnijmy krótko, kogo to dotyczy.

 • SKOK na OFE w wersji light

  Przedstawiona przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego, nowa reforma OFE, zaserwowała polskiej giełdzie i naszej walucie terapię szokową. Nazywany przez niektórych drugim skokiem na OFE plan przedstawiony przez wicepremiera - Mateusza Morawieckiego, co prawda nie jest zakrojony na tak szeroką skalę jak miało to miejsce za czasów rządów PO (kiedy doszło do pozbawienia OFE 51,5 procent

 • Dzisiejszego dnia inwestujący w Warszawie czekali na wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. OFE. Ewentualne orzeczenie w sprawie niekonstytucyjności zmian w polskim systemie emerytalnym mogłoby spowodować chaos na polskim rynku.

 • - Nie wiemy do końca, co chce zrobić PiS. Obawy są takie, że chce położyć rękę na akcjach, które zostawiliśmy w OFE - powiedział Jacek Rostowski. Były wicepremier i minister finansów skomentował plan likwidacji OFE przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego.

 • PFR powinien zarządzać początkowo PPK a nie pieniędzmi OFE - Morawiecki

  Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że cytowana przez PAP środowa wypowiedź wicepremiera Mateusza Morawieckiego o zarządzaniu pieniędzmi OFE przez Polski Fundusz Rozwoju dotyczyła tylko Pracowniczych Programów Kapitałowych, a nie zarządzania środkami OFE.

 • Trybunał Konstytucyjny podjął decyzję w sprawie Otwartych Funduszy Emerytalnych

  Zapadła decyzja ws OFE. TK ocenił zgodność z konstytucją wprowadzonych dwa lata temu zmian w Otwartych Funduszy Emerytalnych. TK oddalił niemal wszystkie zastrzeżenia prezydenta Bronisława Komorowskiego, za niezgodny z ustawą zasadniczą uznając tylko jeden przepis - zakaz reklamy OFE okazał się częściowo niekonstytucyjny. Odrzucono wnioski ówczesnej rzecznik praw obywatelskich Ireny Lipowicz

 • Podsumowanie lutego na rynku funduszy emerytalnych

  Za nami kolejny udany miesiąc na globalnych rynkach akcji i nieco słabszy na polskiej giełdzie. Większość OFE zakończyła miesiąc z dodatnim wynikiem. W lutym OFE zyskały średnio +0,4%, w skali 3 lat to +26,2%. Na koniec lutego aktywa OFE warte były 162,3 mld zł.

 • Luty przerwał dobrą passę funduszy emerytalnych, straciły one prawie 9,5 mld zł

  W lutym wszystkie OFE doświadczyły ujemnych stóp zwrotu - średnio straciły -5,2%. Zarządzający funduszami emerytalnymi szykują portfele do zmian w OFE. Spora przecena akcji spowodowała, ze z kont przyszłych emerytów wyparowało -9,5 mld zł.