• Informacje na temat:

  zus emerytury wcześniejsze

Artykuły na temat: zus emerytury wcześniejsze
 • Od kilku lat, a dokładnie od 1 stycznia 2013 r., istnieje możliwość skorzystania z tzw. częściowej emerytury – to rodzaj wcześniejszej emerytury. Świadczenie to jest bowiem(...) życia. Jednak pod warunkiem, że udowodni Pani, iż ma 35-letni staż pracy (tyle wymaga się od kobiety). Mężczyźni muszą się wykazać 40-letnim stażem. Z takiej wcześniejszej emerytury mogą więc...

 • Pułapka wcześniejszej emerytury. ZUS odlicza nawet 800 zł miesięcznie

  Osoby pobierające wcześniejsze świadczenie, w momencie uzyskania tzw. wieku powszechnego (ustawowy wiek przechodzenia na emeryturę) dowiadują się, że ZUS odejmie im każdą wypłaconą złotówkę. Tracą nawet 800 zł miesięcznie.

 • Nadal można uzyskać wcześniejsze świadczenia z ZUS. Najpopularniejsze z nich to: emerytury pomostowe, świadczenia przedemerytalne oraz świadczenia kompensacyjne dla(...) przed złożeniem wniosku do ZUS. Ale są wyjątki! Do emerytury pomostowej może być uprawniona też osoba młodsza niż 55 lat (kobieta) lub 60 lat (mężczyzna), ale ta możliwość jest zastrzeżona tylko...

 • Wcześniejsze ustalenie kapitału początkowego może przyspieszyć otrzymanie emerytury

  Z ubiegłorocznych danych NIK wynika, że jeszcze 2 mln Polaków nie ma ustalonego kapitału początkowego. Nie należy zwlekać ze złożeniem wniosku i niezbędnych dokumentów. Wiele firm, które działały przed 1999 r., już nie istnieje, dlatego już teraz należy odszukać dokumentację potwierdzającą staż pracy i wysokość zarobków. Dzięki temu emerytura będzie wyższa, a uzyskanie świadczenia szybsze.

 • Niedawno zmieniłam pracę. Chciałabym mieć pewność, że firma płaci za mnie składki do ZUS-u. Ktoś mnie ostrzegł, że wcale nie musi tak być. Podobno składki i inne informacje, dotyczące np. wysokości mojej przyszłej emerytury, można w prosty sposób sprawdzać w internecie. Jak się to robi? - pyta Roksana z Kołobrzegu.

 • Odwrócili reformę i trafili w punkt. Boom na "wcześniejsze" emerytury

  Dane Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pokazują, że bardzo szybko rośnie atrakcyjność wypłat pełniących funkcję wcześniejszej emerytury. Potwierdza się, że PiS odwracając reformę emerytalną PO-PSL, trafił celnie. Rośnie grupa Polaków niezainteresowanych dłuższą pracą.

 • Niestety, opinie ekspertów są jednoznaczne – państwowe emerytury, zwłaszcza młodych, którzy wkraczają na rynek pracy, będą naprawdę niewielkie. Aby 25-letnia Monika miała taką(...) też fundusze agresywne – czyli fundusze akcji. IKE i IKZE – ostatnia szansa dla przyszłych emerytów? Pieniądze, które dobrowolnie odkładamy na emeryturę, nazywane są III filarem (I to ZUS, II – OFE...

 • ZUS zmniejsza emerytury po emeryturach. To się jednak może zmienić

  ZUS nadal zmniejsza emerytury po emeryturach. To się jednak może zmienić. Senat pracuje bowiem nad zmianą przepisów w tym zakresie.

 • Ile można dorobić do renty i emerytury

  Obcięcia lub zawieszenia emerytury nie muszą się obawiać ci, którzy osiągnęli ustawowy wiek emerytalny.

 • Warto ponownie przeliczyć emeryturę

  Od 2015 roku w kapitale początkowym inaczej są uwzględniane okresy ukończenia studiów i opieki nad dzieckiem. Dlatego warto wystąpić w wnioskiem do ZUS o ponowne przeliczenie przyznanej emerytury.