• Informacje na temat:

  zus kalisz

Artykuły na temat: zus kalisz
 • Takie świadczenie jest okresowe albo bezterminowe. Jednak aby je otrzymać, trzeba spełnić kilka wymogów, zwłaszcza mieć określony staż pracy. Nasi specjaliści wyjaśniają, kiedy ZUS ustali prawo do renty.

 • Waży się przyszłość OFE. To będzie najważniejsze orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w historii

  Trybunał Konstytucyjny wyda (w środę 4 listopada) jedno z najważniejszych orzeczeń w swojej historii. Sędziowie konstytucyjni zdecydują, czy przekazanie obligacji z OFE do ZUS, zakaz reklamy dla funduszy oraz uniemożliwienie im inwestowania w obligacje Skarbu Państwa są zgodne z konstytucją. Ich zakwestionowanie może być bardzo kosztowne dla budżetu.

 • Niektóre swoje środki finansowe – z polis, z OFE oraz z tak zwanego subkona w ZUS – możemy przekazać osobom uposażonym. Są to ci, których wskażemy, podpisując polisę z towarzystwem ubezpieczeniowym(...)). Towarzystwa ubezpieczeniowe wymagają podania podstawowych danych osób uposażonych (imię i nazwisko, numer PESEL). Składki ZUS P. Anna z Ełku pyta, czy otrzyma część składek z ZUS po mężu. Komentarz...

 • Jednorazowy dodatek emerytalny, czyli co zrobić, by seniorzy nie zjedli PO i rządu

  Wypłata jednorazowego, specjalnego dodatku - to pomysł zwiększenia emerytur, jaki pojawił się na zapleczu pani premier Kopacz. Standardowa waloryzacja emerytur i rent w 2016 r. będzie prawdopodobnie bardzo niska, stąd szukanie sposobów na podwyżkę. Ile miałby wynieść dodatek - nie wiadomo, bo to na razie tylko rozważania.

 • Nie mogłem znaleźć pracy, więc postanowiłem prowadzić działalność gospodarczą na własny rachunek. Na rozkręcenie interesu poszły oszczędności i odprawa za grupowe zwolnienie. Czy to prawda, że mógłbym zaoszczędzić na składkach do ZUS? Jaki to zysk? Waldemar, Kalisz.

 • Nie takie emerytury straszne, jak je Platforma malowała

  Do ZUS zgłosiło się mniej uprawnionych do emerytury w ramach obniżonego wieku. Dzięki temu państwo do końca roku może oszczędzić nawet 500 mln zł. Obniżka wieku emerytalnego pogłębi narastający deficyt rąk do pracy. Na szczęście koniunktura sprzyja dzisiaj dłuższej aktywności zawodowej, a można się spodziewać jeszcze większego wzrostu płac.

 • Pensje urzędników odmrożone. Możliwe nawet 20 proc. podwyżki

  ...osób nieobjętych systemem mnożnikowym. Do tego dochodzi 80 tys. pracowników ZUS, KRUS i państwowych agencji. Summa summarum zatem - jak wyliczyło Ministerstwo Finansów - w tym scenariuszu potrzeba(...) więcej konkretów w lipcu lub sierpniu. Piotr Kalisz, ekonomista banku Citi Handlowy, mówi, że zamrożenia płac w budżetówce nie da się już dłużej utrzymywać, gdy deficyt finansów publicznych spada...

 • Polityczne finanse publiczne 2018. Budżetowi grozi katastrofa?

  Ledwo trzymający się torów budżet na przyszły rok może się zderzyć z pomysłami na samorządową kampanię wyborczą. Grozi mu katastrofa? Z imponującej na pierwszy rzut oka kwoty 35 mld zł może zostać na nowe wydatki zaledwie kilka miliardów lub nawet nic. Większość pochłoną bowiem tzw. wydatki sztywne już wcześniej zaprogramowane ustawowo i często waloryzowane.

 • Setki tysięcy Ukraińców to za mało. Demograficzna bomba na rynku pracy tyka

  ...godziwe emerytury, bez wywindowania podatków do poziomów, które zniszczą gospodarkę. Do tej pory głównie podnosiliśmy podatki. Jeszcze w latach 80. składki na ZUS wynosiły równowartość ćwierci płacy(...) napędzają wynagrodzenia Opinia Piotra Kalisza, głównego ekonomisty Banku Handlowego Skoro gospodarka weszła w fazę boomu, w kolejnych miesiącach, kwartałach można spodziewać się stopniowego...

 • Wynagrodzenie w styczniu rok do roku wzrosło o 4,3 procent

  W styczniu 2017 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było wyższe o 4,5 proc. niż w styczniu ub. roku. Zarabialiśmy też o 4,3 proc. więcej niż rok wcześniej; 4 tys. 277,32 zł brutto - wynika z czwartkowych publikacji GUS.