• Informacje na temat:

  zus kontrole

Artykuły na temat: zus kontrole
 • Kontrole zwolnień lekarskich, nowe możliwości ZUS-u

  Wraz z początkiem 2019 roku oddziały ZUS zaczęły wysyłać do pracodawców zatrudniających co najmniej 20 pracowników informację o obowiązku kontrolowania prawidłowości wykorzystania zwolnienia lekarskiego przez pracowników oraz raportowania ZUS w cyklach miesięcznych (do 15. dnia każdego miesiąca) informacji z przeprowadzonych kontroli. Dla ułatwienia pracodawcom załączono nawet wzór informacji...

 • ZUS ma prawo skontrolować płatników składek, co oznacza, że pracownicy Zakładu mogą złożyć wizytę w siedzibie przedsiębiorcy. Na przygotowanie się na taką kontrolę mamy co najmniej siedem dni. Warto wiedzieć, co urzędnik może zrobić, a czego mu nie wolno.

 • ZUS: W 2018 r. blisko pół miliona kontroli zwolnień lekarskich

  Blisko pół miliona kontroli i ponad 31 mln zł wstrzymanych świadczeń chorobowych - to bilans kontroli zwolnień lekarskich, którą Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadził w 2018 roku - poinformował PAP w środę rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz. Łącznie kwota obniżonych i cofniętych świadczeń - jak podał - przekroczyła 195 mln zł.

 • Jak przygotować się na kontrolę z ZUS?

  Generalnie każdy płatnik składek może zostać poddany kontroli ZUS. Organ rentowy jest bowiem uprawniony do sprawdzenia, czy i jak płatnicy składek wykonują nałożone na nich zadania i obowiązki(...) płatnika osoby. Jeśli płatnik będzie znał swoje prawa i obowiązki oraz odpowiednio przygotuje się do kontroli, to wówczas wizyta w firmie inspektorów ZUS z pewnością będzie miała sprawny przebieg.

 • PIP chce skuteczniejszych kontroli. Proponuje wcześniejszą rejestrację zatrudnienia w ZUS

  Ewidencjonowanie czasu pracy zleceniobiorców i wcześniejsza rejestracja zatrudnienia w ZUS – wdrożenie tych postulatów miałoby ułatwić egzekwowanie prawa.

 • ZUS rozszerza kontrole umów

  Organ rentowy ma kompetencje nie tylko do badania tytułu zawarcia umowy o pracę, lecz także ważności jej poszczególnych części. Przedsiębiorcy są tym oburzeni.

 • Ludzie nie boją się już chorować. ZUS planuje więc ostrzejsze kontrole zwolnień

  ...zwiększenie uprawnień kontrolnych ZUS dotyczących zwolnień lekarskich, tak by częściej można było przeprowadzać kontrole - podkreśla szefowa zakładu. Grzegorz Osiecki, Klara Klinger 25 września 2018(...) oddechowego. ZUS jest zaniepokojony: coraz wyraźniej "rozjeżdżają się" przychody od pracowników z wydatkami na choroby. W efekcie zwiększa się dziura w funduszu chorobowym - w 2009 r. była jeszcze...

 • Kontrole ZUS: Nieprawidłowości w 43 tysiącach przypadków

  W ubiegłym roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadził ponad 80 tysięcy kontroli płatników składek. W blisko 43 tysiącach przypadków ujawniono nieprawidłowości.

 • ZUS po kontroli wstrzymał lub cofnął świadczenia na kwotę ponad 200 milionów zł

  ...​Wstrzymanie lub cofnięcie świadczeń na kwotę 203,8 mln zł - to efekt kontroli zwolnień lekarskich prowadzonej przez ZUS w 2016 r - poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Rok wcześniej była to kwota o 8 mln zł mniejsza.

 • Federacja Przedsiębiorców Polskich apeluje o wstrzymanie kontroli ZUS dotyczących ozusowania umów zleceń z lat 2009-2017.