• Informacje na temat:

  zus przejście do ofe

Artykuły na temat: zus przejście do ofe
 • OFE przekażą do ZUS kilka miliardów złotych

  Otwarte fundusze emerytalne w IV kwartale 2017 r. przekażą do ZUS aktywa o wartości kilku miliardów złotych w związku z obniżeniem wieku emerytalnego - ocenił Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju. Dodał, że będzie to efekt jednorazowy.

 • Emerytury: Czy wycofałbyś pieniądze z OFE?

  Czy wycofałbyś pieniądze z OFE? Takie pytanie zadaliśmy naszym Czytelnikom nieprzypadkowo. Po ostatnim orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego (TK uznał za konstytucyjne wydarcie z OFE aktywów obligacyjnych w 2014 roku) pojawiły się opinie, iż możliwe jest całkowite "wygaszenie" kapitałowego II filara ubezpieczeń społecznych.

 • Minister Kowalczyk: Nie zabierzemy pieniędzy z OFE

  Ubezpieczeni powinni być poinformowani o realnych skutkach członkostwa w OFE. Dobry byłby kalkulator pokazujący, ile ze składki idzie na zarządzanie, a ile jest odkładane na emeryturę. Rząd rozważy podatek osobisty, który byłby połączeniem PIT i składek na NFZ i ZUS - mówi w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" minister Henryk Kowalczyk.

 • Członków OFE w 2018 roku czeka bardzo trudny wybór

  W przyszłym roku czeka nas rewolucja dla ponad 16 milionów członków OFE, Przekształcenie funduszy emerytalnych w klasyczne fundusze inwestycyjne będzie wymagało od dotychczasowych członow OFE doboru odpowiedniej strategii mówią analitycy dla Interii.pl

 • Kiedy przejść na emeryturę? Czy na nią oszczędzać?

  Rząd pracuje nad reformą kapitałowej części systemu emerytalnego. Zmiany są konieczne. Aż 89 proc. obecnych emerytów nie ma żadnych oszczędności. Ci, którzy zaczęli oszczędzać, zrobili to zbyt późno. Jak przekonuje Federacja Przedsiębiorców Polskich i Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych, nasze podejście do oszczędzania zmienia się.

 • Emeryci podzieleni na biednych i bogatych

  Ustawa znosząca 30-krotność jest już w Senacie. ZUS na prośbę DGP policzył, jak zmiana wpłynie na wysokość świadczeń. Jedni mogą dostawać tysiąc złotych miesięcznie, inni kilkanaście razy więcej.

 • Obniżka wieku emerytalnego 2017. Jak przejść na wcześniejszą emeryturę?

  Od 1 października 2017 r. wiek emerytalny będzie wynosił 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Osoba, która ubiega się o emeryturę, nie musi mieć określonego stażu ubezpieczeniowego - istotne są przede wszystkim środki zgromadzone na jej koncie w ZUS. Świadczenie można otrzymać na swój wniosek lub z urzędu.

 • Obecny system emerytalny - choć zatoczył kilka kół - tak naprawdę niewiele różni się od tego przyjętego w okresie międzywojnia. Tyle że wtedy społeczeństwo rosło w siłę. Dziś się starzeje.

 • Rząd przyznaje, że będziemy pracować aż do śmierci

  Rząd liczy, że będziemy aktywni zawodowo znacznie dłużej niż tylko do osiągnięcia wieku emerytalnego (to, czy jego podniesienie było zgodne z ustawą zasadniczą, bada od wczoraj Trybunał Konstytucyjny). Przyznał to wprost w "Wieloletnim planie finansów państwa na lata 2014-2017" przygotowanym przez resort finansów. Napisano w nim, że "spadek stopy zastąpienia będzie motywować starsze pokolenia do późniejszego przechodzenia na emeryturę".