• Informacje na temat:

  zus przeliczanie emerytury po 60

Artykuły na temat: zus przeliczanie emerytury po 60
 • Jestem już na emeryturze. Wiem, że ZUS może przeliczać świadczenia i dzięki temu będą one wyższe. W jakiej sytuacji to robi? Czy o przeliczenie trzeba wystąpić? Bożena A. z Głogowa...

 • Warto ponownie przeliczyć emeryturę

  Od 2015 roku w kapitale początkowym inaczej są uwzględniane okresy ukończenia studiów i opieki nad dzieckiem. Dlatego warto wystąpić w wnioskiem do ZUS o ponowne przeliczenie przyznanej emerytury.

 • ...z nowych przepisów. ZUS wylicza i przelicza kapitał tylko na wniosek zainteresowanego. Ma na to 60 dni od chwili złożenia wniosku. (...) z tytułu opieki nad dzieckiem przysługiwał też zasiłek pielęgnacyjny. Wyższe emerytury mogą mieć niektóre osoby, które studiowały przed 1 stycznia 1999 r. Przed zmianą przepisów można było zaliczyć...

 • 330 tysięcy naszych rodaków stanie u bram ZUS

  Pierwszego października wejdzie w życie ustawa, która obniża wiek emerytalny do 60 lat dla kobiet i do 65 dla mężczyzn. Tylko w tym roku prawo do świadczenia zyska ponad 330 tys. osób. ZUS zapewnia, że terminowo poradzi sobie z obsługą nawet takiej liczby wniosków.

 • 10 tys. złotych dla przyszłych emerytów

  Premia 10 tys. zł za niekorzystanie przez dwa lata z obniżonego wieku emerytalnego - to kolejny pomysł na zmiany w systemie emerytalnym. Pomysł premii jest jednym z rozważanych przez rząd wariantów rozwiązań zachęcających do późniejszego przechodzenia na emeryturę - potwierdziła premier Beata Szydło.

 • Emerytura: Warto przeliczyć kapitał początkowy

  Nowe zasady ustalania kapitału początkowego mogą pomóc zwiększyć emeryturę. Na wyższe świadczenie mogą liczyć matki, które przebywały na urlopie wychowawczym, można też liczyć na większe korzyści za okres studiów. Przepisy pozwalają też na wybór tej tablicy dalszego trwania życia, która jest korzystniejsza dla emeryta. Wniosek o przeliczenie można złożyć w dowolnym momencie - ZUS ma 60 dni na

 • Przeciętny wiek pracującego emeryta to ponad 66 lat - wynika z danych ZUS. Okazuje się więc, że zarówno mężczyźni, jak i kobiety pracują nawet wtedy, gdy mogą już przejść na emeryturę.

 • Jesienią zostanie obniżony wiek emerytalny

  Ile będzie wynosić emerytura oraz jakie dokumenty trzeba złożyć, by otrzymać świadczenie - to najczęstsze pytania kierowane do doradców emerytalnych w placówkach ZUS. Rzecznik zakładu zapewnia, że ZUS jest przygotowany na reformę i napływ wniosków emerytalnych.

 • Niższy wiek emerytalny najwcześniej w 2018 r.

  ZUS chce 9-miesięcznego vacatio legis dla prezydenckiego projektu ustawy, bo nie ma systemu komputerowego do wdrożenia nowych przepisów. Szybkie wejście w życie regulacji mogą też opóźnić spory partnerów społecznych.

 • Ministerstwa konsultują zmiany w systemie emerytalnym

  w ZUS.