• Informacje na temat:

  zus przeliczenie emerytur

Artykuły na temat: zus przeliczenie emerytur
 • ...kapitał początkowy według starych zasad mogą złożyć wniosek o ponowne jego przeliczenie – także jeśli już są na emeryturze. ZUS nie robi tego z urzędu – trzeba samemu złożyć wniosek w tej sprawie(...) emerytur przyznawanych na nowych zasadach, ponowne przeliczenie jest możliwe po upływie każdego roku kalendarzowego lub po ustaniu zatrudnienia.

 • Warto ponownie przeliczyć emeryturę

  Od 2015 roku w kapitale początkowym inaczej są uwzględniane okresy ukończenia studiów i opieki nad dzieckiem. Dlatego warto wystąpić w wnioskiem do ZUS o ponowne przeliczenie przyznanej emerytury.

 • Na emeryturze jestem od 2 lat. Ostatnio znalazłam dokumenty poświadczające moje zarobki w jednym z nieistniejących już zakładów pracy. Zastanawiam się, czy to nie podniosłoby mojej emerytury. Czy mogłabym wystąpić o jej ponowne przeliczenie? Anita z Golczewa.

 • Ponowne przeliczenie emerytury może oznaczać podwyższenie świadczenie

  Przy obliczaniu kapitału początkowego ZUS stosuje korzystniejsze przepisy. Obecnie obowiązują korzystniejsze zasady uwzględniania okresów ukończenia studiów, urlopu wychowawczego czy opieki nad dzieckiem przy ustalaniu kapitału początkowego, od którego zależy wysokość emerytury.

 • Osoby, które osiągnęły wiek emerytalny mogą bez obaw dorabiać do emerytury – nie obowiązują ich przy tym żadne ograniczenia kwotowe. Jednak są pewne zasady i formalności, których trzeba lub opłaca się przestrzegać.

 • Emerytura: Warto przeliczyć kapitał początkowy

  Nowe zasady ustalania kapitału początkowego mogą pomóc zwiększyć emeryturę. Na wyższe świadczenie mogą liczyć matki, które przebywały na urlopie wychowawczym, można też liczyć na większe korzyści za okres studiów. Przepisy pozwalają też na wybór tej tablicy dalszego trwania życia, która jest korzystniejsza dla emeryta. Wniosek o przeliczenie można złożyć w dowolnym momencie - ZUS ma 60 dni na

 • ...o ponad 100 zł. We wszystkich tych przypadkach (również opisywanych w ramce) możemy wystąpić o ponowne przeliczenie emerytury. ZUS zrobi tego z urzędu. Trzeba samemu złożyć odpowiedni wniosek(...)Seniorzy, którzy mają emeryturę i nadal pracują, nie tylko uzyskują dodatkowe środki, ale również mogą liczyć na podwyższenie świadczeń wypłacanych przez ZUS. Dlaczego? Od ich pensji albo od umowy...

 • Pracujący emeryt a ponowne przeliczenie świadczenia emerytalnego

  Osoby, które po przyznaniu emerytury nadal pracują, mogą ubiegać się o przeliczenie świadczenia. Jeżeli emerytura była obliczona według starych zasad, ZUS doliczy okresy składkowe i nieskładkowe, które wystąpiły po przyznaniu świadczenia.

 • Chcę przeliczenia emerytury

  ...r. o emeryturach i rentach z FUS Wniosek złóż na piśmie lub ustnie O ponowne ustalenie prawa do świadczenia lub jego wyso kości staraj się w oddziale ZUS. Do wniosku dołącz dokumenty potwierdzające okresy(...) Pani Ala ma już przyznaną emeryturę, ale nadal pracuje. – Mogę mieć przeliczone to świadczenie? – pyta...

 • ZUS powinien ponownie przeliczyć świadczenia wcześniejszych emerytów

  - Po zapoznaniu się z uzasadnieniem wyroku szczecińskiego sądu nie wyobrażam sobie, aby zakład mógł pozostać przy dotychczasowej praktyce - mówi Przemysław Stobiński, radca prawny, senior associate z Kancelarii Prawnej CMS Cameron McKenna Greszta i Sawicki spółka komandytowa.